Bakırköy Belediyesi - GSM savaşı

Bakırköy’de son 1 aydır telefonlar kapsama sorunu yaşamaya başladı. Bunun üzerine GSM operatörleri sorunun belediye tarafından kaynaklandığını anlatan mesajlarla kullanıcılarını uyardı. Belediye de aynı şekilde Bakırköylülere mesaj atarak ruhsatsız baz istasyonlarını kaldırdığını duyurdu

Bakırköy Belediyesi - GSM savaşı

Bakırköy'de belediye, ruhsatı olmayan GSM operatörlerine ait baz istasyonlarını kaldırınca telefonlar çekmemeye başladı. Bunun üzerine vatandaşlar kullandıkları operatörlere şikayet telefonları açınca operatörler genel bir açıklama yaptı. Telefonlara gönderilen kısa mesajlarda "Bakırköy ilçesinde belediye tarafından bazı çekim noktalarımıza yapılan engelleme sebebiyle iletişiminizde kesinti yaşayabilirsiniz. Tüm operatörlerde yaşanan bu müdahale için yasal süreç başlatılmıştır. Bu olay ile ilgili dilerseniz belediyeye başvuruda bulunabilirsiniz" denildi. GSM operatörleri suçu belediyeye atınca benzer bir açıklamayı da Bakırköy Belediyesi yaptı. Belediye açıklamasında sorunun operatörler tarafından kaynaklandığını anlattı.

Ruhsatları yok
Belediye Bakırköylülerin cep telefonlarına gönderdiği mesajda “İlçemizde imar izni almadan baz istasyonu kuran GSM operatörleri dışında hiç bir baz istasyonuna müdahale edilmemektedir” dedi. Belediye - GSM tartışması büyüyünce Bakırköy Belediyesi daha geniş kapsamlı bir açıklama yaparak sosyal medya hesaplarında paylaştı. Mesajda şu ifadeler yer aldı:
"Anayasa Mahkemesi'nin 22-09-2010 gün ve 201091 sayılı kararında yapı niteliği taşıyan baz istasyonlarının imar mevzuatına tabi olduklarını ve bu anlamda ilgili kurumların (yani belediyemizin) denetim yetkisinin Danıştayca kabul edilmeye devam ettiği belirtilmiştir. 3194 sayılı imar kanununun 31,32, ve 41. maddelerine ve Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği 9. maddesi şartlarına aykırı yapılan baz istasyonlarının 1 ay içinde ruhsata bağlanması gerekmekte olup, ruhsata bağlanmaması halinde belediye encümenince 3194 sayılı İmar Kanununun 32. maddesi gereği alınan karar doğrultusunda kaldırılması gerekmektedir. Ayrıca İstanbul 6. İdare Mahkemesinin 30-04-2015 tarih ve 2014/2637 esas ve 2015/1130 sayılı kararında işlemlerin 3194 sayılı İmar Kanununun 32. maddesindeki prosedür izlenerek işlem tesisi edilmesi gerektiği kararı verilmiştir ve Belediyemizde mevzuatlar ve mahkeme kararları doğrultusunda yasal işlemlerini yürütmektedir. Değerli hemşerilerimize saygı ile duyurulur." NİHAL ALTINGÖVDE
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.