Kimse elini cebine atmıyor

MAREV Bakırköy Şubesi 3. Geleneksel Burnch’ı yapıldı. Etkinlikte Mardinliler şehrin sıkıntılarını ve üniversitenin eksiklerini konuştu. Rektör Ahmet Ağırakça «Konu üniversite olunca kimse elini cebine atmıyor» dedi.

Kimse elini cebine atmıyor

MAREV (Mardin Eğitim ve Dayanışma Vakfı) Bakırköy Şubesi’nin 3. Geleneksel Brunch’ı, 23. Dönem Mardin Milletvekili Doç. Dr. Cüneyt Yüksel ve kardeşlerinin sahibi olduğu Şişli’deki Crowne Plaza Otel’de gerçekleşti. Yüksel ailesinin sponsor olduğu etkinlikte bir araya gelen Mardinliler, birbirleriyle tanışıp, sohbet etme, kaynaşma imkanını buldular. MAREV Genel Başkanı Av. Haluk Eldem, söz konusu etkinlikte yaptığı konuşmada, çiçeği burnunda bir yönetim olduklarını hatırlatarak, “Göreve yeni başladığımızı hepiniz biliyorsunuz. Eksikliklerimizi not alıyoruz. Bizden önce hizmet eden Fehmi Bey ve yönetiminin deneyimlerinden yararlanarak görev yapacağımız 3 yılı vakfımız için en iyi şekilde değerlendireceğiz” dedi. MAREV’in önemli merhalelerden geçtiğini belirten Eldem, şunları söyledi: “Geçen yıl 25. yılımızı kutladık. Her gelen başkan MAREV’i bir adım daha ilerletmek için çalışacaktır. Görev esastır, bizde elimizden geldiği nispette vakfımıza hizmet edeceğiz. Bizim nesil Mardin’den geldiği için örf ve adetleri bilir ancak İstanbul’da doğup büyüyen çocuklarımız bunu özümseyemedi. Bu nedenle gençlerimizi vakfa kazandırmamız lazım. Bu yönde bir çalışmamız var, hızlı bir şekilde gençlerimizin vakıfta görev almalarını sağlamayı umuyoruz. Rahmetli Bedri Bey bu yönde bir çalışma başlatmıştı ancak o zaman kendisine yeteri kadar destek verememiştik.”

65 milyon harcadık
MAREV Bakırköy Şube Başkanı Mehmet Beşir Bilgin de, Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın göreve başlamasıyla Artuklu Üniversite’sinde çok güzel hizmetlere imza atıldığını belirterek, “Sayın rektörümüzü kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum” dedi. Söz konusu plaket nedeniyle MAREV’e teşekkür eden MAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ise, “Üniversitemizin iki kuruluşu var; 2007’de kuruldu ama adeta duraklama dönemi yaşadı. 2014 yılından itibaren ise bir üniversite gibi hizmet vermeye başladı. Öylesine ihmal edilmişti ki göreve geldiğimizde neredeyse bütçeden düşmek üzere olan 65 milyon lirayı harcayarak önemli yatırımlar yaptık. Edebiyat Fakültesi’ne 6 yeni bölüm açtık. Arapça ve Süryanice Dili bölümlerini açtık ve Türkiye’de ilk oldu“ şeklinde konuştu.

2015 yılını yatırımlarla geçirdiklerini anlatan Rektör Ağırakça, 2016 yılını akademik yapılanmaya ayıracaklarını, 2017’de ise uluslararası bir üniversite olmak için çabalayacaklarını söyledi. 2018 yılında Tıp Fakültesi’ni kurmayı hedeflediklerini ifade eden Prof. Dr. Ağırakça, “Burada ilk defa açıklıyorum; halen İsviçre’de bulunan bir kuruluşun ödülünü aldık. Hızlı üreten, hızlı hareket eden kurumlara verilen bu ödülü almakla Mardin’e bir yıl içinde dünya çapında iki ödül birden getirmiş olduk.” ifadesini kullandı.

Terörle anılmak istemiyoruz
Mardinlilerin ikramı sevdiklerini, 500 kişilik yemeği gözlerini kırpmadan verebileceğini belirten MAÜ Rektörü Prof. Dr. Ağırakça, ancak konu üniversiteye yardım olunca kimsenin elini cebine sokmadığını anlattı. İstanbul’daki işadamlarını Mardin’e, üniversiteye yatırım yapmaya davet eden Rektör Ağırakça, şunları söyledi: “Medyanın abartmasına bakmayın, Nusaybin’in birkaç mahallesi dışında Mardin genelinde huzur hakim. Kentimizin terörle anılmasını istemiyoruz. Bu nedenle Mardin’de resmi toplantılar yapılması için girişimlerde bulunduk. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il ve ilçelerde görev yapan 750 Milli Eğitim Müdürü Mardin’de toplandı. Mardin’in daha iyi tanıtılması ve ekonomik anlamda katkı sağlanması için Üniversitelerarası Kurul’a Mardin’de toplanılması çağrısı yaptık, bu da olumlu karşılandı. Nasip olursa Haziran ayında 400 akademisyen eşleriyle birlikte Mardin’e gelecek. Böylece birkaç günlüğüne de olsa 800 kişinin Mardin’de kalmasını, harcama yapmasını sağlayacağız.”

Bakırköy’ün yeni yönetimi
Öte yandan, MAREV Genel Merkezi’nin 3 yıllığına atadığı Bakırköy Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu: Başkan: Mehmet Beşir Bilgin. Başkan Yardımcıları: Ayla Öztürk Atalay, Gülderen Kavak Yıldırım, Sabahattin Fidan. Genel Sekreter: Sadettin Aygüler. Muhasip: Yaşar Arıcan. Üyeler: Abdulkerim Dabak, Çetin Tüfekçioğlu, Fatma Betül İçin, Murat Uslu, Melek Rona, Şekip Mungan, Şükrü Çalım, Ziver Ariş. Denetleme Kurulu: Alaaddin Yücesoy, Ayşe Arıcan, Münir Ateş. Danışma Kurulu: Hülya Erkek, Leman Baysal, Nazan Mungan, Mehmet Sıddık Ensari, Metin Alan, Münir Ağma, Sevim Aygüler, Seyfi Kaya, Sibel Yüksel, Songül Çalım. HABER MERKEZİ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.