Kimseye biat etmeyın!

Bakırköy Belediyesi Çocuk Masası tarafından düzenlenen “Hak, Hukuk, Demokrasi ve Çocuk” konulu panelde konuşan TBMM eski Başkanı Köksal Toptan çocuklara kimseye biat etmemelerini, sadece Allah’a biat edilebileceği tavsiyesinde bulundu

Kimseye biat etmeyın!

Bakırköy Belediyesi öncülüğünde Türkiye’de ilk kez kurulan Bakırköy Çocuk Masası tarafından düzenlenen "Hak, Hukuk, Demokrasi ve Çocuk” konulu panel Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapıldı. Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen panelde, “Çocuğun bir birey ve vatandaş olarak kendini ilgilendiren politika ve kararlara katılma hakkı nedir?”, “Hak nedir? Hukuk nedir?” Hukukun üstünlüğü nedir?”, Hakkın kullanımı nedir?”, “Demokrasi nedir?”, “Çocuğun vatandaşlık hakkı ve kavramı nedir?” başlıklarında sunum gerçekleşti. Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Çocuk Masası Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Ebrize Çeltikçi, Bakırköy Kaymakamı Adem Öztürk ve TBMM eski Başkanı Köksal Toptan’ın açılış konuşmalarıyla başlayan panele sivil toplum örgütleri ve öğrenciler büyük ilgi göstererek salonu tamamen doldurdu.

Türkiye'ye örnek oldu
Panelin açılış konuşmasını yapan Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu Çocuk İzleme Masası hakkında bilgi verdi. "Bakırköy Belediyesi olarak yapılan bu çalışmalara ev sahipliği yapmak ve Çocuk İzleme Masası’nın Türkiye’de ilk kez Bakırköy’de kurulması nedeniyle duyduğum memnuniyeti sizlerle paylaşmak istiyorum" diye konuşan Kerimoğlu, "Geçen yıl başlattığımız Çocuk İzleme Masası’nda bizlere paydaşlık eden tüm kamu ve kurumları ile sivil toplum örgütlerine çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de ilk kez yapılan ve Türkiye’de örnek olduğunu gördüğüm Çocuk İzleme Masasında çocukların haklarının korunması noktasında hem kamu yöneticisi, hem hekim, hem de bir veli olma hassasiyetiyle üstümüze düşen tüm görevleri yapma konusunda üstün gayret içerisindeyiz" açıklamasını yaptı.

Hukuki destek de sunuluyor
Çocuk Sosyal Polikliniği ile çocukların yaşadıkları haklarını öğrenmeleri noktasında doktor, psikolog, sosyolog ve eğitimci desteği veridiğini belirten Kerimoğlu, "İstanbul Barosu'nun  katkılarıyla hukuki destek de sunuluyor. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere verdiği sorumlulukla, 'Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür' nesiller yetiştirmek zorundayız. Çocuklarımızın bilimi, teknolojiyi, akılcılığı esas alan eğitimden geçmesi şart. Ancak bu yolla demokrasiye, cumhuriyete, devrimlere bağlı geleceğimiz olur" ifadelerini kullandı. Bakırköy Belediye Başkanı’nın ardından söz alan TBMM eski Başkanı Köksal Toptan da çocuklara kimseye biat etmemelerini, sadece Allah’a biat edilebileceği tavsiyesinde bulundu.

STK temsilcileri de katıldı
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Erdem’in oturum başkanlığında, 1993-2016 arası çocuk temsilcisi olan Alpay Karakuş, Deniz Kut, Arın Çetin, Arda Toksoy, Aral Toksoy, Asmin Uğur, İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Aşkın Yaşar Topuzğlu, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu, Okan Üniiversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut, Çalışma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Sayın görüşlerini bildirdiler. Türkiye’nin önde gelen çocuklarla ilgili çeşitli sivil toplum örgütlerinin başkanları ve temsilcileri de bulunarak gözlemci sıfatıyla yer aldığı panelde çocukların haklarıyla ilgili geniş görüş alışverişinde bulunuldu. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.