Başarılarıyla CAKA satacaklar

Bahar Büyükgönenç

Bahar BüyükgönençRÖPORTAJ: Nihal Altıngövde 22 Ağustos 2016, 07:04

Nitelikli çalgı eğitimi ve teorik bilgi vermeyi amaç edinen Bahar Müzik Atölyesi-CAKA Küçükçekmece  Atakent 3. Etap çalışmalarına devam ediyor.

Bir çok çocuk Bahar Müzik Atölyesi'nde bire bir ders alarak, konservatuar ve müzik okullarını kazanıp, müzik yolculuklarına devam ediyor. Açıldığı günden bugüne pek çok öğrenci ile çalışmalar yapan ve konser etkinlikleri düzenleyen keman sanatçısı ve akademisyen Bahar Büyükgönenç'le notalar eşliğinde müzik atölyesinde söyleşi gerçekleştirdik.

Sizi tanıyabilir miyiz?
1980 İstanbul doğumluyum. Müzikle ilk tanışmam ailem sayesinde oldu, çünkü bizim müzikle bağımız aileden geliyor. Babam müzisyendi, ağabeylerim yine aynı şekilde konservatuar eğitimini aldılar. Ben de evde sürekli müzikle içiçe olduğum için 11 yaşımda Mimarsinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Konservatuarı'na girdim.

Öğretim görevlisi ve baş kemancı Konservatuarda hangi enstrüman eğitimi aldınız?
Direkt keman eğitimine başladım ve keman eğitimi aldım. Aynı zamanda yardımcı enstrüman olarak piyano eğitimi aldım, 8-9 sene kadar sürdü bu eğitimim. Oradaki eğitimimi tamamladım, lise eğitimim bitti, daha sonrasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda eğitimime devam ettim ve Rus hoca Venyamin Varşavski ile tanıştım ve daha farklı olacağını düşündüm keman eğitimimin. Onunla çalışmaya başladım ve lisans eğitimimi ve yüksek lisansımı tamamladım. Geçen yılda doktora eğitimimi tamamladım.

Yoğun bir eğitim hayatı geçirmişsiniz, bunun dışında neler yapıyorsunuz? Sanatsal 
aktiviteleriniz oluyor mu?

Birçok orkestrada görev alıyorum. Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası'nda 2002-2005 yılları arasında baş kemancılık yaptım. Onun dışında 1997'den beri halen orkestrada çalıyorum. Yine Cemal Reşit Rey'in Cazz Orkestrası'nda baş kemancılık yapıyorum. Bunun dışında 2007 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'na öğretim görevlisi olarak girdim. Halen orada görevime devam ediyorum.

CAKA idealist bir proje Hemen Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) Projesi'ne katılımınızı sizden dinleyelim.
CAKA Projesi'ne katılımım Türkiye'nin en büyük keman virtüözlerinden Cihat Aşkın'ı yakından tanımamla ve çalışma fırsatı bulmamla başladı. CAKA'nın yetişkinler sınıfı açmış olduğu masterclass ustalık sınıflarına katıldım ve CAKA'nın eğitim projesi haline dönüşmesinden sonra bende öğretmenlik yapmaya başladım bu projede. Çok idealist bir proje. İstanbul haricinde Türkiye çapında da şubeleri var. Bu proje kapsamında bizde çalışmalarımızı belediye ile birlikte yürütüyorduk fakat daha sonrasında belediyeden ayrılarak burayı açtık beraber.

Yani Bahar Müzik Atölyesi'ni değil mi?
Evet, aynı zamanda Küçükçekmece CAKA olarak geçiyor ismimiz. Burada kendi işimi yapmak istedim. Aynı zamanda yine öğretim görevlisi görevimi sürdürmekteyim. Orkestralarda yer almaya devam ediyorum ve aynı zamanda solo olarak konserler veriyorum senede en az 2-3 tane resital veriyorum.

40 öğrencimiz var
Bahar Müzik Atölyesi'nden söz edelim birazda, burada neler yapyorsunuz, ne dersleri veriliyor?
Müzik atölyemizde öğrencilerimize eğitimler veriyoruz. Keman, piyano ve gitar dersleri veriyorum.Solfej ve kulak eğitimide veriyoruz. Geçen sene burayı açtığımızda 3 öğrenci ile başladık yavaş yavaş duyulmamızla birlikte ki hiç reklam yapmamamıza rağmen şu an öğrenci sayımız 40'a çıktı. Çokta maşallah iyi gidiyor çünkü daha önceki çalıştığımız öğrencilerden  konservaturda, sınavlarda başarı gösterince böyle bir duyum oldu. Bir de konservatuarda hoca olduğum için tanınan bir isim oluyorsunuz. Öğrenci sayımız bu şekilde artarak devam ediyor.

İşin başı sevmek
Öğrencilerinizden bahseder misiniz, sizde küçük yaşlardan itibaren eğitim alan  birisiniz, kendi istekleri ile mi geliyor bu çocuklar, yoksa ailelerin istemeleriyle mi yönleniyorlar?
Öğrencilerimin hepsi kendi istekleriyle buraya geliyorlar asla velinin zoruyla gelen öğrenciyi kabul etmiyorum.

Bu çok önemli değil mi?
Kesinlikle, aile zoruyla gelen çocuk zaten bir müddet sonra mutsuz olur. Birinci kuralımız bizim zaten yetenek tabii ki çok önemli ama bir yere kadar önemli, öğrencininde çok istemesi lazım. Yetenek olmayabilir, ama çocuk istiyorsa piyano çalabilir, gerçekten isterse kemanda çalabilir. Çok büyük bir yeteneğe ihtiyaç yok. Sadece isteyecek, en önemlisi bu.

Çocukların müziğe sanata yönlenmesi daha doğrusu az önce söz ettiğimiz isteğin onda oluşması nasıl oluyor?
Genellikle çocuklar görerek, örnek alarak bu konuya yönleniyorlar. Bizleri görüp, konserlerimize gelip bizlerden feyz alarak hayatlarının yönünü değiştiren çocuklar var.

Müzik Atölyesi'nde hangi yaş gurupları var?
5 yaşından itibaren yaş sınırı olmaksızın eğitim veriyoruz. Fakat genellikle 10 yaşından itibaren gelen öğrencilerimiz var, birde ağırlıklı olarak konservatuara hazırlanan öğrencilerimiz geliyor.

Sertifika veriliyor
Haftada kaç saat eğitim alıyor bu  öğrenciler?
Biz burada öğrencilerimize birebir eğitim veriyoruz bu yüzden ders saatleri onlarında tercihine bağlı olarak değişiyor. Öğrencilerimizle ve velilerimizle konuşarak onlara en uygun zamanları ayarlıyoruz ve ona göre bir program hazırlıyoruz. Normalde haftada bir gün ve 50 dakika bire bir ders veriyoruz. Her 3 ayda birde kesinlikle hiç aksatmaksızın zorunlu olarak bir konser programı düzenliyoruz. Mutlaka çocuklar çıkıp solo performans sergiliyorlar. Aynı zamanda eğitim sonunda sertifikalandırıyoruz öğrencilerimizi Cihat Aşkın imzalı CAKA sertifikası veriyoruz.

Bu konuda bire bir eğitim almanın avantajı daha mı fazla?
Ben öğrencilerime bire bir eğitim vermenin çok daha yararlı olduğunu düşünüyorum, grup eğitimlerinde çocuk arada kaybolabilir. Çok verimli olmadığı düşüncesindeyim.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Ben burada çok mutluyum ve işimi çok severek yapıyorum, çocukları inanılmaz seviyorum. Onların hepsi, kardeşim, çocuğum gibi. Dersler dışında iyi bir iletişimiz var, dertlerini bana anlatırlar mutluluklarını da. Hatta konservatuarı kazanmasına rağmen burayı bırakamayan öğrencilerim var. Bu da oluşturduğumuz karşılıklı sevgiden kaynaklanıyor sanıyorum. Hedefimiz sanatçılar yetiştirmek ve hep onlarla olmak.

İyi bir sanatçı olmak istiyorlar
Bahar Müzik Atölyesi'nde ders sırasında yakaladığımız öğrencilerin ortak isteği  gelecekte iyi birer sanatçıları olabilmek.

Ceren Okudan 
"Piyano çalıyorum. Piyano çalmayı çok seviyorum. Bahar öğretmenimle çalışmaktan çok mutluyum"

Işıl Utku Erkişi 
"Keman çalıyorum, keman çalmaya birinci sınıfta başladım şu an 6,5 yıldır keman eğitimi alıyorum. Çok seviyorum keman çalmayı. Burada da eğitimlerimiz çok zevkli geçiyor.

Zeynep Eda Çetiner  
"Ben 8 yıldır keman çalıyorum. Bahar hocamızla keman çalmaya başlamamın 4. yılında tanıştım o zamandan beri birlikte çalışıyorum. Çok güzel gidiyor çalışmalarımız"

Aycan Sipahioğlu 
"Keman çalıyorum. 4-5 yıldır keman çalıyorum. Bu sene Bahar Hocamla konservatuara hazırlandım ve 3 tane okul kazandım onun sayesinde. Haliç ve Medipol Üniversitelerini yüzde 100 burslu kazandım, Kocaeli Devlet Güzel Sanatlar Fakültesi'ni de kazandım ve oraya kaydımı yaptırdım. İdealim Bahar Hocam gibi bir akademisyen olmak"

Ege Atlantis 
"Piyano eğitimi alıyorum. Piyano çalmayı çok seviyorum. İlerde iyi bir piyanist olmak istiyorum. İstanbul Üniversitesi ve Mimarsinan Üniversitesi Konservaturlarını kazandım, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na gideceğim "
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.