Başkan Toprak Benli'nin orkestrasına 3 milyon Avcılar'ın eğitimi için ise 1.5 milyon...


Ali Tarakçı

Ali Tarakçı

27 Ekim 2015, 20:25

 Dün Avcılar Belediye Meclisi'nde bütçe görüşmelerinin bir bölümünü dinledim. Cuma günü yapılan belediye meclis toplantısında Plan Bütçe Komisyonu'nun raporu oy birliği ile kabul edildikten sonra, dünkü yapılan toplantının önemi yoktu. Ancak muhalefetin bütçeyi eleştirirken neler söyleyeceği, CHP'den istifa eden 6 bağımsız üyenin ne söyleyeceği ve oylamada ne tavır alacağı önemliydi.

Nedim Sukuşu ceza aldı mı, aranıyor mu?
Meclis toplantısı başlar başlamaz CHP Grubu yaklaşık 4-5 aydır meclis toplantılarına katılmayan Nedim Sukuşu için mazeret bildiriyordu. Merak edilen ise şuydu. Nedim Sukuşu'nun birkaç davadan dolayı mahkum olduğu ve arandığı iddialarına rağmen, muhalefet meclis üyelerinin ve CHP meclis üyelerinin bu konudaki sessizliği ve üç maymunu oynama tavrı ilginçti.
Merak ettiğim ise şuydu. Bir meclis üyesi aylarca meclis toplantısına katılmayarak, izinli sayılması yasal mıydı ve etik miydi? Yine Nedim Sukuşu mahkum olmuş veya aranıyorsa, yerine gelecek olan yedek meclis üyesinin neden girişim yapmadığı ise başka bir merak konusuydu.
Belediye Başkanı Dr. Haney Handan Toprak Benli ve CHP Grubu, hapis cezası aldığı ve arandığı iddia edilen bir meclis üyesinin durumunu bildiği halde saklıyorsa bu bir suç mu? 
Yetkililerden yanıt bekliyorum. Sukuşu hapis cezası aldı mı? Aranıyor mu? Öyleyse halen nasıl meclis üyeliği yapabiliyor?
****
Yine bütçe görüşmeleri yapılıyor ve iki AK Partili meclis üyesi toplantıya katılmıyordu.
Düşünün bütçe ile oylama yapıldığında CHP'nin 15 meclis üyesi, belediye başkanı ile 16 oyu, AK Parti'nin 2 meclis üyesi katılmadığı için 14 oyu, bağımsızların ise 6 oyu vardı.
Şayet bütçeye AK Partililer hayır oyu verseler, bağımsızlar çekimser kalsalar, CHP'nin 16 oyu ile bütçe kabul edilirdi. En kritik oylamanın yapılacağı gün iki AK Partili Meclis Üyesi neden meclis toplantısına katılmıyordu? 
Bütçenin uygulanabilir olmadığını iddia edenlerin ise, kabul oyu vermesi ise ne acayip bir çelişkiydi.

AK Partililer neden hayali 
bütçeye 'evet' oyu verdi?
Ne Değirmenci döneminde ne de Haney Handan Toprak Benli döneminde AK Partilileri anlamak mümkün değildi.
Yapılan eleştiriler ise suya sabuna dokunur eleştiriler değildi.
AK Parti Grubu adına konuşan Mehmet Özgür, 2016 mali yılının bütçesinin Avcılar için büyük bir hayal olduğunu belirtirek; “Hepimiz biliyoruz ki bu bütçenin tam anlamıyla gerçekleşme ihtimali yoktur. Bunun böyle olduğunu buradaki herkes biliyor. O nedenle kendimizi hiç kandırmaya gerek yok. Ortada hayal gibi bir bütçe var” dedikten sonra AK Parti Grubunun üç üye dışında evet oyu kullanması da ilginç bir manzarayı ortaya çıkarıyordu.
Grup kararına rağmen üç üye ret verirken, grup sözcüsünün 'hayal ve gerçekleşmesi mümkün olmayan bütçe' diyerek 11 üye ile beraber 'evet' oyu kullanması ise "bu ne yaman çelişki" dedirtiyordu.
****
Galiba Avcılar Belediye Başkanı Haney Handan Toprak Benli'yi CHP'nin yüksek rakımları değil aynı zamanda AK Parti'nin yüksek rakımları da koruyordu. 
Bağımsızlar süt dökmüş kedi gibiydiler!
Hele hele Başkan Toprak Benli'nin yaptıklarına karşı çıkan Bağımsız Meclis Grubu adına konuşan Ali Ekber Çelik'in konuşmasını ise anlamak mümkün değildi. Neymiş 1 Kasım seçimlerinden sonra eleştirilerini söyleyeceklermiş! Hadi canım sende.
İnsan sağda solda konuştuğu eleştirileri önergeye dönüştürmeyecek, bütçe görüşmelerinde dillendirmeyecekte hangi vakitte kürsüde söyleyecek.
Adama sormazlar mı o zaman: Söyleyecek sözünüz yoksa neden Başkan Toprak Benli ile ters düştünüz, neden disipline verildiniz, neden partinizden istifa ettiniz?
****
A be kardeşim...Yaklaşık18 aydır Başkan Toprak Benli'nin yaptıklarına, ihale yöntemlerine, belediye yönetme biçimine karşı çıkacaksınız ve bir yıllık faaliyetini konuşabileceğiniz bütçe önünüze geldiğinde ise süt dökmüş kedilere döneceksiniz.
Hele hele "mühendis diplomam var" diye hava atanların ise mecliste suspus olmaları ise başka bir muammaydı...
Yok "seçimlere kadar konuşmayacağız, partimiz zarar görmesin" demenizi de anlamak mümkün değil. Partinizin zarar görmesini istemiyorsanız kardeşim, susacaktınız. Ya da "kan kustum kızılcık şerbeti içtim" diyerek hiçbir yerde Başkan Haney Handan Toprak Benli'nin yaptığı yanlışları konuşmayacaktınız. Partinizden istifa etmeyecektiniz. 
Konuşuyorsanız gereğini yapacaksınız.
Hem partiye dönmeyi düşüneceksiniz hem de birilerini araya koyarak görev beklemeyeceksiniz, yok  öyle yağma... Önce samimi olacaksınız sonra da gereğini yapacaksınız. 
Yada köşenize çekilip sonsuza kadar susacaksınız.
****
Milletin iradesiyle seçilmiş meclis üyeleri bütçe görüşmelerinde konuşmayacaklar, faaliyet raporunda konuşmayacaklar, önerge vermeyecekler, basın toplantısı yapmayacaklar, olumsuzlukları dost sohbetlerinde konuşacaklar ama söz konusu kamuoyu ile paylaşmak olunca ara ki bulasın olacaklar...
Hadi ordan...
Ranta gelince bütçe yükseliyor, 
rant yoksa bütçe küçülüyor
Bütçe görüşmelerinde AK Partililerin gündeme getirdiği en önemli konu ise belediyenin Orkestra Müdürlüğü için 3 milyon bütçeden pay ayrılırken, eğitim için 1.5 milyon ayrılması ise herkesin dikkatini çekiyordu. Yine ek bütçe içersinde Orkestra Müdürlüğü'ne 1.5 milyon daha ayrılması; Temizlik, Basın Yayın ve Kültür Müdürlüğü'ne ise ek bütçe ayrılmasının ne anlama geldiğini 2016 yılında öğreneceğiz.
Bu gazeteden ve köşemizden belediye yönetiminin, bütçeyi nasıl hoyratça kullandığını okumaya devam edeceksiniz.
****
Avcılar halkına açık çağrı çıkarıyorum.
Vergilerinden oluşturulan bütçeyi seçtikleriniz hoyratça kullanıyorlar.
Hizmeti yapılması gerekenden daha fazla bütçeyle yapıyorlar.
Bütçe gerçekleşmediği gibi, açık veren bütçe için borçlanmaya devam ediyorlar.
Göreve geldikleri günden beri kalıcı hiçbir hizmet yapmadıkları gibi, 15 yıllık Değirmenci döneminde yapılmış olan birkaç projeyide yüzlerine gözlerine bulaştırmış durumdalar.
Bırakın yeni proje yapmayı, beğenmedikleri Değirmenci döneminde yapılan projeleri bitirsinler inanın ben gazeteciliği bırakırım.
Daha iddialısını söyleyeyim.
Dr. Haney Handan Toprak Benli ve ekibi 2016 yılının ortasından itibaren çalışanlarının maaşlarını düzenli ödeyebilsin, borçlarını bırakın azaltmayı, mevcudu korusun gazetemizin baş sayfasından kendisinden özür dilerim.
Ama bilin ki, başta çöp ihalesi olmak üzere, Kültür Müdürlüğü ve Park Bahçeler ihalelerini alan firmaların alacaklarının küçücük rakamlar olduğunu göreceksiniz...
Bekleyin...

Son söz: Avcılar tarihinin en başarısız belediye başkanı ve ekibi olacak yapı beş yılını tamamlayacak. Avcılar  bir beş yıl daha kaybedecek... İnşallah Toprak ve ekibi bir daha gelmemek üzere tarihin çöplüğünde yerlerini alacaklar. Bugün kendilerine küçük çıkarlar karşılığında can siparene destek olanların beş yıl sonra neler dediklerini de göreceğiz. Aynen Değirmenci gibi...
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.