Başkanlar Ankara’ya davet ediliyor!


Ali Tarakçı

Ali Tarakçı

09 Kasım 2017, 06:25

İstifası beklenen belediye başkanları gideceklerini anladıklarından artık yorulduklarını açık açık söyleyerek istifaları için zemin hazırlıyorlar. Ve süreç başlatıldı. Başkanlar tek tek Ankara’ya davet ediliyor. 

Hikmetinden sual olunmaz olanlar gidiyorlar. Konuştuklarında "reise şöyle yakınım, böyle yakınım, vefa borcu var" diyenler, güçlerinin zirvesinde olduğunu düşünenler gidiyorlar.
Yetmez, 4. kez adayım, ilçe belediye başkanlığında iki dönem başkanlık yaptım, belde dönemi sayılmıyor diyenler gidiyorlar.
Üç dönem kuralı; milletvekilliği, parti yöneticiliği, belediye başkanlığını aynı yerde yapmak değil.
Örnek, bir milletvekili üç dönem farklı üç ilden seçilse bu onun için aday olamayacağı anlamına geliyor.
Örnek, bir ilçe başkanı üst üste üç ilçede görev yapsa onun için de aynı anlama geliyor.
Örnek, bir belediye başkanı bir ilin veya Türkiye'nin farklı yerlerinde üç dönem başkanlık yapsa
aynı anlama geliyor.
Üç dönem kuralı...
Dokunulamayacağı düşünülen 4 büyükşehir belediye başkanına dokunuldu.
İstifa etmez, direnir diyenler gittiler.
Kimileri ağlayarak kimileri de reise bağlılık methiyeleri düzerek...
Kimileri de basın açıklamasında ne anlama geldiği bilinmeyen cümleler kurarak...
Önümüzde ki günlerde aynı filmi bir kez daha izleyeceğiz.
****
İstanbul'da İl Başkanı Selim Temurci'nin istifa ettiğini söylediğimizde troller bize saldırdı.
Ancak kimse şunu söyle(ye)miyor. 
"Temurci istifa etmedi. Temurci il kongresinde İstanbul İl Başkanı adayı olacak, görevine devam edecek."
****
Son duyduğumuzu söyleyelim.
İstanbul'da kendisine dokunulamayacağını, Erdoğan'ın asla istifasını istemeyeceğini söyleyenlere hatırlatalım.
İstifası istenen bir belediye başkanı bir sohbette şöyle der:
"Bu görevi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istediği için yapıyorum. Artık yoruldum. Görevi bırakıyorum."
Ve o belediye başkanı dün Ankara'ya davet edildi.
Dün twiter'da "İstafası istenen 6 belediye başkanı için süreç başlatıldı. İstanbul'un en büyük ilçesinin belediye başkanı da Ankara'ya davet edildi. Hayırlı olsun..." paylaşımım üzerine bir meslektaşım "Ali, Ankara'da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bir toplantısı var, Erdoğan konuşmacı. İstanbul'dan 10-11 belediye başkanı katıldı. Yazdığın yanlış." diye yazdı. 
Ben de kendisine "İstanbul'da 26 AK Partili belediye başkanı var. 10-11 kişi katıldı. İBB Başkanı Mevlüt Uysal katılmadı öyle mi?" diyerek, istifa sürecinin başlatıldığını ifade ettim.
****
İstanbul İl Başkanı Selim Temurci'nin kalıp kalmaması, 6 belediye başkanının istifa edip etmemesi sonuçta AK Parti'nin iç sorunu. Bir gazeteci olarak tarafıma gelen bilgileri okumaya, sorgulamaya ve doğrulatmaya çalışarak düşüncelerimi kamuoyu ile paşlaşıyorum. Ne kimse adına manipülasyon, itibarsızlaştarma ne de kimse adına birilerini aklamaya çalışıyorum. Yaptığım kamuoyunu ilgilendirdiğini düşündüğüm olayları bir gazetecilik titizliği ile sorgulayarak paylaşmak.

Son söz: Görülen o ki, AK Parti kongre süreçlerinde birçok ilçe başkanı, il başkanı ve genel merkez yöneticisine bir daha görev verilmeyecek. Ve yerel seçimlere kadar birçok ilçe, il ve büyükşehir belediye başkanı görevinden istifa edecek. 
Ve genel seçimler 2018 yılında yapılacak.

Ve AK Parti de süreç durduğun da, erken genel seçimler öncesin de, CHP'li belediye başkanları için düğmeye basılacak...

Not 1: Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak ile ilgili yaptığımız haber ve yazılar sonrasında zurnanın son deliği olan, gazelden okuyanlar, içki masalarında yazanlar yeniden yazmaya başladılar. Onların, Toprak analarının gönüllü danışmanları oldukları belli. İnşallah gönüllülüklerinin karşılığını da maaş olarak alıyorlardır. Bu troller maaş almıyorlarsa, inanın cansiparane mücadelelerine acıyacağım.

Not 2: Birçok şeyi anlıyorum ama, trollerin analarına yapılan her eleştiriyi kendilerine yapılmış saymalarını ve ciyak ciyak bağırmalarını, işte bunu anlayamıyorum. Sahi anlayan varsa bana anlatır mı?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.