Başöğretmen Atatürk


Sevim Güney

Sevim Güney

23 Kasım 2016, 20:49

Yıl 1934. O dönemde Milli Eğitim Bakanlığı Ulus’tadır. Bakan ise, Niğdeli Zeynel Abidin Özmen’dir. Bakan, makamında çalışırken kapı çalınır.

Bakan gür sesiyle: "Giriniz!" der.
Atatürk’ ün yaverlerinden biri, yanında iki çocukla makama girer. Bakan konuklara yer gösterir. Biraz sohbet ettikten sonra, yaver Bakan Abidin Özmen’e bir zarf uzatır. Bakan zarfı alır, Atatürk’ ten gelen bir mektuptur bu...

Abidin Özmen zarfı özenle açar ve mektubu dikkatle okur: "Bay Abidin Özmen, Milli Eğitim Bakanı...."
            ***

"Yaver Bey'le, size iki fakir ve kimsesiz çocuk gönderiyorum. Bu çocukları, uygun göreceğiniz, bir liseye ( parasız yatılı olarak ) kaydını yaptırın..."
 

Bu, Atatürk' ün bir emridir. Kesinlikle yerine getirilecektir. Bakan Abidin Özmen, orta öğretim genel Müdürü’ nü çağırtır ve şu direktifi verir:
"Yaver Bey’ in yanındaki bu iki çocuğun evrakını alınız ve bu çocukları Haydarpaşa Lisesi'ne paralı yatılı olarak kaydını yaptırıp, her ikisi için de üçer yıllık paralı yatılı makbuzlarının 'veli ve ödeyen hanesine Atatürk' ün ismini yazdırarak' bana getiriniz." der.
 

Bakanın emri yerine getirilir. Abidin Özmen’de kısa bir mektup yazarak, yaver bey ile Atatürk' e yollar. Mektubun içeriği aynen şöyledir :
 

"Muhterem Atatürk,
Yaver Beyle göndermiş olduğunuz iki çocuk hakkında emirlerinizi aldım. ancak, arkasında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Cumhurbaşkanı Atatürk gibi birisi bulunduğu için; bu iki çocuğu fakir ve kimsesiz olarak kabul etmeme, hem yasalarımız, hem de mantığımız izin vermedi. Bu nedenle her iki çocuğun da, emirleriniz gereği, Haydarpaşa Lisesi'ne,`paralı yatılı olarak kayıtlarını yaptırdım. Çocukların üçer yıllık okul taksitlerine ait makbuzları, ekte takdim..."
 

Atatürk bu mektup üzerine, devrin Başbakanı İsmet İnönü’ye telefon ederek:
"Bak." demiş, "Senin Milli Eğitim Bakanın bana ne yaptı !"

Olayı özetleyip anlatmış. İnönü, Bakan’ı adına özür dilemiş.
Atatürk: "Yok !" demiş, "Özür dileme. Çok memnun oldum. Keşke her devlet adamı bu medeni cesarete sahip olabilse ve gösterebilse..."(*)

***

Öğrenci gözünde en saygılı, en büyük olan öğretmendir.

Çankaya’da bir ilkokul açılmıştı. Atatürk, köşkün çevresinde bulunan bir okulu ziyarete gelmişti. Öğretmen tahtanın başında öğrencilere ders veriyormuş. Cumhurbaşkanı girer girmez saygı işareti vermiş ve çocuklar ayağa kalkmış.“Oturunuz” işaretini verdikten sonra, yüzünü tahtaya çevirip derse devam etmiş. Atatürk beş on dakika ayakta dersi dinlemiş.

Sınıftan çıkarken öğretmen aynı ses tonu ile çocukları ayağa kaldırmış. Oturunuz dedikten sonra dersine devam etmiş. Gazi kapıdan çıkarken yanındakilere demiş ki; “gördünüz mü o öğretmeni? Cumhurbaşkanına önem vermedi”

Ve sözlerine şöyle devam etmiş; “ İlköğretmen vatanın en hayırlı elemanı. Onlar vatan çocukları ile o kadar kaynaşmıştır ki, adeta çocuklaşmışlardır. Onların gözünde en sevgili öğrencileridir.

Bir öğretmen eğer dersini kesip saygısını göstermek için beni merdivenlere kadar uğurlasaydı, öğrencilerinin gözünde küçük düşerdi, belki prestijini kaybederdi.. Öğrenci gözünde en saygılı, en büyük olan öğretmendir.”(**)

***

“Milletimizi gerçek saadete ulaştıracak irfan ordusudur.”

“Her profesör ve öğretmenin aşılayacağı fikirler, ideal gayelere hizmet edecek şekilde olmalıdır.”

“Yeni nesil, en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.”

Başta, başöğretmen Mustafa Kemal Kemal Atatürk olmak üzere, bütün öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun. Yolumuz Mustafa Kemal Atatürk!ün yoludur. Bu yolda gayret gösteren tüm öğretmenlerimin ellerinden öpüyorum.

Sevgiyle kalın

* Kaynak: Yüksek Mimar H. Rahmi ÖZMEN

**Kaynak; Tan gazetesi, Asaf İlbay, 08/06/1949

Bu köşe yazısı 23 Kasım 2016, 20:49 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.