Bastırılan öfke ruhunuzu sakatlar


Hayati Kaya

Hayati Kaya

17 Şubat 2017, 07:12

“Bilge öfkelenmez" evet ama sizler bilgeleşmediğinize göre neden öfkeyi, üzüntüyü kötü birşey gibi algılayıp da öfkeyi bastırmaya çalışıyorsunuz. Öfke yönetimi süreç içinde başarılabilen birşeydir. Bir anda başarma arzusu sizde ruhsal çöküntüye neden olacaktır. Öfke ilahi kudretin en değerli işareti, hediyelerinden birisidir. Eğer öfkelenmeseydiniz nasıl size saygısızlık ya da baskı yapan, bireysel özgürlüğünüze müdahale eden insanlar, akrabalar, aile, toplum ve devletle savaşabilirdiniz ki?

Ruhunuz (Allah) sizin özgürleşmenizi istiyor. Mutluluğun orada olduğunu söylüyor. Eğer ki öfkelenmiyorsanız işte o zaman çok ciddi bir sorunumuz olacaktı. Öfkelenin elbet ve size zulmeden herkesten uzaklaşın. Ve en güzeli de çok canınızın yanması, çok üzülmeniz ve çok öfkelenmenizdir. Bir kaç yıl yapayalnız inzivaya çekilmemin nedeni budur. Eğer öfkelenip insanlardan uzaklaşmasaydım şu an mutlu olmam asla mümkün olamazdı. İnzivada insanları suçlamamam gerektiğini anladım, onlar görevlerini yapıyorlar, bilinçleri kadar davranıyorlardı. Benim de bilincim düşükmüş ki insanlardan etkileniyor, beklentiye giriyormuşum. Beklentinin olduğu yerde özgürlük olabilir mi? Hayır insanlar olduğu gibidir, onları değiştiremezsiniz.

Ben de kendimi değiştirdim. Ne bok yerlerse yesinler bana zarar veremezler bilakis daha da güçlendirirler. Her zararda duygularıma bakarım, "salak Hayati sen maymunmusun başkasının etkisine giriyorsun" derim. Ve bu ısrarlı düşünce bir bilinç haline gelmeye başlar. Artık tüm uyaranlar önce farkındalık süzgecinden geçmeye başlar. Öfkeniz, "özgür değilsiniz" diye var. Özgür olmadan da mutlu olamazsınız. Sistem ilahi olan insan için öyle mükemmel kurgulanmıştır ki yaşanılan herşey sizin bilinçaltınızı bilince dönüştürmek için yaratılmıştır. Hem de size özel! Dikkat edin birisi birşeye üzülürken bir başkası o şeye üzülmeyebiliyor. Neden? Çünkü öfke, üzüntü, acı gibi uyaranlar kişinin yaşanmışlıklarıyla evrilen psikolojisinin ona özel eksikliğine işaret ediyor. Bu durum kendi içinizdeki gerçekliği ortaya çıkarasınız diye yaratıldı. Böyle mükemmel bir sistem olamaz.

Bu sistemden acı dolu, öfkeli, kurban bilincine sahip varlıklar çıkarmak istiyorsanız çıkardınız zaten. Fakat eğer istiyorsanız oradan tanrı da çıkarabilirsiniz. Yolu bilmiyorsanız bir bilene sorup öğrenmelisiniz. Fakat sizlerde öylesine bir kibir var ki yardım almayı bile yetersizlik algısıyla, kişiliğinize yapılmış bir saldırı olarak görüyorsunuz. İyi de öfkeliyseniz zaten yetersizsiniz, farkında değilmisiniz? Ölene kadar öfke, üzüntü ve acı içinde mi yaşamak istiyorsunuz? 

Bu köşe yazısı 17 Şubat 2017, 07:12 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.