Beklentisiz yaşam


Neval Kütük

Neval Kütük

07 Kasım 2017, 19:00

Toplumumuzda beklentili olmak bir alışkanlıktır ve hayat tarzıdır. Beklentili olduğumuzda kendimizi sınırlar ve bolluğu engelleyebiliriz.
Gelelim beklentisizlik dolu yaşama...Beklentisiz yaşam ve beklentisizce yapılan eylem sıradanlığı yok eder. Ancak insanın içindeki köklü değişim ve değişim isteği sizi beklentisiz yaşama kavuşturur.
Beklentisiz eylem, tüm hayal kırıklıklarını, endiseleri, korkuları ve üzüntüleri ortadan kaldıran eylemdir. Böylece kendinizi sınırlamadan, eylemlerinizin sonuçlarınıza bağlanmadan davranış ve tutum içine girersiniz.
Karma kelimesini duydunuz mu bilmiyorum ..Karma yerine ayni anlama gelen kader kelimesini de kullanabilirim. Karma ya da kader, şu şekilde işler: Ne ekersen, onu da biçersin. Yani bir kişiye ne yaparsan, pozitif ya da negatif size geri döner. O yüzden bilinçli eylemler sizi de bilinçli bir yaşama kavuşturur.
Eğer eylemler beklentili şekilde icra edilirse karma ya da kader devreye girer. Eğer ‘bu benim alın yazım” deyip değişmek istemezseniz ve harekete geçmezseniz hayatınızında yönünü değiştiremezsiniz. Kaderinizi değiştirebilme gücüne sahipsiniz. Bu potansiyele sahipsiniz .
Karma etkisi altındaysanız sonuçları belli eylemlerde bulunursunuz. Her eylem yeni sonuç ortaya çıkarıyor. Bu sonuç bazen sizin beklentinize cevap verir, bazen de vermez. Fakat ne olursa olsun her zaman yeni eylemler ortaya çıkar ve bu eylemler sonucu farklı duygu, düşünce ortaya çıkarır. 
Eğer eylemin sonucuna bağlanırsanız her şey hesaplanmış ve bilinmiş olur. Her şey bilinirse hayat sıkıcı ve bayat olur.
Her etkinin ardından bir tepki doğar. Yani başka bir ifadeyle her bir eylem farklı bir eylemi doğurur. Beklentisiz olmak hiç kolay değildir.
Her zaman yaptığımız şeylerden bir şeyler bekleriz. Aksi halde o davranış içinde olamayabiliriz. Değişime direnmediğinizde ve Farkındalıklı bir yaşamı seçtiğinizde doğal olarak bu tutum değişecek.
Mutsuzluğun en önemli nedeni, beklentili olmaktır. Beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklıkları yaşanabilir ve hayata küsebilir, içerleyebilirsiniz.
Değişerek, dönüşerek ve farkındalığı yükselterek tatminliğe, huzura ve mutluluğa ulaşacaksınız. Çünkü zihinsel çabalarla hiç bir şekilde beklentisiz olmayı başaramazsınız.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.