Ben de adalet arıyorum

Cevdet Eroğlu

Cevdet EroğluRÖPORTAJ: Ufuk Çoban 02 Ağustos 2017, 07:54

Büyükçekmece Belediyesi tarafından haksızlığa uğradığını iddia eden AK Parti Büyükçekmece İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Cevdet Eroğlu, “Hakkım olmasına rağmen benim dükkanımın önünde bulunan 2 ya da 3 araçlık bir otopark alanı bana verilmedi. İşyerim ruhsatlı, sürekli denetime tabiyim. Ruhsatsız olanlar nasıl ayakta kalıyor? Ben de adalet arıyorum” dedi

Merkezi Sahibi ve AK Parti Büyükçekmece İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Cevdet Eroğlu gazetemize konuştu. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün'ü eleştiren Eroğlu, belediyenin bazı çalışmalarını da takdir ettiğini söyledi. Tartışmalı Albatros arazisinin inisiyatifinde belediyenin yanlış bir tutum takındığını iddia eden Eroğlu, ilgili arazinin ilçe sakinlerinin hizmetine sunulması gerektiğini belirtti. Büyükçekmece Belediyesi'nin Kültür Parkı ilçeye kazandırarak, önemli bir hizmet verdiğini de sözlerine ekleyen Eroğlu aynı zamanda kendisisnin de esnaf olduğunu belirterek, belediye tarafından haksızlığa uğradığını savundu.

Seçilen kişiye saygı göstermeliyiz
Halkın nabzını tutan biri olarak Büyükçekmece'yle ilgili neler söylemek istersiniz?

Öncelikle şunu söylemek isterim seçilen kişilere karşı daha saygılı davranmalıyız. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün muhtemelen Güzelce'de bir temel atma töreninde diyor ki; 'Avrupa'ya gittiğimde oradaki  parlamenterlere sordum. Siz de muhtarlar ne iş yapar diye' Onlar da demişler ki 'halkın taleplerini bize bildirirler, biz de ona göre hareket ederiz' Sayın Akgün de, bizim muhtarlarımızın bazılarının çok küçük şeyler için çizgisinden çıktığını savunmuş. Büyükçekmece'nin 24 mahallesi var. 24 mahallenin 24 muhtarı da sayın Akgün gibi seçilmiş insanlar. Seçilmiş bir insanı aşağılayamazsın, hakaret edemezsin. İkincisi Avrupa'da muhtar yok. Halk bunu dinliyor ve sesini çıkarmıyor. Muhtarlar o kadar ucuza alınacak insanlar değil. Cumhurbaşkanımız bile birebir hepsini çağırıp dertlerini dinliyorsa, kaldı ki siz de belediye başkanısınız siz de seçilmişsiniz onlara saygı göstermek zorundasınız. Eskiden muhtarların sigortası yoktu. Şimdi maaşları bin 400 liraya kadar yükseldi. Bir takım kolaylıklar sağlandı ve sigorta primlerini devlet ödüyor.

Ne oldu bu teleferik? Projelerle ilgili neler söylemek istersiniz?
Her seçim beyannamesinde bir teleferiktir gidiyor. Ne oldu bu teleferik? Şu an İBB Başkanı Kadir Topbaş bundan 3 ay öncesi için söz verdi teleferiği kendisi yapacak. Baktı ki bizim belediyede iş yok. Her seçim aynı şey. Bir de benim burada sakladığım bir gazete küpürü var. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün Büyükçekmece'de İstanbul'un ilk altyapı çalışmasını kendisinin yaptığını söylüyor. Ben de iddia ediyorum. Büyükçekmece Belediyesi kendi imkânları ve kendi bütçesi ile buranın altyapısını yapmamıştır. Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu, Veysel Eroğlu'nun İSKİ Genel Müdür olduğu dönemde Büyükçekmece'nin alt yapısı İSKİ tarafından yapılmıştır. Burada Büyükçekmece Belediye Başkanlığı amblemi var. Ama İSKİ'nin amblemi silinmiş. Delillerle sabit, İstanbul’daki tüm alt yapıları İSKİ yapmıştır, hiçbir belediye kendi yapmamıştır. 1994 yılından bu yana Recep Tayyip Erdoğan’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu günden beri o yapmıştır. İlk olarak Büyükçekmece'ye yapılmıştır, çünkü en büyük sorun Büyükçekmece'de vardı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, geçmişte İSKİ Genel Müdürü olduğu için buraya geldiğinde kendisine de sordum. Dedim ki ilgili belediye başkanı alt yapıyı yıllar öncesinde kendi bütçesi ile yaptığını söylüyor. Eroğlu, 'Kimse bunu söyleyemez, ben kendi genel müdürlüğümde yaptım' dedi.

Tek fazlalık kaldırım taşı
Büyükçekmece'de yapılan hizmet yok mu?

Kaldırım taşından başka yapılan fazlalık yok. Onu da ben anlamış değilim. Başka bir şey yok. Arabaların üzerindeki giydirmelerde Türkiye'nin en iyi ilçesi yazıyor. Festival yapıyorsun, binlerce insanı davet ediyorsun. Gel gidelim Güzelce'ye, gel gidelim Muratçaşme'ye hâlâ millet çamurda yürüyor, hâlâ yapılmamış yollar var.  Kaldı ki sen bulunduğun ilçenin lokasyonuna göre hareket etmek zorundasın.

İnsanlar isyanda
Rayiç bedellerinin arttırılması ve belediye binasının bitirilmemesini de gündeme getiriyorsunuz...

Güzelce'de, Kamiloba'da, Celaliye'de 1'e 50, 1'e 100'e varan oranlarda arsalara rayiç bedelleri yükseltildi. İnsanlar şu an isyanda. Bunu yapmaya kimsenin hakkı yok. Bu kadar rayiç artışı olmaz. Türkiye'nin neresinde var? Adam arazisini, tarlasını ekiyor 500 lira emlak vergisi verecekken şimdi 10 bin TL'ye varan ödeme yapacak. Ne kazanacak da ne ödeyecek? Oraları ekip biçen insanlar belli zaten. Belediye binası mevzuunu da gündemde tutuyoruz. Bina için İller Bankası'ndan kredi alındı. Yıllardan beri bitirilemiyor. Hangi yatırımdan bahsediyorsun?

Albatros değerinde satılmadı
Albatros neden satıldı demiyorum. Evet doğru orası 1979'dan bu yana imarlı bir araziydi. Araziyi de değerinin altına sattılar. 312 milyon lira ekspertiz bedeli vardı arazinin. Ekspertiz raporuna rağmen 168 milyona satıldı. Her belediye bunu ihtiyaç halinde satıyor. Ama orda böyle bir şeye gerek var mıydı? Bazı arkadaşlar; baliciler vardı, tacizciler vardı diyorlar. Kültürpark'ta öyleydi, Kültürpark çöplük haldeyken çok iyi bir suruma getirildi. Bu konuda sayın Akgün'ü tebrik ediyorum. Albatros'ta da bu yapılabilirdi. 2 milyon küsür metrekare alandan bahsediliyor. Nerede bu alan? Kimse nerede bu yeşil alan diye sormuyor. 1970-1980'lerin siyaseti bu, günümüzün siyaseti değil. Mahallelerde ada bazında kentsel dönüşüm yok. Mevcut belediyenin böyle bir talebi de yok.

Albatros nasıl değerlendirilmeliydi?
Albatros yeşil alan olarak kalabilirdi. Halkın hizmet alabileceği bir sosyal donatı alanı olarak kalabilirdi. Sahilde 4-5 liraya çay satılıyor. Ailenle bir yerde otursan her akşam 50 lira para mı harcayacaksın? Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı bir alan var yetmiyor. Sosyal donatı alanı da, hotel de yapılabilir. Ama öncelikle değerinde satılmalıydı. Meclis toplantılarına katılıyor musunuz? İrili ufaklı kaç tane arazi satıldı.

İBB ayrım yapmıyor
Ulaşım sorunuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

İBB buradan Silivri'ye kadar metrobüs hattını uzatıyor. Ayrıca şu an inşaatı başladı. Sarıyer'den Büyükçekmece'ye kadar 4 parça halinde tünel yapılıyor. Araç geçişini rahatlatmak için. Bizim ilçe binasından Selimpaşa Silivri sınırına kadar olan kısım karayollarına ait. İBB'ye ait değil. Zaten o kısım ondan dolayı karanlıktır. Mahkemede sona gelindi. İBB burayı alamadığı için metrobüsü götüremiyor; yapmadığı için değil. Mahkeme 8 yıldır sürüyor. Metrobüs Avcılar'a geldiğinde Beylikdüzü istikameti varken bile Silivri'ye kadar uzatılması söz konusu idi. Ama orada bir pürüze takıldı. O köprünün bittiği yerde Mimarsinan karşısı Çatalca'ya dönüş kavşağından Silivri'ye kadar ilçe sınırına kadar olan mesafe İBB'ye ait değil zaten. Karayolları'na ait. Mahkemeye devri sözkonusu idi. Şu an son aşamaya gelindi. İnsanlar bunları bilmiyor. Burası CHP'li belediye olduğu için hizmet gelmiyor diye bir düşünce oluşuyor. Böyle birşey yok. Eşit miktarda hizmet veriyor İBB. Büyükçekmece'de asfaltlama çalışması yüzde 70, İBB yapıyor. İBB ilçe belediyesinin hizmet alanında dahi asfaltlama yapıyor. Sarıyer'den buraya metro geliyor. Metrobüsün gelebilmesi için devrin bitmesi lazım. Ön çalışmaları yapıldı. Köprü ona uygun hale getirildi. Dizdariye ve 19 Mayıs Mahallesi'nde bir darlık var. Gerekli istimlaklar yapıldı.

Mezarlığa baktığı doğru ama...
Büyükçekmece'de sağlık hizmetleri sizce nasıl?
Hastane ekim ayında açılıyor. Kamu Hastanaleri Birliği Genel Sekreter Yardımcısı geldi. Biz hastaneyi gezdik. Hastanedeki odalar maksimum iki kişilik. Resimlerde paylaştığım alanlar giriş katlar acilde müdahale olacak odalar. Çevre düzenlemesi ve otopark kaldı. Ekim ayında açılması bekleniyor. 24 saat hizmet verecek bir alan bu. Çimento fabrikasının öncesinde alınmış ruhsat süresi var yanılmıyorsam 2019'da süre doluyor. Zaten orada bulunan sanayi alanları da kalkacak. Sadece Akçansa değil. Çevreye zarar vermeyenler kalacak. Onun dışındakilere ÇED raporu çıkmıyor. Akçansa gibi yerlere devlette destek verecek. Muayene odalarının mezarlığa baktığı doğru ama hastaların kaldığı odalar deniz ve gölü görüyor.

Sizce yer doğru mu?
Şu an hastanenin bulunduğu lokasyon kötü değil. Beylikdüzü Devlet Hastanesi'nin Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi'ne sıkıntı oldu ama bu sorun çözülüyor. 37 tane uzman doktor ataması yapıldı. Orası Beylikdüzü Devlet Hastanesi vasfından çok daha iyi hale gelecek. Bu bölgeye daha çok hizmet verecek. Deniz ulaşımı zayıf. İBB buraya İDO'yu koydu ama talep oluşmadı. Arabalı Vapur iskelesi düşünülüyor. Adalar, Bostancı, Kadıköy'e gidecek.

Yasal hakkımı istiyorum
Belediye size ayrımcılık mı yapıyor?

Benim dükkanımın önü yapıldığında bana 2 ya da 3 araçlık bir otoparkın kalması gerekirdi. Yıllardır otopark olarak kullandığımız bir alan vardı. Sokaktaki tüm vatandaşların cepleri ve otopark girişleri yapıldı ama bana yapmadılar. Israr etmeme rağmen yapılmadı. AK Partili olduğum için bana ayrımcılık yapıldığını düşünüyorum. Büyükçekmece Dizdariye Mahallesi'nde otopark sorunu var. Katlı otopark var. Ücret tarifeleri biraz daha düşük olmasını düşündükleri için talep görmüyor vatandaştan.

​Ben esnafım burada. Müşterilerim nereye çekecek araçlarını? Ekstra bir para  vermek zorunda kalıyorlar.  Zaten resmi olarak bana ait bir alan var. Belediyeden iskan alınırken otopark bedeli yatırılmış. Kaçak göçek bir şey istemiyoruz, hakkımızı istiyoruz. Belediye başkan yardımcımızdan ben sizin mağduriyetinizi gidereceğim diye söz almıştım. Aradan iki ay geçti ortada yok. Siyaseti bırakın, ekmek teknem benim burası. Ben burada oturuyorum. Belediye başkanına hakaret etme hakkımız yok; eleştiriyorum sadece. Ben bir metal yorgunluğu olduğunu hissediyorum. Biz burayla ilgili yasal hakkımızı istiyoruz. Niye kapatıyorsun?

Büyükçekmece'de bulunan kuaförlerin yüzde 60'ı ruhsatsız. Ben ruhsatlıyım sürekli denetime tabiyim. Ruhsatsız olanlar nasıl ayakta kalıyor. Gelsin zabıta birlikte gezelim. Biz insanız eksikliklerimizi birbirimize söyleyeceğiz. Ben de adalet arıyorum. Önce Büyükçekmece'de adaleti bulalım sonra Türkiye'de yola beraber çıkalım. Ben hiçbir belediye başkanını sevmek zorunda değilim, ama saygı göstermek zorundayım. Çünkü seçilmiş halk tarafından.

Burası benim malım zaten müşterilerimiz burayı otopark olarak kullanıyordu. Komşularıma hakkını vermiş ama benim alanım bana verilmemiş. Eğer yasadışı diyorlarsa neden düne kadar görülmedi bu. Her belediye binalara iskan verilirken otopark bedeli alır. Buranında bedelleri ödendi. Benim orada 40 küsür metre alanım var. Bu alanın bana tahsisini istiyorum. Bu alan alakasız bir şekilde kapandı. şimdi biz esnafız müşteriler nereden faydalanacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.