Abbas yine yolcu

Basın Konseyi tarafından organize edilen basın ve ifade özgürlüğünün tartışıldığı toplantıda konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, partisi CHP’den geçmişte 3 kez ihraç edildiğini ve mahkeme kararı ile geri döndüğünü bugün yine eleştireceği için 4. kez partiden ihraç edilebileceğini belirtti.

Abbas yine yolcu

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Beşiktaş Belediye Başkanı Avukat Murat Hazinedar'ın sözleri ise uzun süre tartışılacak nitelikte oldu. Partisi CHP’den geçmişte 3 kez ihraç edildiğini ve mahkeme kararı ile geri döndüğünü bugün yine eleştireceği için 4. kez partiden ihraç edilebileceğini belirten Hazinedar, siyasi politikalar üretilirken her kesimi kucaklayıcı nitelikte davranılmasının önemine işaret eetti.

Kim için siyaset yapıyoruz?
Konuşmasının devamında milletin değerleriyle barışık bir dil kullandığını ifade eden Hazinedar, “Mevcut düzene itirazcı birisiyim ama hep üzerinde durduğum konu özgürlüklerimi savunurken milletin değerleriyle barışık bir dil kullandım. Milletin değerleri ile barışık, Türkiye’de tam anlamıyla merkez siyaset yapmanın, sağ sol ayrımı yapmadan siyaset yapmada yeni Türkiye’de değerlendirme parametreleri çok farklı. Kim için siyaset yapıyoruz, Türkiye’nin geleceği için. Maalesef benim partim başta olmak üzere bu konuda eleştirisi, derdi olanlar bunu, bir türlü o sürecin içine gençleri katamıyoruz" şeklinde konuştu.

Baskılar masaya yatırıldı
Beşiktaş Afife Jale Kültür Merkezi'nde düzenlenen medya ve ifade özgürlüğü konulu toplantıya Prof. Dr Süheyl Batum, İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ve İstanbul Barosu Başkanı Doç. Dr. Ümit Kocasakal ve Beşiktaş Belediye Başkanı Avukat Murat Hazinedar konuşmacı olarak katıldı. Son dönemde basın mensupları ve kuruluşlarına yönelik baskılar ile yeni anayasa çalışmalarının da tartışıldığı toplantıda basın ve ifade özgürlüğünün hukuksal karşılığı, basın özgürlüğünün Türkiye’deki durumu, mevcut şartlar altında basın özgürlüğünün sağlanmasının vatandaş ve ülke açısından getireceği avantajlar gibi konular masaya yatırıldı.

Demokratik sistemde yeri yok
Basın Konseyi tarafından organize edilen basın ve ifade özgürlüğünün tartışıldığı toplantıda, yeni anayasa ve basın özgürlüğü konusunda giderek kötüleşen duruma ilişkin tespitler damga vurdu. Toplantıda konuşan Basın Konsey Başkanı Türenç, "Gazeteciler gazetecilik faaliyetlerinden dolayı ağırlaştırılmış müebbet, 42 yıl gibi cezalarla yargılanıyorlarsa bunun uluslararası demokratik sistemde yeri yoktur. Bunu demokratik ülkelere de anlatmanız çok zordur" dedi.

Türkiye sınıfta kaldı
Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye’nin basın özgürlüğü konusunda iyi bir tabloya sahip olmadığının altını çizdi. Bu konuda Türkiye’nin sınıfta kaldığını ve her gün biraz daha ağırlaşan bir tablo ile karşı karşıya kaldığını anlatan Türenç, “Sıkyönetim zamanlarında bile böyle bir manzara ile karşılaşmamıştım. Haber merkezlerinin boşaltıldığına tanık olmadık. Yükümüzün çok ağır olduğunun farkındayız. Baskıların, sıkıntıların, gözdağlarının, tutuklamaların da üstesinden gelmeye kararlıyız, ant içtik” dedi.

Özgürlük merkeze çekildi
Hukukçu Profesör Süheyl Batum ise yeni anayasa çalışmalarına değinerek asıl olanın özgürlüğünün merkeze çekilmesi olduğunun altını çizdi. Batum, “Başkanlık mı iyi, parlamenter sistem mi iyi, yok Cumhurbaşkanı’na şu yetkiyi de verelim bunlar işin ayrıntılarıdır. Asıl olan her meslek, grup, kişiler ayrı ayrı haklarını güvence altına alıp arkasından da bunu koruyacak bağımsız yargıya yer vermiyorsanız söylediklerimin hepsi olur. Türkiye bunun menbaı. Çünkü Türkiye’de belki sadece meslek grubu olarak belki tutarlar birbirlerini. Bunların korunması için bu hakların anayasada korunma altına alınmış olması lazım. O yüzden ben başkanlık sisteminin bilinçli olarak oluşturulmuş bir şey olduğuna inanıyorum" dedi. CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.