Hayır çadırına kaçak muamelesi

CHP Beylikdüzü İlçe Örgütü'ne ait olan seçim çadırı, İlçe Seçim Kurulu'nun belirlediği ölçülerden fazla olduğu gerekçesiyle İBB'ye bağlı zabıta ekipleri tarafından yıkıldı. Kararı protesto eden İlçe Başkanı Turan Taşkın Özer, “Seçim kurulundaki arkadaşlar çadırımızı 4 buçuk metre olmasına rağmen yıktı. Metreleri bahane edip, hayır çalışmamıza engel oldular” dedi.

07 Nisan 2017 Cuma 13:15

Siyasal partilerin adeta çadır cennetine çevirdiği Beylikdüzü Metrobüs Meydanı'nda, CHP Beylikdüzü İlçe Örgütü'ne ait olan seçim çadırı yıkıldı. Çadırın yıkılmasının temel gerekçesi olarak sahip olduğu genişlik ve yüksekliğin öne sürüldüğü öğrenilirken, CHP'liler yıkım kararına sert tepki gösterdi. “İlçe Seçim Kurulu, bizim belirlediğimiz ölçülerden daha yüksek ölçülere sahip bir çadır yapmışsınız bahanesine sığınıyor” diyen CHP İlçe Başkanı Taşkın Özer, gazetemize özel açıklamalar yaptı. CHP'nin çadırının sadece 4 buçuk metre olduğunu anlatan Özer, buna karşılık hemen karşılarında yer alan AK Parti çadırının ise 5 buçuk metre genişliğe sahip olduğunu belirtti. Özer, “Aradaki fark belliyken burada yükseklik ya da metre bahane ederek çadırımızı yıkmaya çalışanlar açık bir siyasi kıyım yapıyor. Olayın ve kararın siyasal olduğu çok açıktır” ifadesini kullandı.

Prefabrik ev dediler
Yaşanan çadır krizinin çözümü için İlçe Seçim Kurulu'na gittiğini de anlatan Başkan Özer, “Oraya da gittiğimizde hiç hoş olmayan şeylerle karşılaştık. Bizim çadırımız 4 buçuk metre diyoruz, her şeyi net bir şekilde anlatıyoruz, buna karşılık aldığımız tepki ise; 'Orada kermes yapmayacağınızı nereden bilelim?' şeklinde oluyor. Siyasi parti çadırında kermes yapacakmışız. İfadeye bakar mısınız? Senin karşında bir ilçe başkanı konuşuyor. İşte böyle komik bahanelere sığınıp çadırımızı yıkma kararı aldılar” ifadesini kullandı. CHP çadırı için “prefabrik ev” tanımlamasının da yapıldığını söyleyen Özer, tüm bu cevapların bir çözümsüzlük yaratmak maksadıyla kullanıldığını da vurguladı.

Çadırımızdan bile korkuyorlar
Çadırın yıkılması kararı çıktıktan sonra CHP'lileri sakin olmaya da davet eden Özer, bütün partilileri çadırın civarından çekilerek oldukları yerde protestoya davet etti. “Asla kavga ya da şiddet istemiyoruz” diyen Özer, “Bırakın yıksınlar. Atatürk bayrağı orada, Türk bayrağı orada, hayır flamalarımız, pankartlarımız orada. Yıkacaklarsa onlar yıksınlar. Çadırımızı yıkmaları çadırımızdan bile korktuklarını bize gösteriyor” diye konuştu.

Biz bunu hak etmedik
CHP Beylikdüzü İlçe Örgütü olarak her zaman saygın bir siyasi çizgiye sahip olduklarını ve asla şiddetten taraf olmayan bir anlayışla harekete ettiklerini belirten Özer, “Bugün burada biz bu muameleyi hiç mi hiç hak etmedik. Çünkü biz Beylikdüzü'nde her zaman olgun bir siyaset yaptık, kimseye saldırmadık, kimseye hakaret etmedik. Bugün de sakin bir şekilde protestomuzu yaptık. Biz hiçbir zaman kavgadan taraf olmayacağız. Azimle, sabırla çalışmaya deva m edeceğiz. Biz haklıyız arkadaşlar, haklı olanlar mutlaka kazanacaktır. Herkesi daha çok çalışmaya davet ediyorum. Burada nasıl bir haksızlık yapıldığını, burada nasıl bir zulüm yapıldığını herkes gördü” ifadelerini kullandı.

CHP'nin çadırına mı göz diktiniz?
İlçede yaşanan çadır krizi sonrası Güngören'den apar topar Beylikdüzü'ne gelen CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de, çadırın yıkımını gerçekleştiren İBB'yi hedef aldı. Şeker, “Burada koskoca 30-40 katlı kaçak gökdelenleri görmeyen İBB CHP'nin çadırına mı göz dikmiş? Biraz önce Güngören'den geldim orada da bir bina Ensar Vakfı'na verilmediği için binanın tapusu iptal edilmiş. Bunların gözü dönmüş. İstiyorlar ki bütün memleketin tapusu onların olsun. 80 milyon kişinin iradesi 1 kişinin iradesinden büyüktür. Bunu onlara göstereceğiz. Biz mücadelemizde haklıyız ve kazanacağız” dedi.

Kısa süreli gerginlik yaşandı
CHP çadırının sökülmesi esnasında partililer ve görevliler arasında da gerginlik had safaya çıktı. Tansiyonun yükseldiği meydanda, CHP'li meclis üyeleri ve ilçe yöneticileri partilileri sakinleştirmeye çalıştı. Özellikle çadırda asılı olan Atatürk bayrağının indirilmesiyle birlikte tırmanan gerilim, İlçe Başkanı Özer ve beraberindekilerin sağduyusuyla düşürüldü. Çadırın sökülmesini yuhlayarak ve marşlar söyleyerek prostesto eden partililer daha sonra belediye binasının önüne giderek, kısa bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

ali şeker

Ali Şeker çadıra el attı
Gerçekleştirilen protesto ve konuşmaların ardından bütün CHP'lileri, Metrobüs Meydanı'na dönmeye davet eden Milletvekili Ali Şeker, “Yıktıkları çadırımızı tekrar kuracağız. Tekrar yükselteceğiz. Yılmadan, yorgunluk emaresi göstermeden, korkmadan ve pes etmeden hayır için mücadelemizi sürdüreceğiz. Hayır'ın kazanması adına hep birlikte daha güçlü, daha kararlı bir duruş sergileyeceğiz” dedi. Beraberindeki partililerle birlikte Metrobüs Meydanı'na dönen Şeker, burada hazırda bekleyen iki tane CHP çadırını partililerle birlikte tekrar kurdu. Şeker, “Bakalım bu çadırlar için ne bahane üretecekler? Zira bunlardan her şey beklenir. Her şeye hazırlıklı olalım” uyarısında bulundu.

Tahamülleri yok
Yaşanları gazetemize yorumlayan CHP Beylikdüzü Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Mülayim Demirtaş ise, “Bugün bir kez daha gördük ki, AKP'lilerin bizim çadırımıza bile tahamülleri yok” diye konuştu. Demirtaş, “Burada onların 5 buçuk metre yüksekliğinde çadırı var bizim ise 4 buçuk metre yüksekliğinde bir çadırımız var. Ama bunu yıktırma kararı almışlar. Burada İBB kendini seçim kurulu yerine koyarak ilçe seçim kurulundan gelecek kararı bile beklemeden çadırımızı kaldırmaya çalışıyor. Böyle ilginç bir durumla karşı karşıyayız. Ama ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye'de yaşayan herkes seçimde “hayır” oyu verecek. Siyasi bir baskıyla karşı karşıyayız başka hiçbir şey değil. Bizi sindirmeye çalışıyorlar ama sinmeyeceğiz” yorumunda bulundu.

Siyasi bir karar verildi
Yaşananları yorumlayan İBB Meclis Üyesi ve CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever ise çadırın sökülmesiyle ilgili kararın tamamen siyasi bir karar olduğunun altını çizdi. “CHP olarak bizi provoke etmek istiyorlar” diyen Gülsever, “Biz parti olarak onların bu oyununa gelmeyeceğiz. Bizim kavga etmemizi, kavga çıkarmamızı istiyorlar ama onların bu tuzağına düşmeyeceğiz. Hayır oylarındaki artış ve yükselen ivmeden rahatsız oldukları için bu tarz yollara başvuruyorlar ve belki başvurmaya da devam edecekler. Ama biz bu meseleyi politik bir olgunlukla aşacağız” şeklinde konuştu.

s


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.