İBB Hazinedar’a dur dedi

Beşiktaş Geyikli Parkı içerisinde yapımı devam eden Levent Muhtarlığı inşaatı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından durduruldu. Karara mahalle muhtarı isyan ederken şikayetçiler yeşil alan üzerine bina yapılamayacağını savundu

İBB Hazinedar’a dur dedi

Beşiktaş'ta daha önce Levent Meydanı'nda bulunan  muhtarlık binası, belediye başkanı İsmail Ünal döneminde gerçekleştirilen meydan projesi ile Geyikli Parkı'na taşındı. Şimdiki Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ise, parkın içerisinde bulunan yapının kötü olduğuna kanaat getirerek ön tarafa bir muhtarlık binası yapılması için talimat verdi. Muhtarlık binasının yapımı devam ederken Beşiktaş Belediyesi şok bir kararla sarsıldı. Çağdaş Levent Derneği'nin şikayeti üzerine harekete geçen İBB yapımı devam eden inşaatı durdurma kararı aldı.

Başımıza yağmur yağıyor
İtirazlar sonrasında Geyikli Parkı'nın içerisinde altı beton olan konteynerı kullanmaya başladıklarını belirten Muhtar Türk, “ Burada da bunun için 4 tane ağaç kesildi. Bu konteyner şu anda muhtarlık binası olarak hizmet veriyor. Bu konteyner o kadar kötü ki;  hem rüzgâr giriyor içeriye, delikleri var yağmur yağdığı zaman deliklerden yağmur suları içeriye giriyor, tuvaleti tuvalet değil mutfağı mutfak değil. Sonuçta burada bir mesai harcıyorsunuz. Misafirleriniz geliyor Levent'e yakışmayacak bir muhtarlık binası" diye konuştu.

Hizmet binasını şikâyet yanlış
Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın  Beşiktaş'a yakışır bir muhtarlık binası yapmak için harekete geçtiğini ancak bunun yapılan şikâyet üzerine gerçekleştirilemediğini söyleyen Atacan Türk, "Daha sonra şimdiki başkanımız Murat Hazinedar geldi. Levent'e yakışır bir muhtarlık binası talebimizi kabul etti. Proje çizildi ihaleye çıkıldı. Beşiktaş Belediyesi burayı yapmaya başladı. Bina çalışmaları sürerken Çağdaş Levent Derneği bizi şikâyet etti. Şikâyetin gerekçesi yeşil alana bina yapılamayacağı idi. Elbette haklılar bu alana bina yapılamaz. ama sonuçta bu bir hizmet binası. Beşiktaş ilçesinde 17 tane muhtarlık park içerisinde. Konaklar Mahallesi, Akatlar, Etiler, Dikilitaş park içerisinde ve betonarme yapılar. Şikâyete göre bunlarında yıkılması gerekir, halk hizmetten mağrum mu kalsın? Bir hizmet binasını şikâyet etmeyin bu yanlış ve ters birşey” ifadelerini kullandı.

Buaraya herkesin ihtiyacı var
Çağdaş Levent Derneği'nin şikâyeti ile ilgili konuşan ve derneğin bazı şeyleri görmemezlikten geldiğini ifade eden Türk konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "Ben burada hizmetimi rahatlıkla veremiyorum. Dernek belediyeyi şikâyet etti yeşil alanda olmaz dedi. Biz Levent'te çevre için savaşırken dernek neredeydi. Belediye başkanımız İsmail Ünal döneminde nerden baksanız 100 tane ağaç katledildi. O zaman dernek neden mücadele etmedi. Ballı Sokak'ta 15 tane ağaç kesildi Güvercin Parkı'nda yine metro için çam ağaçları kesildi. Dernek onları görmedik diyor. Muhtarlık binası ilk yapıldığında dernek yine görmedik cevabını verdi. Daha sonra o dönemin başkanı İsmail Ünal'la görüştüklerinde ise muhtarlığın geçici olarak yapıldığının cevabını aldıklarını söylediler. Muhtarlık binası geçici olarak yapılır mı? Levent'e yakışır bir muhtarlık binası yapılacakken Çağdaş Levent Derneği üzerinden şu anda beklemede kalmış vaziyetteyiz."

Ağaçları katlettiler
Konu hakkında gazetemize konuşan Levent Mahallesi Muhtarı Atacan Türk, "Belediye eski Başkanımız İsmail Ünal'ın son döneminde Levent Meydanı'nda düzenleme yapıldı. Büyük bir alanda ağaçlar katledildi. Muhtarlık, benim dükkânım, zabıta, çerçeveci vardı bu alanda. Burada meydan projesine karşı çıktık. Daha sonra İsmail Ünal babamın yapmış olduğu muhtarlık binasına yeniden bir zabıta karakolu ve muhtarlık binası yaptı. Oraya geçtik. Bundan 3 sene önce tekrardan muhtarlık binasını yıktı oraya ne olduğu belirsiz bir mermer duvar ördürdü. Biz buna da karşı çıktık” dedi.

Yeşil alanlara bina yapılmaz
Çağdaş Levent Derneği Başkanı Zehra Eliçin ise yeşil alanda bina yapılamayacağını belirterek, “Muhtarlık binası Geyikli Park'ın içerisinde. Orada yapılaşma mümkün değil. Belediye oraya keyfi inşaat yapıyor” dedi. Bu duruma itiraz ettiklerini ve İBB'nin denetlemeye geldiğini dile getiren Eliçin, “Kural olarak yeşil alanlarda sadece prefabrik alanlar yapılabilir. Levent Muhtarlığı daha önce meydanda idi. Ancak daha sonra Geyikli Parkı'nın içerisine prefabrik bir alan geçici düzen olarak kuruldu. Muhtarlığa alan aranıyordu. Bu parkların, yeşil alanların içerisinde bu tür binacıklar olabilir. Kafe, muhtarlılk gibi. Bu alan hem prefabrik olmalı hem de alanın yüzde 3'ünü geçmemeli. Başka muhtarlıklar için verilen örnekler hakkında birşey söyleyemem. Biz sadece 1, 2, 3, 4 leventte mücadele veriyoruz. Yeşil alanlara bina yapmak için çaba sarf edenleri engellemek için çalışıyoruz" dedi. UFUK ÇOBAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.