Ne olursan ol yine gel

Beşiktaş Belediyesi, 3 semavi dinin temsilcilerini bir araya getirerek Mevlana’nın ‘Vuslat’ gecesi Şeb-i Arus’u andı ve Hristiyanların bayramı olan Noel’i bir arada kutladı. Mevlana’nın ‘ne olursan ol yine gel’ sözlerini hatırlatan gecede birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajı verildi.

Ne olursan ol yine gel

Beşiktaş Belediyesi, Mevlânâ Celaleddin- i Rumi’nin 742. Vuslat yıldönümü olan Şeb-i Arus’u ve Hristiyan yurttaşların bayramı olan Noel'i Su Adası’nda düzenlediği büyük bir organizasyonla kutladı. Programa Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Musevilerinin Hahambaşı İsak Haleva, Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Horepiskopos Yusuf Sağ, Türkiye Ermeni Katolik Ruhani Lideri Başpiskopos Levon Zakiyan, Süryani Kadim Kilisesi Patrik Vekili Mor Filüksinos ve çok sayıda davetli katıldı. Yedi Bölge Yedi İklim isimli koronun sahne aldığı gecede farklı kültürlerin şarkı ve türküleri seslendirildi. Gecede semazenlerin yaptığı sema gösterisi herkesi büyüledi.

Mevlana'nın mesajlarını aktarıyoruz
Geceye ev sahipliği yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, "Anadolu’nun değerlerinin belki de en önde geleni Hazreti Mevlana. Onun düğün gecesi. Onun ifadesiyle Allah’a ulaştığı anı yaşamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda bunu yaparken komşumuz olan, kardeşlerimiz olan farklı dinin mensuplarına da el uzatıyoruz. Onların bayramlarını da ortak değerlerimiz olarak görüyoruz. Ortak değerleri birlikte yaşatıyoruz. Mezhebi, dini ne olursa olsun Hazreti Mevlana’nın mesajlarına uygun bir gece yaşatmak istedik. Geçen hafta Hanuka Bayramı'nda yurttaşlarımızla birlikte olduk. Şimdi de Noel’i birlikte kutluyoruz ve elbette Hazreti Mevlana’nın mesajlarını burada aktarıyoruz. Onun inançlara ve değerlere olağanüstü saygı gösteren Anadolu’nun belki de en önemli simgesini burada rahmetle anıyoruz. Allah’a ulaşmanın en önemli yolu el tutmaktır, el uzatmaktır, birliktir. 'Birlikte rahmet var' diyen bir inancın mensuplarıyız. Dolayısıyla bu gece belki de Türkiye’de ilk defa Hazreti Mevlana’yı anarken onun mesajını da komşularımızla, farklı inancın mensuplarıyla çoğunluk olarak biz Müslümanların el uzatmasıyla Hristiyan kardeşlerimizin bayramlarını da birlikte kutluyoruz” diye konuştu.

Milyonların vebali omuzlarımızda
Fener Rum Patriği Bartholomeos ise Ortadoğu'da yaşananlara dikkat çekerek, “Medeniyetler beşiği olduğuna inandığımız Ortadoğu coğrafyası her gün biraz daha kötüye gitmektedir. Siyasi, etnik, dinsel, mezhepsel sebepler uğruna insan hayatı feda ediliyor. İnsanlar yurtlarından kovuluyor. Aileler dağılıyor. Var olma ve gelecek yaratma hakları ellerinden alınıyor" dedi. "Tüm bu gelişmeleri dini veya milli bir yorum getirerek mesuliyetlerimizden arınamayız" ifadesini kullanan Bartholomeos, "Milyonların acısını oluşturan şartların sorumluluğu ve vebali hepimizin omuzlarındadır. Ne silah, ne siyasiler ne de güçlü ekonomi ve teknolojiler insanların haklarını koruyamadığına göre gelin hep birlikte sevgi, inanç ve dayanışma kavramlarını birleştirip geliştirerek insan değerini koruyalım. Biz insanların en kutsal bayramı olan Noel, Hazreti İsa’nın doğumunu ifade eder ve bu bayram müjdesi; sevgi, sabır, merhamet, kanaat, dayanışma, adalet ve ilmi temel değerlerin gelişmesine vesile olsun. Kardeşliğimizi, dostluğumuzu, beraberliğimizi pekiştirsin” şeklinde konuştu.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.