Türkiye'nin her yerini okullarla donatırım

Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar'ın annesi adına Fatsa'da eğitime kazandırdığı Eczacı İlhan Hazinedar Ortaokulu'nun açılış töreninde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hedefinin ülkenin her tarafına okul yapmak olduğunu belirterek, “Türkiye'nin her tarafını okullarla donatırım” dedi.

Türkiye'nin her yerini okullarla donatırım

Açılışa katılanlara yıllar önce söylediği bir sözü hatırlatarak konuşmasına başlayan Kemal Kıllıçdaroğlu, "Böyle bir eğitim kuruluşuna katkı veren, emek harcayan ve dolayısıyla bunu Fatsa'ya kazandıran değerli belediye başkanıma teşekkürlerimi sunuyorum. Bana deseler ki 'Bu ülkeye önce ne yapmak istiyorsun, ilk hedefin ne olacak?' düşündüğüm ve bundan yıllar önce söylediğim bir söz var. Türkiye'nin her tarafını okullarla donatırım. Eskiden kız çocukları okula gitsin mi gitmesin mi, tartışmaları olurdu. Ama çok şükür bugün bütün anneler, kız çocuklarının okula gitmesini istiyor ve her anne diyor ki 'Benim çocuğum benden daha iyi yetişsin.' Bu noktaya geldik. Çocuklar, umudumuz sizsiniz. Bu ülkenin geleceği sizsiniz" diye konuştu.

Çağdaş uygarlığı yakalayacağız
Okul yıllarında karşılaştığı zorluklara değinen Kılıçdaroğlu, ortaokul yaşlarında olduğu dönemde Anadolu'nun bir ilçesinden bir başka il veya ilçeye gitmenin başlı başına bir sorun olduğunu anlatırken, eğitim sayesinde tamamını aşmasını bildiklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçrdaroğlu, şöyle konuştu: "Bize bu imkanı sağlayanın Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının olduğunu sakın unutmayın. Osmanlı'nın son döneminde Cumhuriyet kurulduğunda kadınlarda okuma yazma oranı binde 8, erkeklerde yüzde 7. Dolayısıyla Gazi Mustafa Kemal'in önce millet mekteplerini açması, her tarafa okul yapmasının temel nedeni şuydu; diyordu ki Gazi, 'Savaş meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça bağımsızlığımızı elde edemeyiz'. Peki ekonomik zaferlerle nasıl taçlandıracağız? Okuyarak, fabrikalar kurarak, mimar, mühendis, avukat, vali, kaymakam yetiştirerek biz çağdaş uygarlığı yakalayacağız."

Dünyayı merak edin
Çocuklara 'Merak edin' nasihatinde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yaramazlık yapmaktan korkmayın. Sizin yaramazlık yapma hakkınız var. Size hep 'Uslu durun' diyoruz. Sakın öyle bir köşede oturup da hiç sesini çıkarmayan bir çocuk olmayın. Dünyayı merak edin. Amerikalılar'ın Mars'a gönderdikleri uzay aracının adı; 'Merak'. Hayatı sorgulayacaksanız merak hep önderiniz olsun. Merak edin her şeyi. Eğitime yapılan yatırım dünyanın en verimli yatırımıdır. Dolayısıyla eğitime harcanan her kuruş, insanlığa harcanmış her kuruş demektir. Sizlerden büyük beklentilerimiz ve büyük umutlarımız var. Her çocuğun okula gitmesi, her çocuğun geleceği sorgulaması bizim açımızdan çok önemli" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve protokol üyeleri okulun açılış kurdelesini kesti. Kılıçdaroğlu sınıflarda öğrencilerle sohbet ederek çanta dağıttı. Törene ayrıca CHP milletvekilleri, Ordu Valisi  İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar, eski Galatasaray Kulübü Yöneticisi Adnan Polat, sinema oyuncusu Oktay Kaynarca, işadamı Ali Ağaoğlu, partliler ve çok sayıda kişi katıldı.

Sizler toplumun önderisiniz
CHP lideri Kılıçdaroğlu, yaşamı boyunca hep saygı duyduğu ve duymaya devam edeceği öğretmenlerin ellerinizden öptüğünü ifade ederken, "Sizler bu ülkenin geleceğini şekillendirecek olan kişilersiniz. Sizler toplumun önderisiniz. Eğriyi ve doğruyu çocuklarımıza öğretensiniz. Geleceği inşa eden insanlarsınız. Sizlerin pek çok sorunu var, onu biliyorum. O sorunların aşılması gerekir, onu da çok iyi biliyorum; ama öğretmen kardeşlerim de herhalde şunu çok biliyorlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, cephedeyken Ankara'da öğretmenlerin toplantısı olur. Cepheden gelir ve öğretmenlerin toplantısına katılır. Neden? Öğretmenlere verdiği önemi göstermek için çünkü o toplumu geleceğe hazırlamak durumundaydı. Bu ülkeyi kuranlar bize Türkiye'yi miras olarak bıraktı. Bizler Türkiye'yi miras olarak bırakacağız. Kendi içinde barışık, farklı düşünceleri saygıyla karşılayan güzel bir Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz" dedi.

Hazinedar: Milliyetçilik ailede başlar
Annesinin adını Eczacı İlhan Hazinedar Ortaokulu'na vererek ölümsüzleştiren Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ise başta CHP Lideri Kılıçdaroğlu olmak üzere bütün katılımcılara teşekkür etti. Konuşmasını, "Şüphesiz milliyetçilik ailede başlar, komşuda, mahallede, eğitimde devam eder. Milliyetçiliği böyle algılamak lazım" şeklinde sürdüren Hazinedar, "Nerede doğacağımıza, hangi dinden, mezhepten, ırktan doğacağımıza Allah karar veriyor. Bizim görevimiz onun verdiği cana ve yaşadığımız realiteye sahip çıkmaktır. Biraz önce hatırlattığımız ailemizin özgeçmişi, bana bir şereften öteye bir sorumluluk vermektedir. O ailenin mensubu olmak, ülkesine, vatanına, toprağına, değerlerine karşı çok yüksek bir sorumluluk yüklemektedir. Ben annemden çok küçük yaşlarda bunu öğrendim. Özgürlükçü olmayı, değerlere saygıyı öğrendim. İlköğretimimi 9 öğretmenle okudum. O zor günleri yaşarken çocuktum sol elim havada ‘Kahrolsun faşizm’ diye bağırır öte yandan Kur’an kursuna giderdim. Annem çok özgürlükçü, cumhuriyet değerlerine sonuna kadar bağlı bir kadındı. Bunun yanında toplumun tüm değerlerini bizlere öğreterek büyüttü. Bütün değerleri kucaklamamızı ve milletime sevdalı olmamı isterdi" dedi. UFUK ÇOBAN

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.