Beşyol eğitim adası gibi oldu

Nurettin Bayrak

Nurettin BayrakRÖPORTAJ: Emek Karakaş 06 Nisan 2015, 12:39

Küçükçekmece Beşyol Mahalle Muhtarı Nurettin Bayrak, mahallenin üniversite, lise, kolejler ve yurtları ile eğitimle anılır hale geldiğini söyledi. Aydın Üniversitesi'nin mahalleye ticari olarak değiştirdiğini ifade eden Bayrak, son dönemde üniversitenin mahalledeki evleri de satın alınacağı yönündeki söylentilerin vatandaşın aklını karıştırdığını da sözlerine ekledi

ÜNİVERSİTE TİCARİ OLARAK MAHALLEYİ TABİ Kİ BİRAZ KALKINDIRDI. KAFETERYALAR AÇILDI, YURTLAR AÇILDI, OTELLER AÇILDI. ŞU AN 3 TANE BÜYÜK OTEL VAR BEŞYOL'DA, DÖRDÜNCÜ DE YAPILIYOR. KİRALAR DA ARTTI

ÖĞRENCİLER BAZEN PARKLARDA YA DA KAMUYA AÇIK YERLERDE OLUMSUZ BİÇİMDE DAVRANIYOR. BU DA MAHALLELİYİ RAHATSIZ EDİYOR. ÖZELLİKLE BAHAR ŞENLİKLERİ SIRASINDA ÇOK DEĞİŞİK ŞİKAYETLER OLUYOR

KÜÇÜKÇEKMECE OLARAK SON 10 SENEDİR ÇAĞ ATLADI DİYEBİLİRİM. BELEDİYE ESKİ BAŞKANI AZİZ YENİAY'IN HAKKINI YEMEMEK LAZIM.İLÇEDE BİRÇOK HİZMETİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Küçükçekmece'nin şahsına münhasır mahallelerinden biridir Beşyol. Diğer mahallelerle bir bağlantısı olmayan, bir tarafında Atatürk Havaalanı bir tarafında ise E-5 Karayolu bulunan mahallenin kaderi Özel Aydın Üniversitesi'nin burada kampus kurmasıyla değişti. Bugün 40 bine yakın öğrencisiyle İstanbul'un sayılı üniversitelerinden biri olan Aydın Üniversitesi'nin yanısıra iki kolej, iki lise, devlet yurdu gibi eğitim kurumlarını barındıran Beşyol'u Muhtar Nurettin Bayrak ile konuştuk. 
Özel Aydın Üniversitesi'nin açılmasıyla mahallede ekonomik anlamda değişim yaşandığına dikkat çeken Muhtar Bayrak, bunun yanı sıra olumsuz etkilerin de olduğunu söyledi. Son dönemde mahallede üniversitenin kampüsünü büyütmek için yerler satın alacağına yönelik söylentilerin arttığını ifade eden Bayrak, “Mahalledeki vatandaşların beklentisi şu; üniversite mahalleyi ne zaman toptan alacak da biz gideceğiz. Bir kısmı bunun endişesini yaşıyor, bir kısmı da üniversite 'alsa da kurtulsak' diye düşünüyor. Ama ben hep şunu söylüyorum; üniversite oturumu dokunmayacak, 650 hane kalacak” diye konuştu.

Kaç yıldır Beşyol'da oturuyorsunuz?
Ben Sinop'luyum, 40 yıldır burada oturuyorum. Beşyol'un eski muhtarı Ramazan Demir'in ben azasıydım. Kendisini 2004 yılında trafik kazasında kaybedince muhtarlık görevine ben geçtim. Sonrasında 2009 ve 2014 seçimlerinde de muhtar olarak seçildim. 

Beşyol'da Aydın Üniversitesi'nin gelmesiyle bir değişim yaşandı mı?
Mahalle aslında bir eğitim adası oldu. Üniversiteden başka iki kolej var, Oktay Duran Matbaa Meslek Lisesi var, devlet yurdu var, imam hatip lisesi var, özel yurtlar var. Bu durum ticari olarak mahalleyi tabi ki biraz kalkındırdı. Kafeteryalar açıldı, yurtlar açıldı, oteller açıldı. Şu an 3 tane büyük otel var Beşyol'da, dördüncü de yapılıyor. Kiralar da arttı. Ama mahalledeki vatandaşların beklentisi şu; üniversite mahalleyi ne zaman toptan alacak da biz gideceğiz. Bir kısmı bunun endişesini yaşıyor, bir kısmı da ‘üniversite alsa da kurtulsak' diye düşünüyor. Ama ben hep şunu söylüyorum; üniversite oturumu dokunmayacak, 650 hane kalacak. 

İşbirliği rafa kalktı

Okul ile muhtarlık arasında bir işbirliği olmadı mı?
Mahallenin güzelleştirilmesi, boyanması, ağaçlandırılması için bir proje düzenlenecekti. Üniversite yapacaktı biz de destek verecektik. Üniversitenin Silivri'de kampüs kurma kararı çıkınca bu fikirden vazgeçildi. 

İnsanlar neden 'alsa da kurtulsak' diyor?
Çünkü bazen inanın çekilmez oluyor. Aydın Üniversitesi'nin 36 bin öğrencisi olduğu söyleniyor. Öğrenciler sabah, öğle ve akşam olarak üç ayrı saatte geliyorlar. Bu kadar çok öğrenci olunca burası bir kampüs gibi oldu. Öğrenciler zaman zaman parklarda ya da kamuya açık yerlerde olumsuz biçimde davranabiliyor. Bu da mahalleliyi rahatsız ediyor. Özellikle bahar şenlikleri ya da mezuniyet törenleri sırasında çok değişik şikayetler oluyor. Öğrenci arabayla geliyor, elinde bira şişesi var. Öyle bir hale geldik ki, bira şişesinden nefret eder hale geldik. Halbuki bizim burada hiç kimse diğerinin içkisine filan karışmaz. Ama tehlike oluşturduğu için korkuyoruz. Geçen sene Soma faciası nedeniyle bahar şenlikleri yapılmamıştı, inanın o zaman çok rahattık... 

Mahallede hizmet terörü esti

Siz yaşadığınız bu sorunları yetkililere iletmiyor musunuz?
Gerek kent konseyi, gerek belediye, gerek kaymakamlık yani gittiğim tüm toplantılarda yazılı olarak sorunları anlatıyorum. Şikayetlerimi yazılı olarak veririm. Bu son toplantıda verdiğim dilekçe mahallede terör estirdi. Yapılmayan şeyler anında yapıldı. Elektriği olsun, yolu olsun, emniyeti olsun tüm hizmetler geldi. Örneğin lisede 2000 öğrenci var, okul çıkışında bazen kavgalar oluyordu. En azından okul giriş ve çıkışlarında güvenliği arttıralım dedim. Emniyetten ve belediyeden geldiler. 

Seçimler için seçmen listesi 1 ay boyunca askıdaydı. Vatandaşların ilgisi nasıldı?
Duyarsız olduk artık. Bir ay boyunca 50 kişi gelmedi. Biz vatandaşı 'gel bak' diye yoldan çevirdik. Birçoğu 'internetten baktım, vardı' diyor. Ama seçimde oy çıkmayınca n'olacak? Gelip bize, niye böyle oldu ya da niye haber vermedin diye soracaklar. Ben niye haber vereceğim, hangi birinin kapısını çalayım. Tüm gazetelerler, televizyonlarda, internette listeler askıda diye haberler çıktı. Sen gelip bakacaktın... Ama duyarsız olduk, şurada iki dakikalarını ayırıp bakan olmadı. 

Öğrencilerden seçim için kaydını aldıran oldu mu?
Yurtlarda kalanlardan 40 – 50 tane aldıran var. 

Otopark sorunu var

40 yıldır burada olduğunuzu söylediniz. 40 yılda gerek mahalle gerekse Küçükçekmece'de nasıl bir değişim yaşandı. Nereden nereye geldi?
Mahallem olarak konuşursam, böyle bir mahalle İstanbul'da hatta Türkiye'de yok. Ulaşım sorunu yok. Havaalanı 5 dakika, tren yolu 3 dakika, deniz yolu 7 dakika mesafede. E-5'in hemen yanı başında, metrobüs durağımız var. Başka bir mahalle ile bağlantısı da yok. Şahsına münhasır bir ada gibi... Hatta eğitim adası diyebiliriz. Burası apayrı, huzurlu bir yer. 70'lerde, 80'lerde ülkenin durumunu biliyorsunuz. Ama bizim mahallede bir tek olay olmamıştır. Ama son 10 – 15 yıldır sorunlar yaşamaya başladık. Ben geldiğimde 3 tane araba vardı Beşyol'da, şimdi bütün vatandaşın şikayeti otopark yetersizliği. Tabi öğrencilerin çoğunluğu da araçla geldiği için caddeler, sokaklar yeterli gelmiyor. Ayrıca altyapı artık eskidi, bir elden geçmesi gerekiyor. Havai elektrik hatlarınınyarısı yer altına alındı yarısı alınmadı. Bunların da yapılması gerekiyor. Bunun yanında uyuşturucu gibi sorun da yaşanıyor. Bu olaylara karışan 2 – 3 kişi hapishanede, Onlar dışarıda olduğu zaman hem sokak aralarında hem parklarda olaylar oluyor. Şimdi çok rahatız. Ne gelen var, ne giden ne de sorun yaratan. 

Küçükçekmece'de değişim oldu mu?
Küçükçekmece olarak son 10 senedir çağ atladı diyebilirim. Belediye eski Başkanı Aziz Yeniay'ın hakkını yememek lazım. İlçede birçok hizmeti gerçekleştirdi. Bizim için en büyük hizmet ise metrobüs durağının yapılması oldu. Biliyorsunuz metrobüs ilk açıldığında Beşyol'da durak yoktu. Gerek biz, gerek mahalleli, gerekse Aziz Yeniay büyük bir çaba göstererek bu durağın yapılmasını sağladık. 

1 yıl kutlamalarla geçti

Belediye'de parti değişmedi ama başkan değişti? Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz'in bir yıllık performansını nasıl buluyorsunuz?
Başkan Karadeniz'in şahsıyla ilgili bir sıkıntımız yok. Ama bir yılı değerlendirirsek bunun ilk 3 ayı belediye seçimini kazanma kutlamaları gerçekleşti. Sonraki üç ay cumhurbaşkanlığı seçimi kutlamaları. 6 – 7 ayımız boş geçti. Yeni yeni bir şeyler yapılmaya başlandı. İnşallah bir şeyler olur, bekliyoruz. Bu konuda istenirse Başkan'a destek olamaya da hazırız. 

Mahallede Suriyeli var mı?
Bende Suriyeli yok. İki aile vardı, kiralar yüksek olduğu için biri de gitti. Kafelerde, fabrikalarda çalışan Suriyeliler var ama ikamet eden sadece bir aile var. Diğer mahallelerdeki gibi yoğun bir Suriyeli nüfusu yok.

BEDAŞ’tan çok şikayetçiyiz

Beşyol Mahalle Muhtarı Nurettin Bayrak, “İSKİ, BEDAŞ, Telekom gibi kurumları düşündüğünüzde en problemli ya da sorunlara geç müdahale eden kurum hangisi?” sorusuna şu şekilde cevap verdi, “İSKİ'den şikayetim yok. Ama BEDAŞ'tan şikayetçiyiz. Elektrikte bir arıza olduğunda BEDAŞ 186'yı arayın diyorlar. Arıyorum 186'yı saatlerce müzik dinliyorum. Sonunda birine ulaşabilirsek sorunu söylüyorum. Yarın mahalleden bir başkası aradığında ilk defa siz bildiriyorsunuz diyorlarmış. Biz kendimizi muhtar olarak tanıttığımız halde vatandaşa kimse aramadı diyorlarmış. Muhtarlara özel ayrı bir hat kurulacakmış. Eğer bu olursa sanırım sorunları daha kolay aktarabileceğiz.”

Çok şükür fikrimizi soran yok!
Muhtarların eskisi gibi yetkileri kalmadığını söyleyen Nurettin Bayrak, “Muhtarlar mahallenin bilirkişisi konumundadır. Belediyeden ya da başka bir kurumdan size gelip fikrinizi soran, desteğinizi isteyen oluyor mu?” sorumuzu şöyle yanıtladı, “Çok şükür öyle birileri yok! Çünkü muhtarları eskisi gibi çok önemseyen bir yapı yok. Bizim eskiden görevlerimiz 20 kalemdi, şimdi 11 kaleme düştü. Nakil ya da eve kayıt işlemleri bile bizden alındı. Şimdi vergi dairelerinden, bankalardan yazı geliyor; şu kişi sizin mahallede mi oturuyor ya da gittiği adresi bildir, diye. Mernis sisteminde burada gözüküyor ama artık nüfus dairesinden nakil işlemi yapıldığı için benim onu bilme şansım yok. Belki bugün gelmiş, yarın da taşınmış. Benden nakil almadı ki nereye gittiğini bileyim. Önceden biz mahalleye geleni de gideni de biliyorduk. Çünkü nakil için bize gelmek zorundaydı. Şu haliyle muhtarların mahalleye hakimiyeti de ortadan kalkıyor. Gerçi benim mahallem küçük, 3 bin civarı nüfusu var ve 40 yıldır da oturduğum bir yer olduğu için yüzde 95'ini tanıyorum. Günde bir kez dolaşsam yarım saatin içinde tüm mahalleyi geziyorum. Yüzde 5'te öğrencilerdir, o yüzden tanımam. Burası Anadolu'da bir ilçe gibi. Benim doğduğum Erfelek'in nüfusu 3 bin 500. Orada da herkes birbirini tanır, bizde de... Ama bugün 50 bin, 100 bin nüfusu olan mahallelerde muhtarların herkesi tanıması imkansız.”

KELİME OYUNU
Aile: Huzur ama para varsa
Çocuk: Ülkenin geleceği
Torun:  Torunlar da aynı
İstanbul: Görülmesi 
gereken bir yer
Türkiye: Üzerine yok
Dostluk: Bitti
Para: Bitti
Geçmiş: Öyle geçti
Gelecek: Umutla bakıyoruz
Siyaset: Siyasete girmeyelim
Muhalefet: Gerektiği kadar yok ama olması gerekir
İktidar: Güç
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
beşyollu - 2 yıl önce
havaalani gittikten sonra beşyol mahallesi daha yaşanır hale gelecek.