84 taşınmazı kim işgal etti

Beylikdüzü Belediyesi'nin mülkiyetindeki 84 taşınmazın işgal edildiği ve belediyenin bu işgallere göz yumduğu ortaya çıktı. İlgili yerlerden belediyenin kira gibi ecrimisil aldığını saptayan Sayıştay, bir an önce işgallerin sona erdirilmesini istedi

84 taşınmazı kim işgal etti
Burak
Burak
15 Kasım 2017 Çarşamba 07:53

Beylikdüzü Belediyesi'nin mülkiyet ve tasarrufunda bulunan toplam 84 adet taşınmazın fuzuli şagiller tarafından işgal edildiği, belediyenin bunları tahliye yoluna gitmediği ortaya çıktı. Sayıştay Başkanlığı'nın 2016 yılı Denetim Raporu'nda dikkat çektiği işgallerde belediyenin ecrimisil uygulamasının kira uygulamasına dönüştürdüğü belirtildi. Raporda ayrıca işgallerin halen devam ettiği de vurgulandı.

Ecrimisil kira değildir
Sayıştay'ın raporunda belediyeye ait taşınmazlarla ilgili kanuna atıfta bulunularak, "Ecrimisil bir kiralama yöntemi olmadığı gibi olağan bir yöntem de değildir. İşgale uğrayan ve sonradan tespit edilen kamuya ait taşınmaz mal için fuzuli şagilden bunun bedelinin adeta bir tazminat suretinde alınmasıdır. İşgal edilen taşınmaz mal için mülkiye amirine talepte bulunulması ve mülkiye amirince söz konusu taşınmazın 15 gün içinde tahliye ettirilmesi esastır. Aksi bir durum, yani işgal eden kişinin ödemesi için tespit edilen ecrimisil bedelinin kira ödemesi gibi esas alınarak ileriye doğru devam ettirilmesi, 2886 sayılı Kanun’un her türlü satış ve kiralama gibi hususlarda ihale yoluna gidilmesi gerektiğini ifade eden amir hükümlerine aykırı olacaktır. Ayrıca mevzuata aykırı bu gibi bir uygulama idare malını haksız ve hukuksuz bir şekilde işgal edenin ödüllendirmesi sonucunu doğuracaktır" ifadelerine yer verildi.

Tahliye çalışmaları başladı
Beylikdüzü Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise Devlet İhale Kanununa göre ecrimisil işlemlerinin düzenlendiği ve ilgili işgallerin tahliyeleri hususunda çalışmalara başlandığı belirtildi. Gerekli çalışmaların yapıldığını belirten belediye, 2017 yılı ve daha sonraki yıllarda gerçekleşen işgallerin tahliye edileceğini açıkladı. Sayıştay ise belediyeden yapılan açıklamaya ihtiyatlı yaklaşarak, bundan sonraki denetimlerde konunun takip edileceğini ifade etti. 

7 bin 790 iş yeri ruhsatsız
Sayıştay Başkanlığı'nın denetim raporunda Beylikdüzü Belediyesi'nin sınırları içindeki bazı işletmelerin, işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmadan faaliyette bulunduklarına da dikkat çekildi. Raporda belediyenin 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle sadece 4 bin 62 adet işyeri açma ve çalışma ruhsatı verdiğine dikkat çekilerek, "Ancak Beylikdüzü Vergi Dairesi Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre Beylikdüzü Belediyesi sınırları içinde 11 bin 852 aktif işyeri olduğu görülmüştür. Bu verilerden hareketle, belediye sınırlarında aktif olarak faaliyet gösteren ve işyeri açma ve çalışma ruhsatı almak zorunda olan 11 bin 852 işyerinin olduğu ve bunların, yaklaşık yüzde 65’inin (7.790 adet) ruhsatsız faaliyet gösterdiği; buna bağlı olarak da Belediyenin, işyeri açma ve çalışma ruhsat harcı geliri, eğlence yerleri için eğlence vergisi gibi gelir kayıplarının olduğu değerlendirilmektedir" denildi. Belediyeden yapılan açıklamada ise sorunu gidermek için Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğüne uyarı yazılarının yazıldığı belirtildi. Sayıştay Başklanlığı da ilgili kamu idareleriyle gerekli yazışmaların yapılarak ruhsatsız işyerlerinin ruhsatlandırılması gerektiğine kanaat getirdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.