Arsalar Türkiye’nin sermayesi!

İBB ve Beylikdüzü Belediyesi’nin AK Partili ismi, Seyithan İzsiz; ekonomi ve inşaat piyasası hakkında bilgilendirme amaçlı toplantı düzenledi. Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz konuşmacı olarak katıldı. Demiröz, «İnşaat sektörü Türkiye’nin lokomotifidir» diyerek, ülkenin en önemli sermayesinin arsalar olduğunu belirtti.

Arsalar Türkiye’nin sermayesi!
27 Ekim 2015 Salı 06:47

Ekonomi, konut ve inşaat sektöründeki sorunlar AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz tarafından masaya yatırıldı. Beylikdüzü Belediyesi ve İBB'nin AK Partili Meclis Üyesi Seyithan İzsiz tarafından Kaya Ramada Otel'de düzenlenen toplantıya AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, Meclis Üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Türkiye'nin inşaat sektöründeki yeri ve inşaat sektörünün ekonomiye etkisinin konuşulduğu toplantıda, "Arsalar Türkiye'nin sermayesidir" diyen Demiröz'ün açıklamaları dikkat çekti.

Hepimiz istikrardan nasiplendik
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Seyithan İzsiz, Türkiye'nin ekonomik anlamda AK Parti ile birlikte büyük bir gelişme kazandığını belirterek, kendisi de dahil olmak üzere birçok insanın AK Parti iktidarının yarattığı istikrardan nasiplendiğini söyledi. İzsiz, "Bugün burada Başakşehir, Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt ve Büyükçekmece eşrafı var. AK Parti'nin iktidar olduğu ilk günden bugüne dek bizler siyasi istikrarla birlikte ekonomik istikrardan da nasiplenmiş insanlarız. Her birimiz kendi ölçeğimizde bu siyasi istikrardan ekonomik manada irili ufaklı nasiplendik" şeklinde konuştu.

Nicelik değil niteliğe bakacağız
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz ise  yaptığı konuşmada ilk olarak 7 Haziran'dan bugüne gelinen süreci değerlendirdi. Milletin iradesinin sandığa yansıdığını belirten Demiröz, 1 Kasım'daki seçimin ardından ülkede tekrar istikrar ve AK Parti iktidarının var olacağına inandığını söyledi. Türkiye'de tekrar reformlar başlatarak, güzel işlere imza atacaklarını da belirten Demiröz, "Şimdi inşallah 1 Kasım'dan sonra  Türkiye tekrar reformlara başlayacak. Bundan sonra nicelik değil artık niteliğe bakacağız" ifadelerinde bulundu.

Şimdi sıra kalitede
Gençleri bugüne kadar ihmal ettiklerini vurgulayarak itirafta da bulunan Demiröz, üniversitelerin kalitesinin artacağını da anlattı. Demiröz, "Üniversitelerimizin sayısını artırdık, her ilde üniversitemiz var. Bazı illerin ilçelerindede var. Bundan sonra üniversitelerdeki nicelikten ziyade nitelik kalite artırılacak. Yollarımız yapıldı, okullarımız hastanelerimiz yapıldı. Her yere rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Bulgaristan'dan giren biri İran'a kadar transit gidiyor. Bu yollar üzerinde mutlaka lojistik hizmet veren noktalar kurmamız lazım. Her şeyde bundan sonra kaliteliştirmeye gideceğiz. Eğitime bütçenin dörtte birini ayırdık.Bize artık insan kaynağı gerekiyor. Gençlik çok önemli. Gençliğimizi ihmal ettik. Yollar köprüler yaptık her şey oldu, alt yapı tamam  ama  gençliğimizi ihmal ettik. Bundan sonra bütün yatırımımız gençlerimize ve insanımıza" şeklinde konuştu.

Aramız fitne sokuyorlar
Demiröz konuşmasının devamında "Türkiye çok stratejik bir yerde. Ne zaman ki biraz çırpınıp ayağa kalkacak olsak bizi statikonun dışına çıkarmak istemeyenler statikonun içinde kalmamız için ellerinden gelen gayreti yapıyorlar" diyerek, Türkiye'de çok ciddi oyunlar oynandığını iddia etti. "Aramıza fitne sokuyorlar" diyen Demiröz,  "Bazen darbe yapıyorlar. Dinamik dişlileri harekete geçiriyorlar. Türkiye başı dik uluslararasında tanınan bir ülke olmaya başladı. Bazıları Türkiye çok olmaya başladı dediler. Evet, biz çok olmaya devam edeceğiz. Devam etmek zorundayız. Biz sadece Türkiye değiliz ki 60 tane mazlum ülkenin hamiliğine soyunmuş bir ülkeyiz. Biz bundan sonra silahlı kuvvetlerle, askeri birliklerle sınır genişletmeye çalışmıyoruz, biz çevremizdeki kendi inancımızla kültürümüzle birlikte olduğumuz ülkelerle birlikte davranmak zorundayız" ifadelerinde bulundu.

İnşaat bizim lokomotifimiz
İnşaat ve konut sektörüne dair açıklamalarında Demiröz "İnşaat sektörü Türkiye'nin ekonomik lokomotifidir. Bizim sermayemiz arsalarımız. Bizim bunları yurt içi yurt dışı farketmez isteyen talep edenlere, hangi ülke vatandaşı olursa olsun açmamız lazım. Birilerinin dediği gibi ülke satılıyor, ülkeyi satacaklar gibi bir tehlike yok. Sektördeki sorunları biliyoruz. Bunlara bu dönemde çözümler getireceğiz. Konuta ihtiyacımız var, salaş yapıların yenilenmeye ihtiyacı var. Gecekondu dönüşümü ve kentsel dönüşümü mutlak surette yapacağız. Kanunlar çıktı.İnsanların konut ihtiyacı var, deprem bölgesindeyiz.  İnşaat sektöründen 300 tane sektör yararlanıyor. Neden keseceğiz biz önünü? Yabancılarada satacağız, yabancı söküp götürecek değil bunu. Katma değerde, imarda sıkıntılarınız var. Bunların hepsini biliyoruz. İnşaat sektörü bizim lokomotif sektörümüzdür her zaman önlerini açacağız" dedi.

Gençlere cansuyu parası
Konuşmasının sonunda gençlere ilişkin açıklamalarını sürdüren Demiröz'den önemli bir vaat geldi. Gençlere cansuyu parası vereceklerini anlatan Demiröz, "Üniversiteli gençlerimizin üniversiteyi bitirir bitirmez işleri hazır olacak. İşe başlarlarsa bedelsiz cansuyu 50 bin lira, istiyorlarsa da garanti 100 bin lira daha vereceğiz. Doğu ve Güney Doğu için bu rakam azımsanacak bir rakam değil. Evlenmek istiyorsa çeyiz yardımı, çocukları olduğunda para yardımı yapıyoruz. Yani her kesime seçim beyannamemizde müjdeler var" diye konuştu.

NİHAL ALTINGÖVDE

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.