'Basının özgür olduğuna inanıyorum'

Bizim Beylikdüzü Vakfı 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla gazetecileri kahvaltılı programda ağırladı. Burada konuşan Bizim Beylikdüzü Başkanı Halis Kahriman, “Basının ne kadar önemli olduğunu sizler de biliyorsunuz. Daha önce yazılar devlet erkanına giderdi ve olur alırdı. Şu anda basının özgür olduğuna inanıyorum” dedi

'Basının özgür olduğuna inanıyorum'

Bizim Beylikdüzü Vakfı 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla gazetecileri kahvaltıda buluşturdu. Nil Garden Cafe'de düzenlenen davette gazetecilere plakette verildi. İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Mert, Yerel Basın Derneği Başkanı Nezir Karayün ve gazeteci Durbey Duran plaket alan isimler arasında yer aldı. Kahvaltı sonrası doğum günü 24 Temmuz olan gazeteciler içinde pasta kesildi. Basında sansürün kaldırılması ile ilgili konuşan Bizim Beylikdüzü Başkanı Halis Kahriman, "Demokratik toplumun ayrılmaz bir parçası olan gazetecilerin etik değerleri, hukuka uygun tarafsızlık içerisinde haber yapmasını demokrasimiz ve gazeteciliğin saygınlığı açısından önem taşımaktadır. 15 Temmuz'da basın mensupları yayınları ile demokrasi ve basın tarihimizde önemli bir görevi yerine getirmişlerdir. Bu duygu ve düşüncelerle basında sansürün kaldırılışının 109. yıldönümünde başta ilimizde faaliyet gösteren tüm basın çalışanlarının bayramını kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Sansürü beyninizden kaldırın
Basın çok önemli bir etkendir. Bizim sesimizi yukarıya taşıyacak kişiler sizlersiniz diyerek sözlerini sürdüren Kahriman, "Basının ne kadar önemli olduğunu sizler de biliyorsunuz. Daha önce devlet erkanına giderdi yazılar ve olur alırdı. Şu anda basının özgür olduğuna inanıyorum. O yüzden bu gün gazetecilerin konuşması lazım. Özgür kürsü burada, sansürü beyninizden kaldırmanız gerekiyor. Sansürü sizler beyninizden kaldırmadığınız sürece bu ülkede demokrasiye giden yolun önü tıkanır. Sezar'ın hakkını Sezar'a verin. Sizlerden objektif olmanızı rica ediyorum. Size engel çıkaranlar var mı ben onu çok merak ediyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum" dedi.

Gazeteciliği yüreğimizde taşımalıyız
Daha sonra söz alan İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Mert, "24 Temmuz'da basında sansür ortadan kalktı, halkta bu sansürün kaldırılışını olumlu karşıladı. Gazete satışları arttı buda insanların özgürlüğe ne kadar sahip çıktığının göstergesi oldu. Bizim özgürlüğe olan inancımız sürmeye devam edecek, bu güzel mesleğin hakkını veren gazetecilere sahip çıkma arzumuz devam edecek. İşini hakkı ile yapan gazeteciler ya cezaevinde tutuklu bulunmakta ya da yayın organlarına el konulmakta, ya da kapatılmakta. Bunu bugüne özel söylemiyorum. İnsanlık varolduğu sürece bu böyle gelmiştir ama böyle gitmemeli. Bizlerde gazetecilik evrensel değerlerine sahip çıkan kim varsa onlara buradan şükranlarımızı gönderelim. Meslektaşlarımızın yapması gereken tek şey gazeteciliği yüreğinde taşımak ve onu yayın organlarına yansıtmaktır. Bu böyle olunca kendi içimizdeki sansürü yok edeceğiz, sonra bizleri yönetenler buna karşı olacaktır. Bu mesleğin gereğini yerine getirisek sansür o zaman kalkacak" diye konuştu.

Özgürlüğün bedeli var
Gazetecilerin dayanışma içimnde olması gerektiğini söyleyen Gazeteci Ali Tarakçı, "Sansürle ilgili itiraz edenlere neyi haber yapamıyor sunuz diye soruyorum. Neyi yazdınız başınıza ne iş geldi, neyi yazdınız devletin en üst yetkilisi sizi aradı. Keşke yapılan haberlerden dolayı haklarımızda dava açılsa ve o haberlerin arkasında durabilsek. Bu işi iyi yapan meslektaşlarımızı itibarsızlaştırmasak. Herkes 24 Temmuz'u anlatıyor ama yereldeki arkadaşlarımızın çoğu patron gazeteci sansürü önce siz yapmıyor musunuz? Otokontrolünüz yok mu? Özgürlüğün bedeli var. Bedel ödenmeden özgürlük kimseye verilmiyor. Bir meslektaşımız baskı görüyorsa  o meslektaşımızla ilgili dayanışma içerisinde olmuyorsak zaten kıymeti harbiyemiz yok. İyi bir haber yapıldığında onu itibarsızlaştırmak için elinizden gelen herşeyi yapıyorsanız basın meslek ilkelerinden sansürden söz etmeye hakkımız yok" şeklinde konuştu. Tarakçı gazetecilerin kendini ve gazetelerini geliştirmesi gerektiğinin ve mesleği hakkı ile yapanların onure edilmesi gerektğini de sözlerine ekledi.

mehmet mert

İYGAD Başkanı Mehmet Mert plaketini Bizim Beylikdüzü Başkanı Halis Kahriman'dan aldı. Mert,  “Bu nezaketinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Bu plaketi mesleğini hakkı ile yapan tüm meslektaşlarım adına alıyorum” dedi.

nezir karayün

Plaket verilen bir diğer isim Yerel Basın Birliği Derneği Başkanı Nezir Karayün, "Yerelde gazeteci olmak     zordur bunları biliyoruz. Sözde sansürün kaldırılışının yıl dönümünü utluyorum. Bundan sonra da sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz" dedi. Karayün, plaketini Bizim Beylikdüzü Vakfı Kadın Kolları Başkanı     Kezban Coşkun'dan aldı

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.