Beylikdüzü yüzünü denize dönecek

Beylikdüzü Belediyesi Teknik Koordinasyon Birimi Şehir Plancısı Emrah Şahan, ilçede yapılacak projeler hakkında bilgi verdi. Şahan, “Beylikdüzü'nün denize yüzünü dönmesini istiyoruz. Bu nedenle ilişkilendirebildiğimiz tüm projelerimizi denizle ve sahille ilişkilendirmek zorundayız” diye konuştu

Beylikdüzü yüzünü denize dönecek

Beylikdüzü Belediyesi Teknik Koordinasyan Birimi Şehir Plancısı Emrah Şahan, 13 km sahili olmasına rağmen denizle ilişkisi olmayan ilçe için, “Beylikdüzü'nün denize yüzünü dönmesini istiyoruz. Bu nedenle ilişkilendirebildiğimiz tüm projelerimizi denizle sahille ilişkilendirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Gelecek sene kullanıma açılacak

Kavaklı Sahil projesinin bu doğrultuda çok önemli olduğunu ve 150 bin metrekarelik bir alanı kapladığını vurgulayan Şahan, projenin sadece çevre düzenlemesinden ibaret olmadığını söyledi. Şahan, “Bu alana ulaşım yollarını da düşünüyoruz. Bu alana vatandaşlarımızın nasıl gelebilecekleri ile ilişkili ulaşım programlarını da düzenliyoruz” dedi. Kavaklı Sahil Projesi'nin önümüzdeki sene kullanıma açılacağının haberini paylaşan Şahan, “2500 kişilik çok önemli bir amfi tiyatro burada yapılacak. Özellikle bu tip alanlarda böyle etkinlik alanları yapmamızın sebebi boş rekreatif alanlar yaratmak değil etkinliklerle gündelik hayatın içine dahil olabilen projeler, alanlar geliştirmek” ifadelerini kullandı.

Anadolu kültürü vurgulanacak
Beylikdüzü Belediyesi Teknik Koordinasyon Birimi, sahilde yer alan Galibi Vakfı'na ait olan caminin arkasındaki Medeniyet Parkı şeklinde adlandırılan bölümde de proje gerçekleştiriyor. Koordinasyon biriminin Şehir Plancısı Emrah Şahan, “Medeniyet Parkı diye tasarladığımız bölümde 78 bin metrekarelik kullanım alanı olan bir proje gerçekleştiriliyor” dedi. Medeniyet teması ile düşünülen projede Anadolu teması vurgulanacak. Şahan proje hakkında; “Bu projenin kapsamında bütün mimarisiyle, peyzajıyla bu rekreatif alanın tüm çözümleriyle bu medeniyet temasını vurgulamış olacağız” şeklinde konuştu.

3 köy, 3 meydan, 3 üniversite
Beylikdüzü Belediyesi olarak ilklere imza attıkları projeleri olduğunu vurgulayan Şahan, “Bunlardan biri üç tane üniversiteyi; Mimarsinan Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’ni ilk defa bir proje kapsamında bir araya getirdik. Bir atölye çalışması kapsamında “3 köy, 3 meydan” projesini gerçekleştirdik. Çok ciddi bir atölye çalışması oldu. Şehir plancıların, öğrencilerin, akademisyenlerin, doktora öğrencilerinin ve profesörlerin katıldığı bir atölye çalışması yapıldı” dedi. Çalışmanın alanında bir ilk olduğunu kaydeden Şahan, üç üniversitenin mimarlık fakültelerinin bir araya gelerek aynı bilge üzerinde akıl yürüttüğünü ve ortak proje ürettiğini söyledi. Şahan projelerini, “Bunu yapmakta ki amacımız bir proje üretirken sosyal demokrat belediyecilik anlayışında şeffaf proje üretimi yapmaktır. Daha hatasız, şeffaf  projeler üretmek istediğimizdendir” şeklinde açıkladı.

Cesaret edilememişti
Tüm bunların dışında üç tane de yarışma projeleri olduğunu kaydeden Şahan, “Bunlar Türkiye’de alanında ilk mimari proje yarışmalarıdır. Bu yarışmalarda mimarlık camiası açısından çok önemlidir” vurgusunda bulundu. Yarışmalardan birinin Cemevi projesi olduğunu belirten Şahan, “Bu proje 1996’dan beri yapılmaya cesaret edilmemiş bir projedir” dedi. Şahan açıklamalarını şu şekilde devam ettirdi; “Bir diğeri de Yaşam Vadisini birbirine bağlayan bir marka değeri olarak düşündüğümüz köprü projesi yarışmasıdır. Bu projelerin dışında Gürpınar Su Ürünleri Hali var. Yaklaşık 240 bin metrekarelik alana yapılmış bir alandır ve 100 bin tonluk su ürünü kapasitesine göre hazırlanmıştır. Böyle büyük hacimli kararlar ilçe için büyük tehlikeler doğurabilir, 40 bin tonluk bir su ürününün sevkiyatı ilçe trafiğine, ilçe yollarına ve çevresine ciddi etkilerde bulunabilir.” Şahan, konuyla ilgili başkanlık makamının ve ilgili müdürlüklerin yazılı olarak İBB ile iletişimde olduğunu aktardı. Şahan, “Su ürünleri hali yapıldı biz bunu Beylikdüzü’ne az zarar verecek şekilde nasıl entegre edebiliriz bunun çalışmalarını yapıyoruz” dedi.

Sahil kullanımı artacak
Tüm bu projelerin sahilin kullanımını arttıracağını kaydeden Şahan, projelerde fazlasıyla detaylı çalışıldığını söyledi. Şahan konuşmasını şu şekilde sonlandırdı; “Bütün  aydınlatma hesaplatmalarından peyzaj çalışmalarına, yaya yollarından plaj voleyboluna kadar tüm içi fonksiyonlaştırılmış bir rekreatif alanı. İstanbul’da içi fonksiyonlaştırılmamış gündelik hayata dahil olamayan rekreatif alanlar çoktur. Ama bu alanlar yaşamaz, insanlar gidip oraya adahil olamazlar. Biz insanların dahil olabilecekleri alanlar yaratmaya çalışıyoruz.”
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.