Kırlangıcı tutana aşk olsun

Komisyonlara üye seçiminin yapıldığı Beylikdüzü Belediye Meclisi Nisan ayı ilk oturumunda 2015 yılı Faaliyet Raporu da görüşülerek kabul edildi. Mahkemelik olan kırlangıç logosunu gündeme getiren AK Parti Grup Sözcüsü Mücahit Birinci, «Sizi hukuka davet ediyorum. Kırlangıç logosunu kullanmaktan vazgeçin» çağrısını yaparken, Ekrem İmamoğlu hakkında açılan idari davanın ise Danıştay 1. Dairesi tarafından reddedildiği öğrenildi.

Kırlangıcı tutana aşk olsun

Beylikdüzü Belediye Meclisi Nisan ayı ilk oturumu AK Parti Grubu'nun verdiği sözlü önergelerle başladı. Faaliyet Raporu'nun da görüşüldüğü meclis toplantısında komisyonlara üye seçimi yapıldı. Faaliyet Raporu'nun okunması ve eleştirisinin ardından yapılan oylamada, rapor oy çokluğu ile
kabul edildi.

Alkış tutmak doğru değil
Toplantının açılış konuşmasını yapan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu terör saldırılarına değinerek bütün şehitler için başsağlığı diledi. MHP eski Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş'in 19. ölüm yıl dönümü olması hasebiyle taziyede bulunan İmamoğlu, dinleyicilerin yapılan konuşmaların ardından sık sık alkış tutmasının doğru olmadığını belirtti.

Rengi ile sorunumuz yok
Gündeme geçilmeden önce söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Mücahit birinci çok tartışılan kırlangıç logosunu gündeme getirerek, "Biz kırlangıcın kanadı ya da rengi ile sorunumuz yok. İdare Mahkemesi haklı itirazımızı kabul etti. Belediyenin itirazını ise reddetti. Hukuksuzluğun bir daha hukuksuzluk getirmesi doğru değil. Mahkeme kararından sonra sizin logo kullanumınızın haksız olduğu ispat edildi. Sizi hukuka davet ediyorum" eleştirisini yaptı.

Mahkemede şov yaptınız
Birinci konuşmasının devamında belediyenin yürütmeyi durdurma kararı almadığı müddetçe kırlangıç logosunu kullanmasının hukusuz olduğunu belirterek, "Beyylikdüzü'nün kaynakları bu tür hukuksuz kullanımlarla çarçur ediliyor. İlçemizin siyasetinin logoya sıkışması doğru değil. Bu tartışmayı gündemde siz tuttunuz. İdare Mahkemesi'nin partili taşıyarak şov yaptınız" ifadelerini kullandı.

Şatır yeniden başkanvekili
Mart 2014 seçimlerinden bu yana tam 2 yılı geride bırakan Beylikdüzü Belediyesi Meclisi; vekil, katip, encümen üyeleri ve komisyon üyelerini seçmek amacıyla meclis üyelerinin katılımıyla gizli ve açık oylama gerçekleştirdi. Gündemin ilk 5 maddesini de bu seçimler oluşturdu. CHP ve AK Parti Meclis Grubu’ndan isimler önerildi. Mecliste toplam 31 oy kullanıldı. Buna göre Meclis 1. Başkanvekili CHP Grubu’ndan Ömer Şatır, Meclis 2. Başkanvekili CHP Grubu’ndan Erkan Erdoğan seçildi. Meclis Divan Katiplerinin asil üyeleri M. Deniz Çakıroğlu, Gülüzar Bektaş olarak belirlenirken, yedek üyeler ise Figen Karahan ve Ebru Çevik oldu. Müslüm Akülker, Figen Karahan, Nejla Kotil de encümen üyeleri olarak seçildi.

Komisyon üyeleri seçildi
İmar, Plan ve Bütçe, Tarife, Hukuk, Gençlik ve Spor, Çevre ve Sağlık, Kültür ve Turizm, Harita, Trafik ve Ulaşım, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonları için önerilen isimler ise oy birliği ile mecliste kabul gördü. 6-14 arası Gündem Maddeleri’nin ilgili komisyonlara gönderilmesi oy birliği ile geçti. 15. Maddeyi oluşturan 2015 Yılı Denetim Komisyonu Raporu’nda ise Komisyon Başkanı ve Meclis Üyesi Mehmet Aziz Gökdeniz yılı değerlendirdi. Ardından Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tüm meclis üyeleri, basın mensupları ve kamuoyuna 2015 yılı Faaliyet Raporu’nu sundu.

Gelir üçte bir arttı
“Beylikdüzü yükseliyor” vurgusunu yaptığı konuşmasında İmamoğlu, ilçenin geleceğini planlarken 2-3 yıllık adımlar atılmadığını, vizyonlarının 2030 olacak şekilde bir planlama içine girdiklerini ifade etti. Başkan İmamoğlu, konuşmasının açılımında yerel yönetimlerin asıl amaçlarının kentin büyümesine yön vermek ve gelişimine değer katmak olması gerektiğini, ilçeye yönelik tüm hizmetlerini de bu bakışla şekillendirdiklerini söyledi. Beylikdüzü Belediyesi’nin gelirinde son yılda yüzde 31’lik bir artış yaşandığının da ortaya koyulduğu mecliste, bu gelirin yüzde 70’inin ise kentsel gelişim için kullanıldığı ifade edildi.

Kutuplaşma had safhada
Başkan İmamoğlu, son olarak Türkiye’nin çok sıkıntılı bir süreç geçirdiğini, kutuplaşmanın hat safhada yaşandığı bir toplum yapısına gelindiğini belirtti. Yaşanan dağılma ve gerilimleri atlatmada en büyük rolün de yerel yönetimlere düştüğünü vurguladı. Nüfusun %90’nın artık kentlerde yaşadığını söyleyen İmamoğlu, “Biz bu hoşgörüyü, anlaşma ve dayanışmayı sağlamazsak gelecek daha da kötü olur. İyi bir niyetle yaklaşırsak Türkiye bu sıkıntılı süreçten kurtulur.” diye konuştu.  Konuşmasının ardından faaliyet raporunu meclis tarafından oylandı ve oy çokluğu ile geçti.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.