Üçünü isteyip birini alırız!

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AK Parti ile yaptıkları koalisyon görüşmelerini Beylikdüzü’nde değerlendirdi. Partililerin Dışişleri, MEB ve Adalet Bakanlığı’nı CHP’nin alması gerektiği yönündeki taleplerine cevap veren Altay, 'Biz üçünü isteyeceğiz, ama birini alırız herhalde' yorumunda bulundu.

Üçünü isteyip birini alırız!

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı'nda partililerle bir araya geldi. Burada konuşan Altay, herkesin Türkiye için çalıştığını kaydederek, "Vatandaşlarımız için bu topraklarda herkes mutlu olsun, herkes huzur ve refah içinde olsun diye çalışıyoruz" dedi. 

Suruç'taki olayı iyi okumak lazım
Şanlıurfa ilinin Suruç ilçesinde, 32 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısına da değinen Altay, "Suruç'taki olayı iyi okumak lazım" vurgusunda bulundu. Altay konuşmasını şu şekilde sürdürdü; "Suruç, insanlık dışı bir saldırıdır ama alelade bir terör saldırısı değildir" dedi. AK Parti'nin tırlarıyla IŞİD'e silah gönderildiğini ifade eden Altay, Eskiden Türkiye, Orta Doğu'da ve bölgedeki komşu ülkelerde rahatsızlık olduğunda, haksızlığa uğradığını savunanlar Türkiye'den yardım isterdi ama şimdi Türkiye Orta Doğu'daki çatışan gruplarla iş tutan bir ülke haline geldi. Bunun gibi AK Parti'nin dış politikasına yönelik bir sürü eleştiri yapabiliriz. Ama gün, o gün değil" diye konuştu. Suruç'ta Türkiye'nin canlarının öldüğünü söyleyerek, "Böyle durumlarda önce ortak refleks göstermenin zaruriyetine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye karşı bir tehdittir
Şanlıurfa'daki patlamanın Türkiye'ye yapılan bir tehdit olduğunu savunan Altay, şöyle konuştu; "Bu tehditi bir kaç bakımdan okumak lazım. Birincisi; 'Türkiye'nin her yerinde biz böyle bombalar patlatabiliriz' mesajı verilmiştir. Suriye'nin kuzeyindeki otorite boşluğu yaşanan coğrafyada kimi güç odaklarının ve yöre halkının kendilerine göre mevzi kazanma çatışmaları, Türkiye'nin dış politikalarına yönelik uyarı mahiyeti taşımaktadır. Bununla beraber bana göre bu tür örgütler, derin devletlerden güç almadan iş yapma kapasitesine sahip olamazlar."

Siyasette cereyana kapılmamalıyız
Altay, "AK Parti'nin bir öz eleştiri yapıp 'ben bu dış siyaseti değiştiriyorum' demeden onlarla birlikte bir deklarasyona imza atmanın ne kadar doğru olabileceğini düşünüyorsunuz?" sorusuna, deklarasyonun uluslararası topluma yönelik bir mesaj olduğunu söyledi. Siyasette cereyana kapılmamak gerektiğinin altını çizen Altay, "Türkiye'de birbirimizi yiyerek herkesin gözünün olduğu Anadolu topraklarında hakimiyetimizi sağlayamayız" dedi. Altay konuşmasını, "Uluslararası camiaya Türkiye'yi Lübnan'a Suriye'ye çeviremezsiniz mesajını vermemiz lazım" ifadeleri ile devam ettirdi.

Koalisyonun yüzde 10 ihtimali bile yok
Kişisel olarak AK Parti ve CHP koalisyon hükümetinin Türkiye için yararlı gördüğünü kaydeden Altay, "Ama yüzde 10 bile ihtimali yok" dedi. Altay, partililere, "Kasım ayında seçim yapılacak, iyi hazırlanın" çağrısında bulundu. Seçimlerde seçmenin belli mesajlar verdiğini söyleyen Altay, "Seçmen, 'barış istiyorum, Kürt sorunu artık bitmeli, demokrasinin daralan kanalları derhal açılmalı, özgürlükçü bir anayasa Türkiye'nin hakkıdır' dedi. Ayrıca yolsuzlukları istemediğini belirterek dış politikadaki Türkiye'nin itibarının geri kazandırılmasını istedi" dedi.

Siyaset satranç oyunu gibidir
CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı'ndaki konuşması sırasında 17 Aralık'a da değinen Altay, "O zaman  söylediğim söz hala geçerli; 'Kabeden örtü getirseniz bunun üstünü örtemezsiniz." Hükümet kurma görüşmeleri hakkında da konuşan Altay, "CHP, Türkiye'yi seçime götüren parti konumuna düşmeyecek. Siyaset satranç oyunu gibidir. Dolayısıyla hamleleri görmek gerekir. CHP 14 madde ortaya koydu. Bunların hepsi evrensel şeyler. Sunduğumuz 14 maddede AK Parti'nin hayır dediği bir madde vardı. O da; Cumhurbaşkanı'nın örtülü ödeneği" şeklinde konuştu.

Türkiye'yi bataklıktan çıkarmamız lazım
Komşu ülkelerin bir kısmında Türkiye'nin de dahil olduğu süreçler ile istikrarsızlıkların olduğunu kaydeden Altay, "Türkiye'yi derhal bataklıktan çıkarmamız lazım. CHP Türkiye'nin geleceği için her türlü sorumluluğun altına girmeye hazır” dedi. Altay "Üstümüze düşeni yaparız mantığı içinde olabilmemiz lazım. İntikam duygusu tehlikeli bir duygudur. Hesaplaşmak zamanı geldiğinde zaten olacaktır" şeklinde konuştu. Altay, partililerin Dışişleri Bakanlığı'nın yanı sıra Milli Eğitim ve Adalet Bakanlığı'nı da almaları gerektiği yönündeki sözleri üzerine, "Biz üçünü isteyeceğiz tabi ki, ama birini alırız heralde" dedi.

NİHAL ALTINGÖVDE
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.