Halkı değil rantı seviyorlar!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan CHP'li Didem Engin'in soru önergesine verilen cevaba göre 4 yıl içinde 48 ilde 9 bin, İstanbul'da 1300 hektar alan 'riskli alan' ilan edildi. CHP'li vekil Engin, “Halk değil rant düşünülüyor” iddiasında bulundu.

Halkı değil rantı seviyorlar!

Beyoğlu'nda 28 Haziran 2016'da 6 mahallenin Bakanlar Kurulu tarafından 'riskli alan' ilan edilmesini Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den gelen cevabı kamuoyu ile paylaştı. Gelen cevaba göre, AK Parti 4 yılda 48 ilde 9 bin hektar büyüklüğünde 183 adet riskli alan ilan etmiş. 

Belediye kararı iptal oldu

Haziran ayında Beyoğlu'nun Fetihtepe, Kaptanpaşa, Piripaşa, Keçecipiri, Piyalepaşa ve Kulaksız mahalleleri riskli alan olarak ilan edilmişti. Söz konusu 6 mahalleyle ilgili daha önce Beyoğlu Belediye Meclisi'nce alınan riskli alan kararı, bölge halkı ve sivil toplum kuruluşları tarafından yargıya taşınmış ve Beyoğlu sakinleri mahkeme tarafından hukuken haklı görülerek, riskli alan kararı mahkemece iptal edilmişti. Konuyu meclise taşıyan CHP'li Didem Engin, riskli alan kararının asıl gerekçesini, karara ilişkin görüşüne başvurulan uzman ve akademisyenlerin kimler olduğunu, riskli alan ilan edilen mahalleler ile ilgili kararın haklılık dayanağı olan bilimsel çalışma ya da raporların hangileri olduğunu sormuş ve “Neden AKP yönetimi semt halkının itirazlarını ve mahkeme kararlarını görmezden gelerek, halka rağmen karar alma ısrarını sürdürmektedir? İlgili kararın kapsadığı alanın büyüklüğü kaç metrekaredir? Kaç hane, kaç kişi, kaç iş yeri ve kaç esnaf bu karardan etkilenecektir? İlgili kararın ardından bu 6 mahalle için acele kamulaştırma kararı çıkartılması da düşünülmekte midir?” demişti.Halk gözardı ediliyor

Didem Engin'e yanıt Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den geldi. Cevaba göre 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un yürürlüğe girdiği 31/05/2012 tarihinden bu yana 48 farklı ilde yaklaşık 9 bin hektar büyüklüğünde 183 adet riskli alan ilan edilmiştir. İstanbul özelinde ise 18 farklı ilçede bin 300 hektar büyüklüğünde alan riskli alan ilan edilmiştir. Yani AK Parti 4 yıl içerisinde, toplamda 2 milyon 800 bin kişilik nüfusu etkileyen bir bölgeyi riskli alan ilan etti.4 yılda 183 riskli alan kararı alınmasının ardında yatan esas gerekçenin rant elde etmek olduğunu iddia eden Didem Engin, “Uzmanlarca sıklıkla vurgulandığı üzere, kentsel dönüşümün önceliği o bölgede yaşayanların sosyal gelişmesini ve ekonomik kalkınmasını amaçlamak olmalıyken, AKP'nin aldığı riskli alan kararlarında bu öncelikler göz ardı edilmektedir. AKP’nin kentsel dönüşüm projelerine baktığımızda yalnızca siyasi ve ekonomik rant hedefli projeler karşımıza çıkmaktadır. Halkı değil rantı seviyorlar” dedi.

UFUK ÇOBAN 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.