Bilgi ve sanatın bütünlüğü


Şirvan Yücel

Şirvan Yücel

21 Ağustos 2017, 07:08

İnsanoğlu yüzyıllardır bildiği her şeyi dışa yansıtmışdır, bu durum insanın üretmesinden ve ürettiği herşeyi paylaşmasından kaynaklanan dışavurumun edimidir.
İnsan ilk çağlarda çanak çömlek yaparak yemek kaplarını oluşturmuş, tekerleği bularak arabanın ön hazırlığını yapmışlardır, ateşi bularak yemek pişirme unsurunu günümüze kadar getirmişlerdir! Evet; bu ve buna benzer durumlarda ilk çağlarda daha sayamadığım ama temeli o döneme ait olan şimdi ise modern insanın hayatını kolaylaştıran bir çok teknolojiye ön ayak olmuşlardır. Bu buluşlar önce ihtiyaçtan ortaya çıkarak temel iç güdü, düşünme, yaratıcılık, üretme, ürettiğini kullanabilme yetisi bunların toplamında bilgi birikimi ve kişinin iç dünyasını dışa vurmasını gerçekleştiren araç ve gereci düzgün bir şekilde ortaya çıkarmasında, el becerisi, içsel sanat devreye girmektedir. Bunların birleşimi bilgi ve sanatı oluşturuyor, kullandığımız her şeyde bunun yansımalarını görebiliriz. Örneğin yemek yediğimiz porselen tabakların çıkışı çamur, kil, su, karışımından oluşan basit şekiller verilerek çömlek dediğimiz kapların gelişmiş halidir, en pahalısından en ucuzuna kadar içinde bu karışım günümüzde de hala kendini koruyarak gösteriyor. Arabaların tekerleklerinin formları, günümüzde hala yuvarlaktır,burada form aynı ama bilgi devreye girerek kimya değişmiştir lastik, plastik, vb. yine insan bilgisi doğrultusunda ortaya çıkan malzemeler kullanılmıştır ve her şeyin gelişiminde yine Bilgi ve şekil vermesinde ise sanat devrededir. O halde biz sanat ve bilgi bütündür diyebiliriz ve durumu destekleyen sözler paylaşmamızda mümkündür.
Akif Manaf Hocamızın bilgi üzerine söylediği “Bilgi Nedir ve Nasıl Bilgili Olunur” eserinden bazı sözleri sizinle paylaşmaya çalışacağım...
Bilgi bir insanın hayatını devam ettirebilmesi için son derece gerekli bir unsurdur. Bilgi, bireysel ve toplumsal kararların temelini oluşturmaktadır. Bilgi önemli bir toplumsal kaynak olduğu için büyük bir ekonomik güçtür. Bilginin en etkin şekilde kullanılabilmesi için doğru bilginin, doğru kişiye, doğru zamanda ve doğru yerde ulaşması gerekir.
Sanatsal bilgi, insanoğlunun yaratıcılığından ortaya çıkarmaktadır. Bu bilgi son derece öznel ve özgündür. Onun en belirgin özelliği tek olmasıdır. İnsanın nesnel güzelliği elindeki malzemeyle ifade etme çabasının sonucu olarak sanatsal bilgi meydana gelmektedir.
Özne ile yöneldiği nesne arasındaki ilgiden doğan bilgi sanatsal bilgi çeşididir. Bu bilgi çeşidinde öznenin kullandığı ifade araçları çok faklıdır.
Sanatsal bilgi maddi yarardan ziyede manevi yararak yöneliktir. Birey doğayı kullanarak doğada olmayan bir güzelliği ortaya çıkarmaya çalışır. Sanatsal bilgiler, teknik bilgiler gibi doğada olmayan bir şeyin üretilmesini sağlar. Teknik bilgilerin amacı insana fiziksel zevk vermekken,sanatsal bilgilerin amacı estetik zevk vermektir.
Sanatsal bilgi akıl ve mantığa dayanmaktan ziyade düş, duygu, hayal, coşku ve sezgigücüne dayanır. Bu bilgilerin doğayla uygunluğu zorunlu değildir, çünkü sanatta her türlü abartılı ifade kullanılabilir.
Sanat ve bilgi ile kalın...

Bu köşe yazısı 21 Ağustos 2017, 07:08 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.