Bilmemek aslında bir suç!


Ayşen Dilek Gönen

Ayşen Dilek Gönen

13 Aralık 2016, 21:55

Bilmeden yaşayanlara meydan okuyan yazılar çoğalıyor. Bu yazılar; İnsanların okuyup öğrenmesine gayret göstergesi, bilmeden yaşayanların suçunu azaltabilirim gayreti. Yazarın çığlığı öfkesi hatta içinde acı çeken satırları görebilin diye sizlerecanınız daha fazla yanmadan, öğrenin mesajını veriyor. Bilmemek bir suçtur aslında. Kendimize topluma geleceğe işlenecek en kötü suçtur. Doğduğun evde başlayan dinimizin emirleri ile büyürüz. Sorgulama yaşımız geldiğinde bilinmeyenlerin içinde cevap ararken, eksik ve doğru bir çok dşünceyle bocalarız. Bütün mesele dinimizi anlatan dili bilmediğimizdir. Eğitimli kişilerin düşünce ve yorumlarında yıllarımızı alan bir çaba sarf edersek öğrenmeye yaklaşırız. Eğer etmezsek, emir ve buyrukları siyasete ticarete kişisel çıkarlara alet edenlerin birer kurbanı olarak ömrümüze ziyan vermiş oluruz. Bilmemek aslında bir suçtur. Bilmediğin bir partinin içinde olmak aynı zamanda seni onun olumsuz bütün geçmişine ortak etmiş oluyorsa senin hayatında açıklayamayacağın savunamayacağın mücadelene heba olan emeğine, topluma yazık olmazmı bilmemek bir suç değilmidir? Bilmediğim kitabın bir cümlesini halk arasından aşına olup biliyormuş gibi savunmak da öyleydi. O kitabı yazan kişinin ideolijisini öğrendiğinde o cümlenin öncesi ile yüzyüze kaldığında yutup gittiğin zaman zordu. Bilmediğiniz bir şairin şiirleri ile vatan sahiplenmesi yaparken Atatürk'ün karşıtı olduğu bilgilerine ulaşınca küsersin şiirlerine. Oysa şiir bu! diye savaşsan da öyle bir zaman ki Atatürk'ün sevgisi ile kardeşliğe varıyoruz artık.

O'nun devrimlerini fikirlerini yaşayan, yaşatanlar en kıymetli oluyor.Konu vatan diğer adı Atatürk ise onları ayıran şiiri bırakın karanlığa. Hayatımız düşüncelerimize göre şekilleniyor. Bilmeden araştırmadan öğrenenemiyoruz. Düşüncelerimiz darlaştıkça hayatımız gittikçe daralarak yok oluyor. Ne istediğimiz ve ne bulduğumuz "bu hayat" varya, bilmediklerimizin toplamından önümüze gelen sonuçtur. Öyle bir Türkiye var ki üstümüzde nereden art düşünce gelecek, hesaplamak ile yükümlü olduk. Öylesine önemli gerçekleri atlamaktan neredeyse ülkede korkunç bir darbe planına kurban gidiyorduk. Aşağı yukarı 40 yıllık bir çalışma ile millete gösterilen diğer oyunu seyrederken, gerçekler incelenmediği, örtbas yaşamayı seçtiğimiz için başımıza gelecekler vardı. Araştırma yapmadan kime neye hizmet ettiğini bilmeden bir bankaya para yatırmanın bedelini ağır ödeyenler var. Bilmemek ağır bir suçtur aslında. Etrafınızda bulunan insanları dahi bilmeniz gereken bir ülke var üstümüzde. Zira bir savcı bir öğretmen etrafında örgütlere yakın bulunan insanlar yüzünden meslekten men edilebiliyor. Bu kadarını bilmem gerekmiyor desek de Mecburiyet oluyor öğrenmek. Daha bilmemiz gereken örtülü pek çok konu var. Bunlar en karanlıkta karşımıza çıkacaktır. Ya.. En karanlıkta bilmediğimiz bir türküyü birilerinin marşı niyetine söylerken olursa, Olmasın... Araştırma öğrenme sorgulama olsun. Giderek eksildiğimiz bu nitelikler suçumuz olmasın. Neden ve sonuç ilişkilerinde yaya kaldığımız belgelendi.

Cevap verebildigimiz konuların dahi savunmasına yorum getirmekten yoksun düşünemez, anlayamaz bir nesil yetişiyor. En karanlık niye olsun. Aydınlığa yakışan güzel ülkem...
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.