Bir Başkan & Bir Şehir & Bir Aşk


Bahar Erkan

Bahar Erkan

12 Ağustos 2017, 06:40

Gazeteci dostlarımla birlikte Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'a nezaket ziyaretinde bulunduk. 
Açıkça söylemek gerekirse, kendisini yakından tanımayı çok istiyordum. Haberlerde gördüğüm yenilikçi yaklaşımlarına denk gelmiş ve etkilenmiştim. Halkı veya bir statüyü temsil eden kişilerin egolarına yenik düşmeleri, ülke ve bize çok şey kaybettirdi. Acaba kendisi de böyle biri miydi? Aramızda sadece bir dostumuzu tanıyor olmasına rağmen, bizlere de aynı ilgi ve samimiyetle yaklaşmış olması zihnimde oluşan ‘soğuk başkan’ imajını yerle bir etti.
Sohbet esnasında yazdığı kitaptan konu açıldı. Valla nasıl oldu bilmiyorum ama, ben bu kitabı atlamışım. Yoksa kesin okumuş ve kitabın içinden sorularla ziyareti küçük çapta bir söyleşi platformuna taşırdım. Şimdi sizler haklı olarak diyeceksiniz ki ‘İstanbul varken neden İzmir? Neden İzmirli bir Belediye Başkanına ayrıldı bu köşe?’ Başarı, azim, emek takdir görmeli dostlar. Takdire ihtiyacı olmasa bile! Aynı zamanda hadi adına; yaşıtları diyelim, teşvik edilmeli.
Projeyi ilk duyduğum zamanalar İstanbul’da heyecan içerisinde her apartman ile bir öğrenci okutan "Karşıyaka'nın Filizleri"ni bir kaç belediyemizle paylaştım. “Evet, güzel bir proje haklısınız” cevabını aldım. Meraklı ve sabırsız yanıma engel olamadan cümleme yeni sözcükler ekledim: “Bence bu projeyi pekala sizler de hayata geçirebilirsiniz. Yanıt: "O proje onlara ait. Bizim farklı çalışmalarımız var.” 

bir başkan

Neden hayal kırıklığına uğruyorum ki sanki... İnsan ve egosu... Buna çok şaşırmamak gerek. Aynı zamanda gelişebilmek, ilerleyebilmek için de buna artık bir ‘dur’ demek gerek. Özellikle İstanbul gibi bir metropolde bizi biz yapan, bizi insan yapan çoğu değerlerimizi ne yazık ki kaybettik. Şimdi bir projeyle hem gençler eğitim hayatına devam edecek hem de apartmanda kaybetmiş olduğumuz komşuluk bilinci, yardımlaşmanın mutluluğu, birlikte ne kadar güçlü ve faydalı olduğumuz bir üst bilince ya da var olan ama zaman içinde kaybettiğimiz bir bilince geçeceğiz. Tamam, bu kadar etkili ama aynı zamanda uygulanması kolay bir projeyi nasıl biz bulmadık diye içerliyorsanız, haklısınız o noktada ben de sizinleyim:)) hem bu ifadeyi kullanıp hem de sayın başkanı özellikle bu projesinden dolayı ayakta alkışlıyorum. Ve diliyorum ki gerçekleştirilen güzel projeler hiçbir parti logosuna takılmadan halk için hayata geçsin. Kulağa çok mu masalsı geliyor.
Çok eski zamanlarda güzel bir köy varmış, insanların umudunu tazeleyen genç bir adam varmış. Aç çocukları doyuruyor, öğrenmek, okumak isteyen çocuklara destek veriyormuş. Bu ne bir kral ne bir milyonermiş. Bu senden hiçbir farkı olmayan iyi niyetli, güzel kalpli bir adammış. Başka köyler bu adamın yaptıklarına özeniyor fakat ilk önce o yaptı diye kibirlenip onun yaptıklarını yapmak istemiyorlarmış. Güçlü görünüp kendi güçsüzlüklerinde dilleri lal olmuş büyümeyi bekleyen yetişkinler varmış…
Masallar aslında hayatın içinde. Yeter ki sen görmesini okumasını bil! Biz halk olarak her belediyenin kendi masalını yazmasını bekliyoruz. Aslında sayfalarca yazmak istediğim bir ‘Başkan'la tanıştım ben!!!
Benim yazacaklarım yerine kendi yazdığı kitaptan kendisinin hayatına ortak olabilirsiniz. Doğan Kitap'tan: Bir Başkan & Bir Şehir & Bir Aşk Hüseyin Mutlu Akpınar… 
Kitabın geliri öğrencilere burs olarak bağışlanmıştır. Bize ise sadece başkanın hayatına ortak olmak kalıyor...
Not: kitapta bir kız öğrencinin okumak istemesi fakat devletten aldığı bursun yeterli gelmemesinden çıkan muhteşem bir fikrin tüm öğrencileri kucaklamış olmasını anlatan bir bölüm var. Bir öğrencinin dramı ve masanın üzerinde ne var ne yoksa hırsından elinin tersiyle yere atan bir başkan... Ardından gelen aydınlanma ve projenin zihinde biçimlenmesi... O sahne gözümün önünde canlandı ve “yok artık” dedim. Fakat projesiyle Başkanın zihninin hangi düzlükte fikir tohumları ektiğini iliklerime kadar hissettim.

Bu köşe yazısı 12 Ağustos 2017, 06:40 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.