Bir mahalle yok ediliyor

Erdinç Kartal

Erdinç Kartal13 Haziran 2016, 08:57

Büyükçekmece Ahmediye Mahallesi kamulaştırma adı altında yok ediliyor. Mahallede başlatılan kamulaştırma çalışmasını, “İSKİ temizlik yapıyor!” şeklinde değerlendiren Muhtar Erdinç Kartal, “Daha sonra da villalar mı yapılır, TOKİ toplu konut mu yapar bilemem” sözleriyle de geleceğe dönük önemli bir mesaj veriyor.

Ahmediye Mahallesi, Büyükçekmece ilçesinin mahallelerinden biri ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya… Yok olmasının sebebine geçmeden evvel, size bu mahallenin tarihi ile ilgili öğrendiğim bilgileri aktarayım.

Bu mahalle, 1852 yılında kurulmuş bir Osmanlı köyü. Eskiden, Selanik’ten gelen mübadillerin bir kısmı bu köye yerleştirilmiş. Eski adı “Papaz burgaz” olan Ahmediye mahallesinin, bu adı alması ise gerçekten ilginç.

Balkan savaşlarında, eski adı “Papaz Burgaz” olan, Ahmediye Köyü’nün, yıkım olduğundan dolayı o köyün tekrar ayağa kaldırılması, imar işleri, kanalizayonunun yapılması vs. her türlü inşaat işlerinin yaptırılması, Enver Paşa tarafından sağlanmış.Yaptırıldıktan sonra da padişah fermanı ile sadrazamın ricası ile, Enver Paşa’nın babasının adı olan “Ahmet” olarak değiştirilmesi istenmiş. Ve köyün adı Ahmediye olarak değiştirilmiş.(Çatalca Belediyesi’nin 2000 yılında bastırdığı kitapta, padişah fermanının fotokopisi bulunmaktaymış, ben de merak ediyorum ancak göremedim henüz)
Yine edindiğim bilgilere göre; Bu köy, eski yıllarda papazların eğitim gördüğü bir yer olarak anılıyor. Papazların eğitim gördüğü kalenin, 1800’lü yılların sonunda sökülüp, Çatalca’nın alt taraflarına taşındığı söyleniyor. Çatalca’ya gidip araştırdım tabii bunun üzerine, ancak kaynak yok. Yazılı belge olmayınca da şehir efsanesi olarak kalıyor.

“Papaz suyu”, “Kilise bayırı” denilen yer isimleri de bunu doğrular nitelikte sanki. Burada, eskiden yedi adet kilise olduğu sanılıyor. Şu anda mahallede bulunan Ahmediye camisi’nin de, kiliseden camiye çevrildiği rivayetler arasında. Bakanlıktan, Abdülhamit’in yaptırdığı camileri araştırmaya gelen yetkililerde bunu doğrulamışlar. Fakat, bu bahsedilenler de yazılı kaynaklara geçmemiş. Şehir efsanesi de olsa, bu kadar eski tarihi olan bir yerin, arkeologlar, tarih araştırmacıları tarafından incelenmesi ne güzel olurdu diye düşünüyorum.
Daha önce “Fair Play” ödüllü Ahmediye Mahallesi'nin haberini yapmıştık. Bu defa Ahmediye’nin sorunlarını, Muhtar Erdinç Kartal ile konuşacağız.

Ahmediye’nin birçok sorunu olduğunu söylüyorsunuz, nedir mesele? 

Bizim derdimiz çok. İSKİ, burada bulunan çiftlikleri, evleri kamulaştırma adı altında satın alıyor. Üç mutlak dedikleri sıfır için temizlik yapıyor. Bu mahallede yarın ne olacağı belli değil. Kamulaştırma adı altında mahalle yok olmak üzere. Daha sonra da villalar mı yapılır, TOKİ toplu konut mu yapar bilemem.

Ahmediye’nin nüfusu ne kadar?

3 bin nüfuslu bir mahalleyiz. 200 ev var. Evler, 3-4 katlı

Neden başladı bu kamulaştırma işi?

Halkalı gümrüğü buraya taşındı. TEM bağlantı yoluna yapılacak kavşaktan dolayı, yol üzerindeki bütün dükkan ve evlerin yıkımına karar verildi. Burası zaten imarsız bir yer. 28 parsel diye en kalabalık bir yerimiz var, bunlar da hisse olarak alınmış ev, işlem yapılamıyor ve tarla olarak görünüyor. Anlayacağınız, burası artık hayali bir köy (mahalle) olmak üzere.

Evlerini satın aldığı vatandaşa ne kadar ücret ödüyor İSKİ?  

Belirlenen ücret oldukça düşük. Bu para ile vatandaşın arsa veya ev alabilmesi hayal. Ben kendi adıma alt-üst limit olarak teklif verdim ama sonuç alamadım.

Peki daha sonra, düşük bedelden dolayı dava açma şansları yok mu? 

Kamulaştırma olduğu için, satış sözleşmesi imazalatılıyor. İstimlak olsa, 50 sene, 100 sene de geçse yerini geri alabilme hakkınız oluyor ama kamulaştırma adı altında olduğu için böyle bir hakları kalmıyor. Ahmediye Mahallesi'nde, bir anaokulu, bir cami ve bir ilköğretim okulu var. Anaokulu binası da yıkılacak yerler arasında. 

İçme suyu ile ilgili bir sorundan bahsettiniz, oradaki problem nedir?    

Buraya içme suyu getirmeye çalışıyorlar. Büyük borular var. Ceviz sokaktan geçirip, sağlık sokağının bulunduğu terden bağlamak istiyorlar. Ben proje üretemem ama fikir üretirim. Onlara olması gereken güzergahı gösterdim. Buranın 2.5 km olduğunu ve devlete zarar çıkacağını iddia ettiler.  Ayrıca burada eski kanalizasyon var. 50 metre gidip duracak mısınız diye soruyorum ama cevap yok. İçme suyu kanunda der ki; “Kanalizasyonun sadece üstünden geçebilirsin, yanından ve altından geçemezsin” Ancak, onlar geçeriz diyorlar.

Tehlikeli mi yani!

Doğalgaz haricinde benim bütün alt yapım altta. Fiber optik, elektrik, su var. Suyumuzda zaten eski köy suyu, pvc borular. Allah korusun, bir yangın, bir hastalık olduğunda buraya giriş-çıkış olmayacak ve bunu ifade ediyorum. Bu, bilmem kaç bin bar basan boru. En ufak bir patlakta bütün mahalleyi götürür. Bunu da iddia ediyoruz ama bir tane muhatap bulamıyoruz. Bir proje müdürü ile görüştük, bir daha da gitmeyi düşünmüyorum. Çünkü iftiraya maruz kalacağım. Müteahitle anlaştın galiba deyip, gösterdiğim kilometrenin uzunluğundan dolayı, benim bu işten bir çıkarım olduğunu ima ediyorlar. Güya o yüzden bu güzergahta ısrar ediyormuşum! Kendi yaptıkları hatayı, bana göre doğru olanla kapatmaya çalışıyorlar. Fazla üstelersem de buradaki kamulaştırmayı çabuklaştırın diyecekler kesin.

İSKİ ile mi sorun yaşıyorsunuz?

Vatandaş adına konuşuyorum; İnşaat yasak, çatı bile yapamıyoruz. Belediyeden izin alıyorum, İSKİ gelip; buraya sıfır çatı yapabilirsin, üç sıra, dört sıra koyabilirsin. Bunun haricinde de hiçbir şey yapamazsın diyor. O çatının içine çeşme koyarsan, yıkarım çatını diyor. Vatandaş ne yapacak? Gümrükten dolayı buralar değerlenecek ama işe yaramayacak ki, değerlendirme olmadıktan sonra neye yarar? Düşünün ki buranın kanalizasyonu babamın zamanında yapılmış. Yani kırk yıl önce… 200’lük boru ve yerden bir metre derinlikteydi. Bütün pislikler dışarıda yüzüyordu ve çocuklar o pisliğin içinde oynayıp, yüzlerine sürüyorlardı. Ana kanalda patlaktı, oradan akanların hepsi göle gidiyordu.
Sesimi duyuramadığım için de ayrıca mağdurum. İSKİ işini durdurduğumdan, sebebini sormak için Kaymakamımız’da beni aradı. Söylediklerimin sonuna kadar arkasındayım. Yanlışımı ispat etsinler, istifa edeyim. Alacağım her türlü cezaya da razıyım.

Vatandaş ne diyor bu işlere? 

Burası çok göç alan bir yer. Burada ki vatandaş sadece muhtarı tanır. Ne İSKİ’yi bilir, ne Belediye’yi. Sadece muhtarı tanır. Buradaki arızaların tamamına yakınını ben yazdırırım. Elektrik arızası olur bana söylerler, ben ararım.

Nasıl yani? Siz olmadığınız zaman ne oluyor?

Çok basit bir örnek vereyim. Bir gün elektrik yok diye beni aradılar. Ben de o sırada Kayseri’de bulunuyordum. Arızayı aradım. “Beyefendi, bir yanlışlık var bu işte” diyorlar. Kayseri Bölge çıkıyor tabii, oysa ben Ahmediye adresi veriyorum. “Beyefendi, burası Kayseri TEK” dedi. O zaman kendime geldim.

Doğalgaz’da yok mahallede sanırım

Evet yok. Karayolları müsaade etmiyor diyerek bizi reddediyorlar. Oysa yanı başımızda ki Bahşayiş köyünde var. İSKİ, orada da kamulaştırma yapıyor ama onlara verdiler. İmar orada da yok, ama orada Kiler’ler var.  Yani burada da bir Vahit Kiler yaşasaydı, doğalgazımız gelirdi. İmar ise mesele, o zaman oraya verip de, benim mahalleme neden vermiyorlar? Bunu söyleyince de, önümüzdeki yıl için programa alınacağını söylüyorlar. Ancak garantisi yok bunun tabii.

Başka neler anlatmak istersiniz? Sizin derdiniz gerçekten çok…

Ben kırk yaşımı geçtim. Geçen yıllarda parseller dediğim yerde bir taş vardı. Onun haricinde, bu çocuklar burada doğdu büyüdü. 40 senedir, taşa basmayan insanlar var, yani taş yolda yürümemiş insanlar var. Geçen sene sağolsun Belediyemiz taş döşedi.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Vatandaş bizi destekliyor sağolsun. Tek başına olmuyor. Bizimle ilgilenilsin istiyorum, başka bir şey istemiyoruz.

***
Bu mahalle gerçekten çok sevimli bir mahalle. Gözümün önünde o hayal edilen park, kadınların satış yaptığı tezgahlar gelip te, orada sayfiye yeri gibi bir yer gözümün önünden geçmedi desem yalan olur. Umarım istedikleri gerçek olur, çünkü güzel şeyler istenilenler. 

Heykel yaptırmak günahmış!

Muhtarlık olarak projeleriniz arasında neler var?

Atatürk Meydanı yaptıracağım ama itiraz oldu. Heykel yaptırmak günahmış! Belediye Başkanımız sağolsun, birlikte 4 metreye yakın bir heykel seçtik. Bizim meydanımız yok, gençlerin eğlenip oturabileceği, düğün dernek yapabileceği, kadınların oturup sohbet edebileceği bir alan istiyorum. Gümrükten dolayı buraya ziyaretçiler oluyor. İstiyorum ki, küçük tezgahlar konsun, kadınlar buralarda el emeklerini satsın. Bazlama yapsın, elişi yapsın… Evine de, kendine de katkısı olur böylece. Hem de dışarıdan kötü amaçla buraya gelenlerin (içki içmeye) önünü de kesmiş oluruz. Burada çok değişik illerden gelenler var. Kültürler farklı. Hepsi bir arada toplu yaşıyor mahallelerde. Bu hayal ettiğim parkta, onların görüşüp, birbirleri ile sosyalleşmesi birçok sorunu ortadan kaldıracak. Şu anda birinin mahallesine bir şey yapılsa, diğeri bizim mahallede neden yok diyor. O yüzden insanları bir araya getirmemiz, kaynaştırmamız lazım.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
- 4 yıl önce
bazı kağıtlar geldi büyük çekmece icra dairesinden bu nedir bilgi lütfen
Avatar
osman - 4 yıl önce
ahmediye kilise bayırı için 2ci büyükçekmce icralık dairesinden kağıt geldi orada arsam var ama tarla yanında ev yamışlar konu hakkında bilgi
Avatar
Mahir - 4 yıl önce
yalan söylüyor bey efendi vatandaş her türlü sorunu kendisi halediyor hata elektrik gittiğinden kendisini haberi olmadan vatandaş halediyor