Bizim başarımız devletin başarısıdır

Bayram Bektaş

Bayram BektaşRÖPORTAJ: Bahadır Sügür 26 Ağustos 2016, 07:00

Yıllarca dershane olarak hizmet verdikten sonra geçen sene temel lise haline gelen Özel Çatalca Sınav Temel Lisesi, öğrencileri geleceğe hazırlamaya devam ediyor. Okul Müdürü Bayram Bektaş, hem dershane hem de okul özelliklerini aynı anda sunduklarını belirterek, “Özel temel liselerin başarısı, devletin eğitim politikasının da başarısı olacaktır. Eğer bu kurumlar başarısız olursa bunun bedelini, bunun negatif yansımaları devlete, millete, öğrenciye, veliye ve işverene, maddi, manevi ve zaman kaybı olarak geri döner. Bu sürecin her kademedeki kişi ve kurumlar tarafından desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Özel lise olarak bu yıl ilk mezunlarınızı verdiniz. Özel lise öncesindeki sürecinizi ve eğitim adına hizmetlerinizi paylaşır mısınız?
Yıllarımı çocuklarımızın, gençlerimizin yetiştirilmesine adamış 38 yıllık bir eğitimciyim. 1987 yılından itibaren Çatalca da eğitimin içindeyim. 2004 yılına kadar Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi, İTO Çok Programlı Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptım. 2004 yılında ayrıldım.  Beylikdüzü'nde bir dershanede ortak olarak çalıştım. 2008'de 19 Mayıs gibi anlamlı bir günde Çatalca Sınav Dergisi Dersanesi olarak eğitime başladık. 2015 yılına kadar dershane eğitimi verdik. Deneyimli ve alanında uzman bir kadro anlayışıyla, bir ekip ruhuyla, insan hayatına dokunma mantığıyla, özverisiyle çalıştık. Çatalca’nın ve bölgenin en başarılı ve en iyi kurumlarından biri olduk. 7 yılda 6 Türkiye birincisi çıkardık. Bin 485 öğrenciyi üniversiteli yaptık. 893 öğrenciyi de fen ve Anadolu liseleri gibi okullara yerleştirdik. Bu başarının ve imajın oluşmasında emeği geçen herkese kurumum ve şahsım adına teşekkürü borç biliyorum.

Sonrasında dershaneler kapatıldı. Sizin süreciniz nasıl oldu?
2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı'nda okula dönüştük. Sorumluluğumuz hem okul hem de dershane adına daha da arttı. Sevindiğimiz nokta, çocuklarımızın 6 gün bizlerle birlikte olmalarıydı. Böylelikle gençlerimizi daha sosyal, kültürel altyapısı daha güçlü ve akademik düzeyde daha başarılı kılma şansımız oldu. Onları, sağlıklı, seçkin, kaliteli ve çok yönlü bireyler olarak yetiştirme imkanımız oluştu. Biz de onlara, sıcak ortamımızı, güvenilirliğimizi, deneyimlerimizi, bilgimizi, ilgimizi, sevgimizi ve desteğimizi sunduk. Sonuçta okul olarak da Çatalca’mıza yeni bir heyecan, yeni bir ruh getirdik. İlk mezunlarımızı vermenin heyecanını, mutluluğunu ve gururunu yaşadık. İlk mezuniyetimizi, karne törenimizle Mübadele Meydanı’nda yaptığımız görkemli etkinlik ve Boğazı’ın muhteşem manzarası eşliğinde gerçekleştirdiğimiz yat gezimizle, balomuzla belleklerimizde ölümsüzleştirdik. Her şey harikaydı. İlk yılımızda 107 öğrenciyi mezun etmenin onurunu ve gururunu yaşadık, yaşıyoruz.

Öğrenciler zaman kaybetmiyor
Bu yeni sistemin artılarını sayabilir misiniz?

Dershanelerin temel liselere dönüşmesiyle iyi bir eğitim almak, iyi bir üniversite kazanmak isteyen öğrenciler artık okul ve dershane arasında zaman kaybetmiyor. Biz, iki eğitimi birlikte verme şansı yakaladık. Bu sayede dershane kökenli temel liseler, daha kaliteli bir eğitimin ve yüksek başarının tek adresi haline geliyor.

2016 YGS’de Türkiye birincilerinden birisinin temel liseden diğer ikisinin de özel okullardan oluşu bunun bir göstergesidir. Okul olarak ilk yılımız olmasına rağmen YGS’de  yüzde 100 başarı elde etmemiz ve ilçenin en yüksek puanlarını bizim öğrencilerimizin almış olması tesadüf değildir.

Eğitime devlet okullarından daha önce başlıyor ve Haziran sonuna kadar devam ediyoruz. Örneğin biz 24 Ağustos'ta öğretmenler toplantısıyla başlıyoruz. 29 Ağustos'ta 12. Sınıflara, 5 Eylül'de 9-10-11. Sınıflara eğitimimiz başlıyor. Bu yıl çok daha heyecanlı ve iddalıyız.

Özel Çatalca Sınav Temel Lisesi olarak açıldığınız gün itibariyle sizi diğer okullardan ayıran özelliklerinizi anlatabilir misiniz?
Özel sektör olduğumuz için kendi kadromuzu kendimiz seçme şansına sahibiz. Başarılı ve iyi olmayanla çalışmak zorunda olmayışımız da bizi devlet okullarından ayıran önemli bir özelliğimizdir. Haftanın 6 günü eğitim yapmamız, düzenli olarak YGS-LYS’ye yönelik sınavlar uygulamamız sonucu öğrencilerimiz, Sınav Temel Liseleri içinde İstanbul ve Türkiye derecelerini görme şansına sahip oluyor. Biz de kurum olarak sınıf ve okul bazında derecelerimizi görerek yol haritamızı belirliyoruz. Yani hem okula hem sınava yönelik çalışmalar yapmamız en büyük farklılık noktalarımızdan biridir. Öğrencilerimize yönelik uyguladığımız tüm bu çalışmaları, üniversiteye ve sınavlara hazırlık programlarını, okul eğitimi kapsamında yaptığımız uygulamaları işini bilen uzman kadrolarla yapıyoruz.

Öğrencileri sınavlara nasıl hazırlıyorsunuz?
Denetimlerimiz farklıdır. Her öğrencinin ve öğretmenin performansları ölçülür. En basit örnek, her öğretmenin ve her öğrencinin ofislerde günlük, aylık ve yıllık çözdüğü soru sayısını bile tespit ediyoruz. Bu tarz çalışmalar için ekstra zamana ve enerjiye ihtiyaç vardır. Bunu, ancak bizim gibi kurumlar yapabilir.

Başarıyı artırma adına herkes gayretli ve sonuç odaklı olmak zorundadır. Eğitim kalitemizi artırdığımız, eğitimdeki yeni yaklaşımları takip edebildiğimiz ve bunları kendi kurumumuzda içselleştirebildiğimiz sürece ayakta durabiliriz. Onun için beklentileri karşılayabilecek noktada olmak zorundayız. Devlet okulları bu şartları ne kadar zorlayabilir, sizlerin takdirine bırakıyorum.

Sınava hazırlamada Türkiye genelinde yıllardır eğitimin öncüsü olmuş Sınav Eğitim Kurumları’nın desteği, deneyimi ve ciddiyeti de bir artıdır, farklılıktır.

Binanızda eğitim faaliyetlerinizin tamamını gerçekleştirebiliyor musunuz? Bu anlamda sizi özel okul olmaya zorlayan sistem sonrası diğer resmi kurumlar destekliyor mu?
Eğitim ciddi bir iştir. Eğitim ve öğretim faaliyetlerimiz birbirini destekler noktadadır. Hepsine çözüm üreterek her alanda etkinlik yaptık. Kısa bir sürede Çatalca’nın en aktif okulu haline geldik. Rakamlarla belirtirsek 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı içinde 18 akademik seminer ve çalışma, 13 resmi tören ve program, 6 spor etkinliği, 6 yarışma, 8 görsel sanatlar sergisi, 3 film gösterimi, 2 şiir dinletisi, 3 konferans, 3 tiyatro etkinliği, 6 yayın-iletişim faaliyeti, 15 belirli günler ve haftalar ile ilgili pano düzenlemesi ve 3 kitap etkinliği olmak üzere toplamda 92 farklı etkinliğin içerisinde faaliyet gösterdik. Bu etkinliklerden 18’i farklı kurum ve kuruluşların düzenlemiş olduğu ve okul olarak katılmış olduğumuz; 74’ü ise Özel Çatalca Sınav Temel Lisesi olarak bizzat okulumuz tarafından düzenlenen etkinliklerdir.

Dolu dolu bir yılı geride bıraktık. Bu etkinlikleri yaparken Çatalca Belediyesi Nazım Özbay Kültür Merkezi’ni yoğun bir şekilde kullandık. Bu süreçteki desteklerinden dolayı Belediye Başkanımız Sayın Cem Kara'ya, Kültür Müdürümüz Sayın Ramazan Ilgın'a ve ekibine teşekkür ediyorum. Dönem başından itibaren beden eğitimi derslerimiz için kapılarını bize açan Gençlik ve Spor Müdürü Sayın Seyithan Dağıstanlı'ya da kurumum ve şahsım adına teşekkür ediyorum.

Özel okullar desteklenmeli
Halkın gözünde özel okullarla ilgili 'paralı olduğu için öğrenciye iltimas geçiliyordur' kanısı var. Özel liselerin yeterince desteklendiğini ve başarılı olduğuna inanıyor musunuz?

Özel temel liselerin başarısı, devletin eğitim politikasının da başarısı olacaktır. Eğer bu kurumlar başarısız olursa bunun bedelini, bunun negatif yansımaları devlete, millete, öğrenciye, veliye ve işverene, maddi, manevi ve zaman kaybı olarak geri döner. Bu sürecin her kademedeki kişi ve kurumlar tarafından desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Birçok kişi veya kurumun ilgi ve desteğini alırken, gerek sorumlu eğitim kurumlarından, gerekse yerel yönetimlerden istediğimiz ölçüde destek alamadık. Bu konuyla ilgili duygu ve düşüncelerimi, 29 yıldır Çatalca’da bulunan bir eğitimci olarak daha sonraki bir zaman diliminde çok sesli bir şekilde açıklayacağım. Biz işimizi en iyi ve en ciddi bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu güzel ilçemizin tüm sorunları ancak, kaliteli bir eğitimle çözülür. Gönül isterdi ki, bu noktada çaba gösterenler desteklensin, onurlandırılsın, teşvik edilsin. Olmasa da önemli değil. Bu ilçenin en gözde, en başarılı, en kaliteli, en çağdaş eğitimini verme mücadelemiz devam edecektir. Bizi tanıyan, takdir eden, güvenenlerin yanında diğerleri devede kulak bile değildir. Bize güvenenlerin güvenleri hiçbir zaman boşa çıkmayacaktır.

Çatalca'da eğitim anlamında geleceğe yönelik projeleriniz var mı? 
Bu soruya nasıl bir cevap vermek gerekiyor bilmiyorum ama biraz serzenişte bulunayım. Ben, 38 yıllık bir eğitimciyim, 29 yıldır da Çatalca’da eğitimin içindeyim. Devletimizin başka bir seçenek bırakmadan özel okula dönüştürdüğü bir kurumun hem kurucusu hem de müdürüyüm. Yaşanan bu zorunlu dönüşümle birlikte Türkiye’de bin 222 özel temel lise hizmete girdi. Devletin eğitim politikasının başarılı olması için bu kurumların hem denetlenmesi hem de desteklenmesi gerekir. 
2008 yılında Beylikdüzü ve Beykent Sınav Dergisi Dershanelerinin ortağıyken, bir şube daha açma adına yaptığımız etüt çalışmalarında (Silivri- Başakşehir-Esenyurt-Çatalca) potansiyeli en düşük yer Çatalca olduğu halde, benim gönül bağım olduğundan dolayı Çatalca’ya bir marka dershane kazandırdık. Rahatlıkla söyleyebilirim ki özel okul açma gibi bir düşüncemiz ve hedefimiz var. Bunu teşvik edici, destekleyici yerel yöneticilerin olması gerekir. Bizim vizyonumuz, eğitim ciddiyetimiz, anlayışımız bunun için yeterli. Çatalca da işini iyi yapana sahip çıkmalıdır.
Şunu söylemeliyim ki en güzel okulu açmak, en kaliteli öğrenciyi yetiştirmek, en kaliteli eğitimi Çatalca halkına sunmak için projelerimiz var, araştırmalarımıza ve çalışmalarımıza bu inançla devam ediyoruz. Çatalca’nın böyle bir özel okula ihtiyacı da var.

Takip ve hakkaniyet
Öğretmen kadronuz konusunda neler söylemek istersiniz? 
Kurumsal olarak baktığımızda, Sınav Liselerinde başarının ancak güçlü bir kadroyla olacağı bilinciyle alanında uzman, dinamik, deneyimli öğretmenler seçilir. Bu öğretmenlerimiz, her öğrencimizi yakından “takip” eder, onlarla “hakkaniyet” çerçevesinde ayrıştırmadan, yarıştırmadan “Empati” kurarak ilgilenir. Tüm dersler, etütler, birebirler, ek çalışmalar, ödev takipleri ve sınavlar seçkin kadromuz tarafından ciddiyetle yürütülür. Kadromuz her zaman güven verir.
Öğretmenlerimiz, eğitime hayat veren öğretim kadrolarımızdır. Onlar, Atatürk’e, Cumhuriyet’e, bayrağına, milletine, dinine bağlı, ekip ruhunu kavramış, evrensel ve toplumsal duyarlılığa sahip, teknolojiyi kullanabilen, kendi alanlarında donanımlı öğretmenlerdir. Öğretmenlerimiz, icra ettikleri mesleğin bir gönül mesleği olduğunu, öğretmenliğin öğrenciyi sevmekle başladığını bilirler ve öğrencilerimizin sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmeleri için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar. Sevgi doludurlar, fedakarlıktan kaçınmazlar. Onlara bu anlamda kurumsal kültürümüzü vermeye çalışarak bir ekip ve aile oluyoruz.

Öğrenciler neden sizin liseyi seçmeli?
- Hem okul hem de dershane eğitimini bir arada alabilecekleri için 
- Daha fazla ders, daha fazla ek-ders, daha fazla sınav yaptığımız için,
- Dershane birikimli öğretmenler eşliğinde sınavlara daha iyi hazırlanabilecekleri için,
- Kaliteli yayınları kullanma şansları olduğu için,
- YGS ve LYS alanlarında düzenli deneme sınavlarına girebilme, bu sınavlarda kendilerini İstanbul ve Türkiye genelinde değerlendirme şansına sahip olacakları için,
- Sınav Eğitim Kurumlarına özel bir sistem olan K-12 sistemiyle yapamadıkları soruları ve çözümlerini internet ortamında görüp değerlendirebilecekleri için, 
- Daha gayretli ve ciddi bir eğitim istedikleri için,
- Yarının sosyal, kültürel ve akademik düzeyde donanımlı bireyleri olmak istedikleri için,
- Köklü değerlerle geleceğe daha iyi yönelebilmek için,
- Üretken bir öğrenci olabilmek ve bu temel ışığında gelecekteki kapıları daha iyi açabilmek için, 
- Daha kaliteli bir birey olabilmek ve daha kaliteli bir eğitim almak için,
- Daha uzun süreli eğitim yaptığımız için…

Duruşumuzu tüm Çatalca biliyor
Bayram Bektaş, “Ortaya çıkan çalışmalar, birlikte yola çıkılan çalışanlar, alınan sonuçlar ve sektöre kattıklarınızla hem bireysel olarak hem de kurumsal olarak bir vizyon oluşturduk. İşte bu vizyona baktığımızda öğrencilerimiz ve Çatalca halkı ile yıllar içerisinde güzel dostluklar kurduk. Akademik alanda başarılı sonuçlar aldık. Sosyal ve kültürel yaşama katkılarımız -ki sadece kendi öğrencilerimize değil tüm Çatalca’ya yönelik olarak bu çalışmaları gerçekleştirdik- sektöre kazandırdığımız yeni pratikler ile hem benim hem de bir kurum olarak Özel Çatalca Sınav Temel Lisesi’nin duruşunu ve farkını ortaya koyduk. Kaldı ki bu farkın en belirgin hali, veli ve öğrencilerimizden aldığımız geri bildirimlerle ortaya çıkmaktadır. Bizleri tercih eden velilerimiz çalışmalarımızı ve duruşumuzu gözlemleyerek sonsuz bir güvenle öğrencilerini bizlere emanet ettiler. Ve biliyorlar ki biz tek tek her öğrencinin akademik başarısı ve kendi potansiyelini en iyi şekilde kullanabilmesi için gerekli çalışmayı yaparız. Aynı zamanda eğitimin bir parçası olan bireysel gelişimleri için de her türlü altyapıyı oluşturur, kurallarımızı koyar ve uygularız. Bu düşünceyle eğitim ciddiyetimize, kendimize ve kurumumuza inanıyor ve güveniyoruz” diye konuştu. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.