Bölünen Avrupa birleşen Asya


Rukiye Karadoğan

Rukiye Karadoğan

16 Kasım 2017, 07:09

İngiltere, 23 Haziran 2016’da yaptığı referandum sonrası Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı almıştı. Brexit kavramı, daha önce Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkma isteğini özetleyen bir tanım olarak ortaya çıkmış olsa da İngiltere’nin AB’den ayrılma referandumu sürecinde gündeme gelmiştir.
İngiltere bu referandum ile AB’den ayrılma kararı alınca batı adına yeni hareketlenmelerin ilk adımı olarak görmüştüm. Bu ayrılmanın özellikle referandum ile gerçekleştirilmesinin halkı da sürece dahil ederek halkların hareketlenmelerine zemin hazırlama olarak algılamıştım.
İngiltere AB’den temelde  kendi sınırlarını daha fazla kontrol edebilmek yani dünyadaki zalimlikler sonucu coğrafyalardan gelen göç dalgasına maruz kalmamak ve  AB'ye her yıl yaptığı 19 milyar sterlin ödemeyi yapmamak için ayrılmak istiyordu.En azından kamuoyuna yansıyan buydu.Bana göre ise İngiltere dünyanın “öteki”leri için yapılması gereken  insani davranışlara kendini kapatma kararı almış oluyordu.
Bu adımdan sonra Avrupa’da çeşitli bölgelerde  hareketlenmeler başladı,bağımsızlık referandumları talepleri yoğunlaştı.Yoğun olarak  genellikle İspanya’daki Katalanlar hareketi gündeme taşındı lakin Avrupa dikkate şayan hareketlenmelere sahne oldu.Aslında en az Arap baharı kader kamuoyunda yer tutmayı hak ediyordu.
Avrupa’daki bağımsızlık talepleri ekonomik kaynaklı olmakla beraber milliyetçilik de ana sebepler arasında yer buldu.
Mesela; İspanya’da Katalonya,da bağımsızlık isteyenler Katalonya'nın ekonomik gücünün İspanya merkezi devleti tarafından sömürüldüğünü yüksek sesle dillendiriyorlardı. Belçika’da Flamanya bölgesi Belçika’nın en zengin bölgesi. Buradaki bağımsızlık talebi de ekonomik kaynaklı.
Fransa’da Korsika adası her daim hareketlenmelerin olduğu bir bölgedir ve bu hareketlenmeler bugüne kadar Fransa’nın sert politikaları ile önlenebildi ama Fransa buna ne kadar dayanabilir bilinmez.
Almanya’da Bavyera eyaleti 13 milyonluk nüfusu ve ekonomisi en büyük eyalet. Burada güçlü bir şekilde Almanya'dan ayrılma talebi var.Ancak Almanya olası bir Bavyera referandumuna şimdilik yasaklarla engel oluyor. İngiltere’de İskoçya 300 yıldır Birleşik Krallık’ın bir parçası  kendi parlamentosu olmasına rağmen bunu yeterli bulmuyor. 2014’teki bağımsızlık referandumu yaptılar,başarılı olamadılar ancak 2018'de tekrar referandum planı yapıyorlar. Bu bölge için de ok yaydan çıkmış durumda ve geri dönüş yok. Batı ülkelerindeki bu tablo önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek,şu anda var olan iç hareketlilik daha da  yoğunlaşacaktır.  Batı böyle bir tablo içinde iken Asya şimdilik ağırlıkta ekonomik işbirliği paydasında birleşerek yeni dünyanın ekonomik lokomotifi olmak istiyor.
Yakın zamanda ilk seferini Bakü Tiflis Kars hattı üzerinde gerçekleştiren ‘Demir İpekyolu’ projesini bu çerçevede okumak gerekiyor. Bu projenin ana hedefi Londra'dan Çin'e kesintisiz demiryolu bağlantısı kurulmasıdır. Bu projenin geçtiği hat üzerindeki ülkelerin güvenliği, istikrarı ve zenginliği yeni birleşmeler, yeni birliktelikler yeni iş birlikler kurmaya devam edecek,yeni dünyanın oluşumunu gerçekleştirecektir.
Dünya yeniden şekilleniyor, kartlar yeniden karılıyor,hatlar ve güzergahlar yeniden belirleniyor. Bu hatlar ve güzerhahlar, kimin kontrolünde olacaksa dünyanın yeni gücü o olacaktır.Türkiye bu süreçte oyun kurucu rol oynamakta,bunun mücadelesini vermektedir.Batının emperyalist zihinlerinin Türkiye üzerindeki operasyonlarının ana sebebi de budur. Bize düşen şey, yeni zamanın ruhunda insani değerler çerçevesinde, coğrafyayı ve dünyayı doğru okumak, güçlü devlet, güçlü millet politikasına sarılmak olmalıdır.
Türkiye elbet büyüyecektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.