Bu da bir Etyen eleştirisi


Münir Aktolga

Münir Aktolga

09 Ekim 2017, 07:13

Etyenin evrim olayını daha iyi incelenmesi gerekiyor. Aslında bugün yazı yazmak yoktu aklımda, ama sabahleyin Etyen’in yazısını okuyunca duramadım! Bu nedenle, önce siz de Etyen’in bugünkü yazısını bir okuyun, sonra konuşalım…
Etyen, Evrim Teorisi konusunda "dincilere" cevap yetiştireceğim derken, onların yanlışlarını ortaya koyacağım derken kendisi de yolu şaşırıyor!.. Bugünkü yazısında doğrular ve yanlışlar içice...
Örneğin, “insan maymundan değil insanın daha alt türlerinden gelişmiştir” diyor!.. Tamam, doğrudur; bugünkü insan “Homosapiens”, insanın daha alt türlerinden itibaren (o Neandertaller’den falan) gelişmiştir, bu doğru. Peki ama, o zaman sorarlar insana, o "insanın daha alt türleri" nereden gelişerek ortaya çıkmıştır!?.. 
Bu mantığa göre, varolan bütün canlılar, daha ilk varoluşlarında, özünde gene aynı varlık olarak vardılar! Yani insan, insanın daha alt türleri, hayvanlar ve bitkiler de gene aynı şekilde, şu anki varlıklarının alt türleri olarak vardılar! Daha başka bir deyişle, en başta da gene bir maymun ya da bir kuş vardı ortada ve bunlar kendi türlerinin iç evrimiyle bugünkü duruma geldiler vb. Kısacası evrim, daima aynı varlığın kendi iç     evrimidir!
Bu düşünce, biraz daha kurcalarsan, "ol" denmiş olunmuşa çıkar!.. Öyle ya, şu soruya nasıl cevap verilecek o zaman merak ediyorum: 
Madem ki bütün varlıklar ilk-orijinal hallerinden itibaren gelişerek bugüne gelmişlerdir, o halde, o “ilk orijinal” varoluş halleri nereden ve nasıl ortaya çıkmıştır?. Bu mantığa göre bu sorunun tek cevabı olacaktır: “Onlar öyle yaratılmışlardır”!!.. 
Peki doğrusu ne midir?.. 
Bütün canlılar tek bir hücreden itibaren gelişmiştir, o kadar!..
Ancak, evrim olayını hala Darwin'de takılıp kalarak anlamaya çalışmak da yanlıştır. Bu durumda bir yere gelir insan yolunu  şaşırır... Örneğin der ki, “madem ki bir türden başka türler ortaya çıkmış, şimdi neden çıkmıyor”!? 
Çevreyle olan milyonlarca yıllık etkileşim ve evrim sürecini mekanikleşti-
rince ortaya bu türden sorular çıkar işte! Bunlara takılıp kalınır! Bu durumda son durak dinciliktir!.. Yani dersin ki-ya da söz otomatikman buraya gelir ki- “bakın” öyle insanın maymundan gelmesi diye bir şey sözkonusu değildir; evrim denilen şey, sadece varolan türlerin kendi içindeki evrimlerinden ibarettir!! Varlıklar ilk halleriyle birbirlerinden türeyerek değil o şekilde yaratılarak varolmuşlardır”…
Ya da en iyimser deyişle, gayet “materyalistçe” bir anlayışla denir ki,  “onlar başından itibaren zaten o şekilde vardılar“!!  
Ama o zaman da şu soruya cevap vermeniz gerekir tabi: Nasıl yani, beş milyar yıl önce dünya o  ilk  toz ve gaz bulutundan itibaren oluşurken o canlılar da (örneğin ilk haliyle insan da) dünya ile birlikte mi varolmuşlardır!? 
Darwin’e gelince; evet Darwin işin kökenini doğru koyar, ama o Newton gibidir... Yani, orada da takılıp kalmamak gerekir…O zamandan bu yana biyoloji alanında da köprülerin altından çok sular aktı! Nasıl mı? 
Bu konuya ilgi duyanlar için:  http://www.aktolga.de/t1.pdf 

Bu köşe yazısı 09 Ekim 2017, 07:13 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.