Bugünlerde delege seçimi var(mış)


Ali İbrahim Önsoy

Ali İbrahim Önsoy

14 Eylül 2017, 07:08

Önümüzdeki günler de genel ve mahalli seçimler yapılacağından özellikle mecliste bulunan partilerin ilçe ve il kongreleri olacak. Bugünlerde ise kongrelerden önce oy kullanacak delegelerin belirlenmesi yani seçimi yapılmakta. Partiler içinde bulunduğumuz sistemin olmazsa olmazı, seçimde göz boyama görevi görmekte yani süspansiyon(amortisör). Partiler göstermelik bile olsa kendi içinde adayların seçimle belirlenmesine özen göstermekte. 
İlçelerde oy kullanacak olan üyeler, üyelerin sayısı çok olduğunda bunların arasından kongrelerde oy kullanacak delege belirlenmekte. Üye ve delege belirlemede yerel veya genel seçimlerde aday olmak isteyen ya da ticari (ekonomik) çıkarı olanlar belirleyici olmakta. Mevcut partilerin üye kaydı yerel düzeydeki ticaret yapanların ellerinde. İlçelerde özellikle emlakçi, inşaatçı, kahveci ve müteahhİT tayfası belirleyici. Bunların yakın çevresi ya da bunlardan beslenen kişiler üye yapılır, amaçları seçimlerde kendilerini ya da işaret ettikleri kişileri seçtirmek.
Partili üyeler ve yurttaşların düşünceleri delege ve ilçe seçimlerde pek dikkate alınmaz. Dikkate alınan tek bir şey var yöneticilerin çıkarları için önde koşuma bağlanacak itaatkârların olması. Mevcut partiler yerelde ve genelde emlakçi, kahveci ve müteahhİTlerin ellerinde onların belirlediği kişiler üye olup yine onların çıkarına hizmet eden kim varsa onlar seçilmekte. Bu durum dünden bugüne hiç değişmedi, hangi parti olduğu önemli değil önemli olan iktidara oynayacak hangi partiler varsa bu durum alenen orada görülür. 
Geçenlerde iktidar partisinin ilçe seçimlerinin yapıldığı yerlerin birkaçında eski bakan ve vekillerin hazır bulunduğu kongrede genel merkezin izni olmadan aday olanların listesi kongre divanında bile kabul görmeyip sorunların yaşandığı aşikâr. İnşaatçı ve müteahhİTlerin iktidar ya da muhalefet partilerinde adayları, belediye başkanlarını ve vekilleri belirlemede etkisi olduğunu kimse inkâr edemez. Bunların aralarında girift ilişki var, müteahhİT iş almak için üye/delege sayesinde gücünü, başkan ya da diğerleri onlara iş verme yetkisini kullanmakta. 
Partilerin ilk aşama seçimi olan ilçelerde müteahhİT takımı ve belediye başkanı belirleyici gibi görünse de günümüz sistemi içinde demokrasiyi işletmeye çalışanların varlığı hiçte azımsanmayacak kadar güçlenmekte, üye olmayan yurttaşlarında sesi kongre salonlarında duyulacak gibi görünmekte. 
Seçimler yaklaşmakta, mevcut başkanlar ve aday olacaklar meydana arzı endam etmekte. Devlet ve kamu kuruluşlarında sözleşmeli ve taşeron çalışanlarının sorunu diğer sorunlar gibi kabak gibi ortada. Onbeş yıldan beri iktidarda olan parti sözleşmeli ve taşeron çalışanlarının sorununa el atmadığı gibi bu sorunu dağ gibi büyütmekte. İktidarın bunu genel anlamda çözme diye bir niyeti yok ama yerelde muhalefet partileri tarafından yönetilen belediyelerde bu sorun hiç çözüme gitmediği gibi hizmetlerin hemen hepsi müteahhİT/taşeron sistemi ile yapılmakta. Bu durum hem emek köleliğini pekiştirirken hem de bunların üzerinden birileri haksız kazanç elde etmekte, devlet değil vatandaş soyulmakta.
Bölgemizdeki bir ilçenin özellikle son günlerde “çardak altı sohbet”lerin yapıldığı belediye de yüze yakın taşeron çalışanları işten çıkarılmış, sadece bir çalışan bu duruma itiraz etmiş. Bu çalışan sorunu belediye çalışanlarının örgütlü olduğu Genel-İş sendikasına ilgili partinin ilçe yöneticilerine sorunu anlatmış bu süreçte iş yerinde amirleri tarafından mobing uygulanmış ve sonunda işten atılmış. Sorunu bölgemizdeki birçok basına duyurmaya çalışmış hatta ulusal basından demokrasi ve emek eksenliler içinden sadece “evrensel” bunu ciddiye alıp gündeme taşımış. Bu kişi emek, ekmek ve özgürlük değerlerine sahip yakın dostumun evladı bu tavrıyla aile geleneğini devam ettirmekte.  
Sözleşmeli ve taşeron çalışanlarının sorununu gün gibi duruyor, devlet ve diğer kamu kurumları asli görevlerini müteahhİTlere taşeronlara yaptırmamalı. Yurttaşlar özgürlüklerini iş için satmamalı; sözleşmeli ve taşeron çalışanları müteahhİTlere boyun eğmemeli, kamu yöneticileri seçilmek için buna izin vermemeli. 

Bu köşe yazısı 14 Eylül 2017, 07:08 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.