25 Haziran 2024

Nvidia’nın Hisse Bölünmesi: Yatırımcıların Göz Ardı Etmemesi Gereken Bir Haber

Nvidia (NVDA) hisseleri Perşembe günü 1,038 dolarlık rekor bir kapanış yaptı.

Bir aydan kısa bir sürede bu kapanış fiyatı 104 dolara yakın olacak.

Bunun nedeni, Çarşamba günü açıklanan büyük kazanç raporunun yanı sıra, şirketin hisselerini 10’a 1 oranında bölme planını duyurmuş olması. Bu, mevcut hissedarların ellerindeki her bir Nvidia hissesi için piyasa değerinin %10’u fiyatında 10 yeni hisse alacağı anlamına geliyor.

Yüzeyde, bu sadece bir bölme işlemi gibi görünüyor.

Nvidia’nın tedavüldeki hisse sayısı artarken, hisse başına düşen fiyat düşecek; işin değeri değişmeyecek.

Ancak TKer’den Sam Ro’nun, Walmart’ın (WMT) kendi 3’e 1 hisse bölünmesini duyurmasının ardından Şubat ayında belirttiği gibi, piyasa tarihi bu konuda o kadar da tarafsız değil.

TKer tarafından alıntılanan Bank of America verileri, herhangi bir hisse bölünmesinin ardından 12 aylık ortalama getirinin %25.4 olduğunu, bu oranın genel piyasanın yıllık ortalama getirisinin iki katından fazla olduğunu gösterdi.

Başka bir deyişle, şirketler genellikle iyi zamanlarda hisselerini bölmeyi kötü zamanlara göre daha olası buluyorlar. Nvidia’nın hisse bölünmesinin yanında temettüsünü de %150 artırdığı dikkate değer.

CEO Jensen Huang’ın çip talebinin güçlü kaldığını ve kâr ile satışların sırasıyla %400 ve %200’den fazla arttığını belirten yorumları, Nvidia’nın iyi durumda olduğunu düşündürse de, iş döngüleri genellikle şirketlerin hissedarları nasıl ödüllendirdiklerini değiştirme hızından daha hızlı iniş ve çıkışlar gösterir.

Nvidia’nın yeni temettüsü, en son mali yılında hissedarlara yıllık ödemesini 395 milyon dolardan neredeyse 1 milyar dolara çıkaracak. Bazıları, son çeyreğinde 15 milyar dolara yakın serbest nakit akışı olan bir şirket için bu miktarın az olduğunu söyleyebilir.

Ve Nvidia’nın son yıllardaki hisse performansı göz önüne alındığında — son beş yılda Nasdaq’ın %120’lik kazancına karşı %2,600’den fazla artış — şirketin yatırımcıları hisselerini almaya teşvik etmekte pek zorlanmadığı görülüyor.

Ancak hiçbir hissedar getirisi yatırımcıların dikkatinden kaçmaz.

Temettü artışı, Nvidia’nın hissedarlara düzenli olarak ödemeyi taahhüt ettiği miktarda dikkate değer bir artış.

Bu, genellikle bir şirketin en zor anlarında geri alınan bir taahhüttür ve Nvidia’nın mevcut yapay zeka patlamasının olumsuz yanlarını düşünmekten uzaklaştığını gösterir.