Bütün partilere eşit mesafedeyiz

İsmail Hakkı Aktaş

İsmail Hakkı Aktaş31 Ekim 2017, 08:46

Kısa bir zaman önce Avcılar Trabzonlular Derneği başkanlığına seçilen İsmail Hakkı Aktaş, yeni yol haritasını gazetemize anlattı. Önümüzdeki süreçte yapacakları faaliyetlerle bütün STK'ların kendilerini örnek alacağını belirten Aktaş, “Bu dernekte belli bir siyasi görüş yoktur. Bütün siyasi görüşlerle eşit noktatayız ve öyle olacağız” dedi.

Avcılar Trabzonlular Derneği'nin çiçeği burnunda başkanı İsmail Hakkı Aktaş yapacağı çalışmaları Gazetem İstanbul okurlarıyla paylaştı. Dernek yönetimini atıl bir durumdayken devraldıklarını belirten Aktaş, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı; "Bizler iyi niyetli olarak bu mücadelenin içerisine girdik, tek gayemiz bu derneği bir yerlere getirmek. Trabzonluların burda var olduğunu hissettirebilmektir" dedi. Avcılar'da 10 binin üzerinde Trabzonlunun yaşadığını belirten Aktaş, "Eğer biz beraber olabilirsek, yan yana yürüyebilirsek, elimizden hiçbir şey kurtulmayacaktır" öngörüsünde bulundu.

İsmail Hakkı Aktaş kimdir?
Aslen Trabzonluyum. İstanbul'da dünya geldim. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra iki yıllık bir yurtdışı tecrübem oldu. Sonrasında iş hayatına girdik. 2005 yılında kurduğum şirketle beraber iş hayatımızı devam ettiriyoruz. Avcılar'da  inşaat sektöründe de faaliyet göstermekteyim. 

Başkanlık süreciniz hakkında bilgi verir misiniz?
Avcılar'da 2001 yılında kurulan bir Trabzonlular derneğimiz var. Avcılar Trabzonlular Derneği ilk dönemde birçok faaliyet gerçekleştirdi. Fakat bir süre sonra kendi içine kapandı. Biz de yoğun olduğumuz için bunu gözlemleyemedik. Sonrasında duyduğumuz olumsuzluklardan dolayı bir Trabzonlu olarak elimizden geleni yapıp bu derneğimizi biraz dadha aktif hale getirmek  istedik. Yaklaşık bir buçuk ay önce yeni bir  yönetim oluşturduk, arakadaşlardan görevi devraldık. İlk etepta derneğimizin mevcut yeriyle ilgili çalışma yapıp yeni bir yere taşınma konusunda mutabık kaldık. Ve derneğimizi merkezi bir yere taşıdık.

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK
Neden taşındınız?

Derneklerin amacı hemşehriler arasında birlik ve beraberliği sağlamaktır. Sosyal yardımlaşmaya öncülük etmektir. Bundan dolayı derneğimize yeni bir mekan yeni bir yüz kazandırmak istedik. Asıl amaç doğrultusunda hareket edilmesini istedik. Neticede yönetim olarak aldımız karar doğrultusunda taşındık. Yeni yerimiz daha yapım aşamasında restore çalışmaları devam ediyor. 2018'de derneğimizi yeni yerinde faaliyete sokacağız. Trabzonlu hemşehrilerimin derneğe sahip çıkmasını istiyorum. Elimizi taşın altına koyduk. Niyetimiz hizmettir. Elimizden gelen her şeyi burada yapmak istiyoruz. Bununla alakalı olarak bizlere tam destek vermelerini istiyoruz.

AVCILAR’DA 10 BİN TRABZONLU YAŞIYOR
Avcılar'da ne kadar hemşehriniz var?
Yaptığımız araştırmalar sonucunda  Avcılar'da yaşayan 10 binin üzerinde hemşehrimiz olduğunu tespit ettik. Bu hemşehrilerimizin de mümküm olduğu kadar derneğimize gelmesini istiyoruz. Bizim yanımızda olmalarını istiyoruz. Bizler iyi niyetli olarak bu mücadelenin içerisine girdik, tek gayemiz bu derneği bir yerlere getirmek. Trabzonluların burda var olduğunu hissettirebilmektir. Bunun için de birlik, beraberlik ve dayanışna içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Eğer biz beraber olabilirsek, yan yana yürüyebilirsek, elimizden hiçbir şey kurtulmayacaktır.

Sadece Trabzonlulara mı hitap edeceksiniz?
Derneğimizin isminden anlaşılacağı gibi biz Trabzonlular derneğiyiz. İlk etapta Trabzonlulara hitap edeceğiz. Ama harici olarak da fahri hemşeriliklere kapımız açık. Vatanını milletini seven insanlarız. Her bölgeden insan derneğimize gelebilir. Fahri hemşehrimiz olabilir. En güzel şekilde ağırlanacaklarından kimsenin şüphesi olmasın. Ayrımcı değiliz birleştiriciyiz.

1 OCAK 2018’DE AÇILIŞ YAPACAĞIZ
Yeni binanın açılışı ne zaman yapılacak?

1 Ocak 2108 tarihinde yeni yerimizi açmayı planlıyoruz. Bu zamana kadar restore çalışmalarını tamamlamayı düşünüyoruz. Açılış sürecinde hemşehrilerimizin yardımına ihtiyacımız var. Bu süreçte yanımızda olurlarsa çok seviniriz. Sonrasında elbirliğiyle faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Buradan Avcılar'daki tüm Trabzonlulara sesleniyorum; bir olalım, birlikte olalım, Trabzonlular olarak hep birlikte daha güçlü olalım. 

STK'LAR BİZİ ÖRNEK GÖSTERECEK
Yapmayı düşündüğünüz etkinlikler hakkında bilgi verir misiniz?
Derneğimizde çok farlı etkinliklerimiz olacak. Folklor çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Yöresel sanatçılarımız, yazarlar, akademisyenler, iş adamlarımızla birlikte olacağız. Folklor kurslarımız olacak. Birlik ve beraberlik geceleri düzenleyeceğiz. Sosyal yardımlaşmalarımız olacaktır.  Öğrencilerimiz burs vermeyi düşünüyoruz. Her zaman hemşehrilerimizin yanında olacağız. Bütün bunları zamanı geldiğinde herkes görecek. Aktif bir dernek olmak için yola çıktık. recektir Yönetimimizde çok etkin isimler var. İlçemizdeki tüm STK'lar bizi örnek gösterecekler. 

SİYASİ PARTİLERİ ZİYARET EDECEĞİZ
Siyaseten yakın durduğunuz bir parti var mı?

Bu dernekte siyasi bir görüş yoktur. Bütün siyasi görüşlerle eşit noktatayız ve öyle olacağız. Tüm siyasi partilerimizi de ziyaret edeceğiz. Derneğimizdeki tüm değişik siyasi görüşlerede saygımız vardır. Burada her şey Trabzonlular için. Drerneğimizde, hemşehrilerimize Trabzon hasreti yaşatmayacağız. Trabzon'u Avcılar'a taşıdık. Burada hep birlikte kültürümüzü, geleneklerimizi yaşatacağız. Aynı zamanda tüm Trabzonluları da horunu öğrenmeye, oynamaya davet ediyoruz. Bu dernek Avcılar'daki 10 bin Trabzonlunun baba ocağı olacak.

Öğrencilere araştırma imkanı verilecek
Ne tür faaliyetlerde bulunmayı düşünüyorsunuz?

Çok kısa bir zaman içerisinde derneğimizin ne duruma geldiğini herkes görecek. Yapacağımız çalışmalarla, projelerle adımızı duyuracağız. İstanbul Üniversitesi'nin hizmet verdiği bir ilçemiz var.  Öğrenci arkadaşlarımızın da derneğimize gelmesini istiyoruz. Faaliyetlerimize katılmasını istiyoruz. Dernek merkezimizde bir kütüphanemiz de olacak. Öğrenci hemşehrilerimizin ders çalışabilecekleri, araştıma yapabilecekleri bir ortam oluşturacağız. Burada yaralanabilecekleri kaynaklar olacak. Hem bölgemizi tanıyacaklar hem de kendi dersleriyle ilgili rahat ve huzur içerisinde çalışabilecekler. İş adamlarımızı, tüm vatandaşlarımızı buraya bekliyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.