100 yıl önce 'Elveda Rumeli' 100 yıl sonra 'Merhaba Rumeli'

Kolay mı, 600 yıl hüküm sürdüğünüz topraklara kültürel, sosyal dayanışma ile geri dönmek... Kolay mı, o toprakların çocuğu Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ismini verdirerek okul temeli attırmak... Üç ay içerisinde; Bulgaristan'da cami açılışı yapan, binlerce çocuğun kırtasiye ihtiyacını karşılayan, Balkan topraklarında sokak iftarları düzenleyen, sonrasında da Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Tesisleri'nin açılışını yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün'e hem Türkiye adına hem de kendi adıma teşekkür ediyorum.

100 yıl önce 'Elveda Rumeli' 100 yıl sonra 'Merhaba Rumeli'
29 Kasım 2016 Salı 08:02

Bulgaristan'ın Gorna Oryahovitsa kentinde yaşayan Müslümanlar için modern bir camiinin açılışını geçtiğimiz aylarda gerçekleştiren Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ile beraber bu sefer Makedonya'ya doğru yola çıktık.
100 yıl sonra "Elveda Rumeli" dediğimiz topraklara kısa zaman aralaklarıyla iki ziyaret yapıyorduk. Birinde cami açıyorduk, diğerinde ise Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Tesisleri...
Balkanlar, 600 yıl atalarımızın hüküm sürdüğü ve Osmanlı'nın yıkılmasıyla beraber tası torağı toplayarak döndüğümüz topraklar. Bunun ne demek olduğunu anlamak için orada olmak gerekiyor. Büyük milletin çocuklarının buluşmasının ne anlama geldiğini anlamak için yaşamak gerekiyor.

Sakın küçümsemeyin
Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün, Balkanlarda yaptıklarını sakın küçüksemeyin...
Yaptıklarının ne anlama geldiğini anlamak için, gidip görmek gerekir...
Yaşamak gerekir...
Düşünün 100 yıl önce trajik bir şekilde terk ettiğimiz topraklarda yaşayan müslümanlarla, Türklerle buluşuyorsunuz...
Bulgaristan'da yeniden cami yapıyorsunuz...
Makedonya'da okul yapıyorsunuz... 
Yetmiyor, okula bir de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk'ün adını veriyorsunuz.

Üç dil üç etnik yapı 
100 yıl sonra, Struga'da Makedonya'nın Arnuvutluk sınırına yakın kentinde Makedonların, Arnavutların ve Türklerin bir arada yaşadığı kentte 13 derslikli okul yaptırıyorsunuz...
Açılış töreninde yapılan konuşmalar aynı anda Makedonca'ya, Arnavutça'ya ve Türkçeye çevriliyor...
Üç dil, üç etnik yapı...
Resmi dil Makedonca... Tanınan diller arasında Türkçe de var... 
Kendi kendime hayıflanıyorum... 3 milyonluk bir ülkede Türkler kendi dillerinde eğitim görüyorlar. Okullarda Türkçe eğitim görüyorlar. Bizim ülkemizde ise 20 milyon Kürtün konuştuğu Kürtçe tanınan bir dil bile değil. Bırakın Kürtleri Aleviler'in inanç merkezleri ancak kültür merkezi adı altında faaliyet gösterebiliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, Aleviler'in inanç merkezlerinin ihtiyaçlarının giderilmesini isteyenlere, "Sonra yogacılar da ister" diyerek resmen bir inanç topluluğunun inancını yogocularla bir tutmaktan kaçınmıyor.

İki büyük buluşma
Büyük bir iç savaş sonrasında kendi demokrasilerini kuruyor Yugoslavya'dan ayrılan     ülkeler...
Kolay mı, Yugoslavya yıkıldıktan sonra, cin şişeden çıkmış...
Herkes birbirini kesmiş, öldürmüş...
Acıların toprakları...
100 yıl sonra yaşanan büyük acılardan sonra, 100 yıla varmadan daha büyük acıların yaşandığı topraklarda kardeşlik rüzgarı estirmek...
İki büyük buluşmaya eşlik ve şahitlik etmek bir bahtiyarlıktı benim için...
Tabi bu büyük buluşmaları sağlayan, akıl eden, gerçekleştiren Dr. Hasan Akgün'ün bahtiyarlığı bambaşka... Kendisini bir kez daha kutluyorum...

40 kişilik ekip
Temel atma törenine yaklaşık 40 kişi katıldı. Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Hulusi Arat, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, CHP Meclis Üyeleri: İbrahim Işık, Tarık Erdoğan, Fahrettin Altıntaş, Ersel Yazıcı, Emine Demirci, Haluk Halvacıoğlu,  M. Aziz Zengin, Hüseyin Ekici, Cemal Kaya, Ahmet Şahin, Dilek Tekin. AK Partili Meclis Üyeleri: Hasan Bacıoğlu, Ahmet Küçük, Musa Kaynar, Mustafa Uçar, Mehmet Aytekin, Rıdvan Yavuzbilge, Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Maksude Sak, Koordinatörler: Hasan Şakir Akkuş, Serap Erdil, Büyükçekmece Muhtarları; Alkent Mahallesi Banu Arslan, Tepecik Mahallesi Yeliz Bora Kaya, Kamiloba Mahallesi Mehmet Bursalı, Cumhuriyet Mahallesi İhsan Alev, Çakmaklı Mahallesi Erkan Ekşi, Sinanoba Mahallesi Zeynep Akkan, Mimarsinan Cafer Demirkaya, Türkoba Mahallesi Saffet Gedik, Malatya CHP Milletvekili Adayı Erdem Aslanoğlu ve iş adamları açılışa katılanlar.

Zor kurtuldum!
Muhtarları yakından tanıma fırsatı bulunca yaşadığımız kentlere, hemen yanıbaşımızdaki kentlere ne kadar yabancı olduğumuzu anladım. Büyükçekmece'de kadın muhtarların eğitim düzeyi beni şaşırttı. Alkent Mahallesi Muhtarı Ezcalık Fakültesi Mezunu Banu Arslan, Sinanoba Mahallesi Muhtarı İngilizce Öğretmeni Zeynep Akkan şaşırmama neden oldu. Hele otobüs yolculuğu sırasında "muhtarlıklar bugünkü işlevleri ile bir şey ifade etmiyor, mutlaka kaldırılmalı" dediğimde muhtarların elinden zor kurtuldum(!)

Sabahın köründe AKM’de
Yaklaşık 40 kişilik bir gurupla sabahın köründe AKM'de     buluştuk...
Ver elini Atatürk Havalimanı...
İki saatlık rötordan sonra, Makedonya'nın Başkenti Üsküp'e bir saatlik yolculuktan sonra varıyoruz.
Ardından otobüsle Struga'ya doğru yola çıkıyoruz.
Ohri'ye uğruyoruz...
Kente varır varmaz, Arnuvut böreği yiyoruz.
Makedonya'nın en ünlü ve lezzetli böreğini yerken bir taraftan da, "İstanbul'da aynı işi yapsak tutar mı/" diye düşünmeden         edemiyoruz.
Akşam üzere kalacağımız otele ulaşıyoruz.
Bir saatte uçakla geldiğimiz ülkeye, beş altı saatlik bir yolcukluktan sonra Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Tesisleri'nin temeli atılacağı kente ulaşabiliyoruz.
Dışarıda buz gibi bir hava
Yola çıkmadan evvel temel atma töreni için yanımızda takım elbise getirmemiz notu iletilmişti.
Takımlarımızı giydik, temel atma tören alanına geldik.
Sen misin yanına palto almayan...

Dışarıda buz gibi bir hava...
Bırakın benim üşümemi temel atma töreni için alanda bulunan küçük çocuklar tören kıyafetleri ile donuyorlar...
İncecik kıyafetler giydirilmiş... Kendimizi düşünmeyi ve üşümeyi bırakıyoruz, çocuklar için üzülüyoruz. Bir an önce temel atılsa da çocuklar üşümekten kurtulsa diyoruz...Akar eski okulda okumuş
Büyükşehir Belediyesi CHP Gurup Başkanvekilliği yapmış olan Kemal Akar, Strugalı...
İlkokulun ilk üç yılını temeli atılan okulun yanında bulunan eski okulda okumuş...
Struga ile Büyükçekmece Belediyesi'nin kardeş belediye olmasına ve okulun temeli atılmasına vesile olmuş...
İlk önce Kemal Akar konuşuyor...
Duygulu ve gurur duyan bir konuşma yapıyor... Ne de olsa doğduğu topraklara okul yaptırılmasına vesile olmuş... Kalabalık bir Türk ve Müslüman heyetin kente gelmesini sağlamış...

Tadı damağımda kaldı
Ardından Struga Belediye Başkanı Ziadin Sela bir konuşma yapıyor...
Sonrasında Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve son olarak da Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Hulusi Arat bir konuşma yapıyor.
Konuşmalar üç dile çevrildiği için yaklaşık bir saatten fazla sürüyor...
Türkler'in gözlerinin içi gülüyor...
Bu arada dikkatimizi çeken bir şey oluyor.
Daha önce Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, okuldaki ilkokul öğrencilerinin tamamının okul ihtiyaçlarını karşılamış.
Eşofman takımındaki Büyükçekmece logosu dikkatimizi çekiyor...
Gurur duyuyorum.
Temel atma töreninden sonra okulun içersine giriyoruz.
Hazırlanan gösterileri izliyoruz...
Ardından spor salonunda hazırlanmış kokteyle katılıyoruz...
Salon dökülüyor...
İçimden diyorum ki, "Ali, zemini yaptır, boyasını yaptır... Çocuklar iyi bir salonda spor yapsınlar." Tabii bir taraftan da hesap yapıyorum... Ne kadar tutar diye. 
Belki bu yazıyı okuyunca Dr. Akgün salonu da yaptırır da, en azından ben de hayırlı bir işe vesile olmuş olurum.. Tadı damağımda kalan geziye, bir kez daha gitmek nasip olur.

7 bölgeye bölünmüş
Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Tesisleri'nin temel atma törenine; Makedonya Ohri Fahri Başkonsolosu Abdurrahim Bayraktar, Makedonya Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Tamer Sevim, Manastır Fahri Başkonsolosluğu adına Evrem Altınsoy ve Strga'nın önde gelenleri katıldı. 
Makedonya'da 7 bölgeye bölünmüş. Makedonya'da yaşayan farklılıkların, etnik yapıların kendi partileri var.  
Okullarda üç dilde eğitim görülüyor. Eğitimden belediyeler sorumlu, öğretmenlerin maaşlarını belediye ödüyor. 
Ülkenin her yerinde genel seçim heyacanı var. 12 Aralık genel seçimleri var. Struga Belediye Başkanı Ziadin Sela aynı zamanda bir partinin genel başkanı... 
Milletvekili seçilirse belediye başkanlığına devam etmemeye karar verecek. Belediye başkanlarının istifa etmeden seçimlere girebilmesi dikkat çekiyor. Seçildikten sonra isterse belediye başkanlığına devam edebiliyor ve milletvekilliğinden istifa ediyor yerine partisinden bir başkası geliyor. 
Temel atma töreninde çevirmenlik yapan kişinin az konuşulanları çok konuşmaya, çok konuşulanları ise az çevirmesiyle dikkat çekiyor. Başkan Ziadin Sela'nın da bu dikkatini çekiyor. Ve çevirmeni şakayla eleştiriyor. Çevirmen eleştiriyi de dinleyenlere çeviriyor.

Eksik yok mu?
Küçük ülkenin demokrasisiden öğreneceğimiz çok şey var... Eksikleri yok mu? İç savaşın acıları hala devam ediyor. Ancak şimdilik kapanmış gibi görünüyor. Makedonlar ve Arnavutlar arasında bir çekişme var. Bu anlaşılabilir bir şey... 
Mustafa Kemal Atatürk'ün okuduğu askeri okula gidiyoruz, Manastır’da. Müzeye çevrilmiş askeri okul... Müzenin bir bölümü Makedonya'nın eski tarihine ayrılmış... Bir tarafı da Mustafa Kemal Atatürk'e...Makodonya'ya ve dünyaya yararlı gençler yetişsin!
Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Hulusi Arat, Türk halkıyla Makedonya halkının yüzyıllara dayalı kökü tarihi, çok derinlere giden zengin geçmişi, yakın işbirliği ile kardeşlik ilişkisi içinde olduğunu belirterek; Büyükçekmece ile Struga arasında kurulan kardeşlik köprüsünün kardeşliğin bir devamı olduğunu söyledi. Türkiye'nin zenginliğine göre karşılıksız insani yardım yapan birinci ülke olduğuna dikkat çeken Arat konuşmasında şunları söyledi: "Bu karşılıksız yardım ve işbirliğini, devlet kuruluşları eliyle, belediyeler ve STK’lar eliyle yapmaktadır. Bugün dünyadaki pek çok ülkede benzeri faaliyetler içindedir. Mustafa Kemal Atatürk bizim için çok önemli bir liderdir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusudur. Bu okulun onun ismiyle anılacak olması bizleri çok mutlu etmiştir. Umuyoruz ki bu okulda ülkesine ve dünyaya yararlı gençler eğitim alır. Hayırlı işlere vesile olur. Güzel hizmetler yapar. Benzeri hizmetlerin ve yatırımların da yine işbirliğimiz çerçevesinde yapılacağını umuyoruz. Bu ilişkiyi kurmada yardımcı olan özellikle Kemal Akar'a  teşekkür etmek istiyorum. Sayın belediye başkanlarımıza, sayın Akgün'e, sayın Sala'ya... İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi açısından yaptıkları bu katkıdan dolayı da huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyorum."Dostluğumuzu pekiştirdik
Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün temel atma töreninde yaptığı konuşmada; 600 yıl önce başlayan dostluğu kardeş şehir olarak pekiştirdiklerini, tarihi dostluğun bir simgesi olarak, okulun yapımına karar verdiğini belirterek şunları söyledi: "Kemal Akar, mevkidaşım Ziyadin Sala, konuşmalarında yeteri kadar söylenmesi gerekenleri söylediler. Şahsım ve belediyemle ilgili söylemiş oldukarı güzel sözlerden dolayı kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Ve okul müdürümüzün açıklamalarından dolayı da kendisine teşekkür ediyorum. Mevkidaşım Ziadin Sala, Kemal Akar bir araya geldik. 600 yıl önce başlayan dostluğumuzu kardeş şehirlikle pekiştirdik. Tarihi dostluğumuzun bir simgesi olarak, bu okulun yapımına karar verdik. Kaymakam bey ile beraber belediye başkanı olarak bugün Büyükçekmece'de olmamız gerekir çünkü 1 milyon Türk öğretmeni ile bugün Türkiye'de biz öğretmenler günümüzü kutluyoruz. 24 Kasım Türkiye'de önemli bir gündür, öğretmenler günüdür. Başöğretmen, Cumhuriyetimizin kurucusu başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün öğretmenlerimizi anıyoruz. Bu nedenle buradaki öğretmenlerimin ve bütün dünya öğretmenlerimizin de gününü kutluyorum. Bütün öğretmenlerimizin yanaklarından öpüyorum."

Okulun bitimiyle yapacaklarımız bitmeyecek!
Akgün, kardeş şehir çalışmalarının devam edeceğini, okulun yapılmasıyla sorumluluklarının bitmeyeceğini belirterek, "Bu okulu yaptıktan sonra da başka çalışmalarımız olacak. Okulun yapımına katkı sağlayan mesai arkadaşlarıma, başta Teknik Başkan Yardımcısı Maksude hanım ve ekibine, meclis üyesi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu okulun isminin Mustafa Kemal Atatürk olarak verilmiş olması, bizi hepimizi son derece mutlu etmiştir. Bu topraklardan gelip, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran, bizim için dünya önderi olan, Mustafa Kemal Atatürk'ün de ismini kendi topraklarında bu şekilde yaşatmış olacağız. Arkamızdaki arkadaşlarıma yani bu inşaatı yapmakta olan arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Kazasız belasız bu okulu, bu inşaatı bitirmelerini diliyorum" dedi.

Dr. Hasan Akgün, siz bizim kardeşimizsiniz
Struga Belediye Başkanı Dr. Ziadin Sela konuşmasında Başkan Akgün'e Makedonya'da bulunan milletine sahip çıktığı için teşekkür ederek şunları söyledi: Türkiye'den gelen misafirlerimiz şehrimize hoş geldiniz. Bizim için temeli atılan okul  çok büyük bir projedir. Kardeş şehir protokolünde bir okul inşa edilmesi kardeşliğin en güzel sembolüdür. Aslında en önemli bir alanda katkıda bulunuyorsunuz. Benim de gayret gösterdiğim en önemli alan eğitim. Sayın Başkan Dr. Hasan Akgün kentimizde adınız hiçbir zaman unutulmayacak. Siz bizim kalbimizde olacaksınız. Siz artık bir Stragulasınız. Siz çok büyük şeyler yaptınız. Siz şimdi bizim kardeşimizsiniz. Size hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. Burada ki Türklere kendi milletinize sahip çıkıyorsunuz. Ayrıca bunun içinde kutluyorum. Ve şunu bilin ki, Strugalılar sizin değerinizi biliyorlar. Çok önemli bir alanda katkıda bulunuyorsunuz."

Kardeşliğin, beraberliğin hoşgörünün temeli atıldı
2009-2014 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekilliği yapan Kemal Akar yaptığı konuşmasında şunları söyledi: Sevgili Strugalı hemşerilerim... Sevgili akrabalarım.. Bu okulun değerli öğretmenleri... Bugün Türkiye'de 24 Kasım Öğretmenler Günü... Çocuklarımıza emek veren tüm öğretmenlerimizin bayramlarını kutluyorum. Bu okulda üç yıl okudum. Dokuz yaşında da Türkiye'ye gittim. Strugaya hizmet etmek konusunda burada bulunanlar gibi kendimi görevli  hissediyorum. Burada temaslarımız sonrası çok sevdiğim, yaşım genç olsaydı, siyasete devame etseydim, belediyecilik yapsaydım kendisinden çok fayladalanacağım, 2009-2014 yılları arasında kendisiyle Büyükşehir Belediye Meclisi'nde beraber çalışmaktan onur duyduğum Hasan Akgün'e müteşekkirim. Büyükçekmece Belediye Meclis Üyelerine, muhtarlarına, başkan yardımcılarına ve görevlilerine müteşekkirim. Özellikle söylemek istediğim şu. Eğitim görmeyen, okumayan insan bakar ancak göremez. Balkan topraklarında temelini attığı okulla, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün'ün eğitime verdiği önemi bir kez daha gösteriyor. Struga'da en çok sıkıntısını çektiğim şey; Makedonca ve Arnavutça konuşamamak. Bu benim eksikliğim. Burada yaşayan herkes özellikle Türkler üç dili biliyor. Dilerim öğretmenlerim de burda, herkesin üç dil konuşmasını sağlarlar. Balkanlarda çok önemli insanlar yetişti: İbrahim Temo, Resneli Niyazi'nin çok yakın arkadaşı Mustafa Kemal Atatürk. Burada sadece bir temel atılmıyor, bir bina yapılmıyor. Burada kardeşliğin, beraberliğin, hoşgörünün temeli atılıyor. Onun için değerlerimize sahip çıkacağız. Bunlar bizim insanlarımız. Struga Belediye başkanı Ziyaetin Sala'ya da sahip çıkmamız gerekir."

Makedonya ve Alaca Camii... Mutlaka görün...    
100 yıl önce 'Elveda Rumeli' 100 yıl sonra 'Merhaba Rumeli'    


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.