3 bin yıl öncesine gidildi

Büyükçekmece’nin tarihine ışık tutan “Büyük Medeniyetlerin Büyük Kenti Büyükçekmece” isimli kitap, TÜYAP Kitap Fuarı’nda tanıtıldı. Tanıtım toplantısında konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “3 bin yıl öncesinden başladık, Cumhuriyet tarihine gittik ve günümüze kadar geldik. Bu kitap benim en önemli eserimdir” dedi.

3 bin yıl öncesine gidildi
Burak
Burak
09 Kasım 2017 Perşembe 08:37

Büyükçekmece’nin tarihi ve bilinmeyenleri gün ışığına çıkaran kitap, 9 kişilik uzman bir ekibin Makedonya’ya kadar ulaşan Osmanlı Arşivleri’nden elde ettikleri bilgileri içeriyor. TÜYAP 36'ncı Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Interexpo Salonu’nda gerçekleşen tanıtım toplantısına Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve kitabı hazırlayan Belgesel Yapımcısı Cengiz Özkarabekir, Gazeteci Yazar Yönetmen Ali Murat Güven, Tarihçi Doç. Dr. Arif Kolay, Yazar Haldun Hürel, Yazar Yayıncı Dr. Şefik Memiş’in yanısıra CHP Büyükçekmece İlçe Başkanı Remzi Gökbulak, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda davetli katıldı. Büyükçekmece’nin geçmiş tarihinin gün yüzüne çıktığı kitap katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Kitabın ilk baskısı Büyükçekmece’nin en yaşlılarından ve Köy Enstitüleri’nin hayattaki öğretmenlerinden Recep (Hoca) Karamaz’a Başkan Akgün tarafından takdim edildi.

Çok güçlü bir ekiple 
çalıştıkBüyükçekmece tarihini ortaya koymanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Yaklaşık 500 sayfalık bir kitap ortaya çıktı. 3 bin yıl öncesinden başladık, Cumhuriyet tarihine gittik ve günümüze kadar geldik. Büyükçekmece tarihiyle ilgili bir çalışmaya hocalar girince bir kitapla anlatılmasının mümkün olmadığını gördük. Şimdi ardı ardına iki kitap daha çıkacak. Biri, Balkan savaşları Çanakkale savaşları ve Büyükçekmece konulu olacak. Bir diğeri ise, Cumhuriyet döneminden biraz daha önce başlayıp Cumhuriyet dönemi ve Cumhuriyet dönemi sonrası bir kesimi anlatacak. Elimizde çok zengin bir malzeme birikti. Osmanlı kütüphanelerine ve değişik arşivlere girince ne kadar zengin bir kara parçası üzerinde belediye başkanlığı yaptığımı gördüm ve duygulandım. Bunları neden daha önce bulup ortaya çıkartmamışız diye de üzüldüm. Bugün çok güzel bir Büyükçekmece tarihini ortaya koymanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çok güçlü bir ekiple çalıştık. Büyükçekmece’nin tarihini artık resmi belgelere dayandıran 500 sayfalık bir kitap kitapçılarda ve değerli kütüphanelerin tamamında yerini almış olacak. Bu kitap benim bugüne kadar ki en önemli eserimdir" diye konuştu.

Şimdi işi ehline verdik
Kitabın daha önce yazılmaya çalışıldığını ancak yeterli bir eser ortaya çıkartılamadığını söyleyen Hasan Akgün, "Büyükçekmece'nin tarihini yazabilecek kişi diye kasap'a havale ettik desek yeridir. Şimdi ise işi ehline verdik. Arkadaşlarımız kütüphane raflarına taşınabilecek bu güzel eseri sundular" dedi. Akgün; belediye başkanlarına halkın iyi gözle bakmadığını, ancak her belediye başkanının etrafındaki kişilerin yanıltabileceğini belediye başkanlarının kutsal bir iş yaptığını hayatın her alanında belediyenin olduğunu hatırlattı.

Gözyaşlarını tutamadı!
Büyükçekmece’nİn geçmiş tarihine ışık tutan “Büyük Medeniyetlerin Büyük Kenti Büyükçekmece” isimli kitap, TÜYAP 36'ncı Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda tanıtıldı. Büyükçekmece’nin tarihi ve bilinmeyenleri gün ışığına çıkartan kitap, 9 kişilik uzman bir ekibin Makedonya’ya kadar ulaşan Osmanlı Arşivleri’nden elde ettikleri bilgileri içeriyor. Kitabın ilk baskısı Büyükçekmece’nin en yaşlılarından ve Köy Enstitüleri’nin hayattaki öğretmenlerinden Recep (Hoca) Karamaz’a Başkan Akgün tarafından takdim edildi. Karamaz'ın duygulanıp gözlerinin dolduğu görüldü.

Kitap 4 bölümden oluşuyor
Kitap 4 bölümde yazıldı. Antik Çağdan Osmanlı’ya Büyükçekmece, Osmanlı Dönemi’nde Büyükçekmece, 19. Yüzyılda Büyükçekmece’nin Sosyo - Ekonomik Yapısı ve Cumhuriyet Dönemi’nde Büyükçekmece olmak üzere konular 4 başlık altında toplandı. Kitabın Genel Yönetmenliğini üstlenen Cengiz Özkarabekir aynı zamanda da Cumhuriyet Dönemi’nde Büyükçekmece, Yazar Haldun Hürel Büyükçekmece’deki Mimar Sinan Eserleri, Tarihçi – Yazar Hulusi Üstün Osmanlı Dönemi’ne kadar Büyükçekmece ve Cumhuriyet Dönemi Büyükçekmece, Tarihçi Doç. Dr. Arif Kolay ve Yazar Dr. Şefik Memiş Osmanlı Dönemi’nde Büyükçekmece bölümlerini araştırarak kaleme aldı. Kitapta ayrıca Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen 20 Büyükçekmeceliye ait belgelere de yer verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.