Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nde büyük final

17. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali görkemli bir finalle sona erdi. Dünya Festivaller Birliği tarafından 4 kez “Dünyanın En İyi Kültür ve Sanat Festivali Ödülü”ne layık görülen festivale Büyükçekmecelilerin ilgisi yoğun oldu

Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nde büyük final

29 Temmuz – 6 Ağustos tarihleri arasında 37 ülkeden bine yakın sanat elçisinin, Büyükçekmece sakinleriyle buluştuğu 17. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali sona erdi. Katılımcı ülkeler, kendi kültürlerinde yer alan birbirinden güzel dans gösterileri ile adeta görsel bir sanat şöleni sundu. Öte yandan, ünlü sanatçıların verdiği konserler ilgi odağı oldu. Dünya Festivaller Birliği’nin (CIOFF) A kategorideki Türkiye’nin ilk ve tek festivali unvanını elinde bulunduran ve 4 kez “Dünyanın En İyi Kültür ve Sanat Festivali” seçilme başarısını gösteren Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin bu yıl ki teması “Egemenlik ve Demokrasi” oldu. Uluslararası Heykel Sempozyumu, Uluslararası Altın Köprü Halk Dansları Yarışması, Uluslararası El Sanatları Sergisi, Uluslararası Fotoğraf Yarışması ve Uluslararası Kukla Festivali gibi birbirinden önemli kültür ve sanat festivaline ev sahipliği yapan Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali bu yılda dolu dolu etkinliklere sahne oldu. “Egemenlik ve Demokrasi” temalı festivalde bu yıl Fatih Erkoç, Mustafa Yıldızdoğan ve Edip Akbayram gibi sanatçılarda konser verdi.

Dünya barışı ve kardeşlik
Festivalin final gecesinde konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin dünya kültür ve sanatına, dostluk ve kardeşliğine katkı sunan bir festival olduğunun altını çizerek; “17. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali her türlü zorluklara rağmen icra edilmiştir. Dünyanın dört bir yanında terörizm var. Maalesef 21. Yüzyıl’da insan hak ve özgürlüklerine yakışmayan bu tip olayalar toplumlar üzerinde ters etkiler yaratıyor. Özellikle Batı Avrupa’da ve ülkemizde vuku bulan terörizm olaylarından dolayı her yıl 65 ile 70 ülkenin katıldığı dünya festivali olan Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’ni bu yıl 37 ülke ile icra ettik” diye konuştu.

Dünya kültür ve sanatına katkı
Başkan Akgün; Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin dünya kültür ve sanat hayatına katkılarından dolayı Dünya Festivaller Birliği tarafından 4 kez Dünyanın En İyi Kültür ve Sanat Festivali Ödülü verildiğini hatırlatarak şöyle konuştu: "Bu festival dünya dostluğuna, dünya barışına çok büyük katkı sağlayan, inatla, ısrarla devam ettirdiğimiz bir festivaldir. Bu festival şarkı türkü festivali olmayacaktır. Bu festival dünya kültür ve sanat hayatına katkı sağlayan, dünya barışına katkı sağlayan, dünyanın dört bir yanından gelen gençlerin Büyükçekmece Mimarsinan Köprüsü üzerinden 'Sevgi birbirimize barış hepimize' diye tüm dünyaya barış, sevgi ve dostluk mesajlarının verildiği bir festivaldir. Böyle de devam edecektir."

Yıldız Festival Ödülü
Ödüllere doymayan Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve sanat Festivali’ne bir ödül de Türkiye Festivaller Birliği Derneği’nden geldi. Dernek Başkanı ve Pendik Belediye Başkanı Atilla İpek, “Festivalin kusursuz organizasyonu, nedeniyle “Yıldız Festival Ödülü’ne layık görüldüğünü belirterek ödülü Büyükçekmece Belediye başkanı Dr. Hasan Akgün’e takdim etti.

Arjantin şampiyon oldu
Başkan Akgün’ün konuşmasının ardından festivalin ana organizasyonlarından olan ve bir hafta boyunca devam eden Uluslararası Altın Köprü Halk Dansları Yarışması’nın sonuçları açıklandı. 17. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin Uluslararası Altınköprü Halk Dansları Yarışması’nda bu yılın şampiyonu Arjantin oldu.  Arjantin ve dereceye giren diğer ülkelerin ödülleri Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ile birlikte Avrupa Konseyi Kongresi Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı ve Festival Komitesi Başkanı Gürhan Ozanoğlu ve Güney Kore Cheonan kenti Belediye Başkan Yardımcısı Cheol-mo Seo tarafından takdim edildi.

İki dev iki ödül
Bu yıl 17’incisi düzenlenen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin sanat dalında verilen “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” iki büyük sanatçıya layık görüldü: Ediz Hun ve Selda Alkor... Ödül töreninde konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, ödül verilen sanatçıların festival komitesi halkın oylarıyla belirlendiğini hatırlatarak; “Dünya Festivaller Birliği tarafından 4 kez dünyanın en iyi kültür ve sanat festivali seçilen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin sanat dalında verilen “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” gerçekten de amacına uygun isimlere verilmiş. Her iki sanatçımızda hem sanatçı yönleriyle, hem de kişilikleriyle Türk halkının gönlünde taht kurmuş, çok başarılı örnek isimler. Kendilerine sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum” diye konuştu.

Sizleri seviyorum
Selda Alkor, Büyükçekmecelilerin festival gösterdiği ilgi karşısında duyduğu şaşkınlığını belirterek, şunları söyledi: “Bir yerde bir festival olacak ve o festivale böylesine büyük bir ilgi olacak ve o güzel mevcudiyetinizle hepiniz burada olacaksınız. Hem de böylesine hepimizin aklının karışık olduğu bir dönemde. Ne güzelsiniz sizleri seviyorum. İnşallah bu festival daha çok uzun yıllar böyle devam eder.”

53 yıllık sanat
Sevilen sanatçı Ediz Hun, “Sizlerin huzurunda bulunuyor olmaktan çok büyük bahtiyarlık duyuyorum. Sanatta 53 yılımı tamamlamış oldum. Bunun gibi ödüller bizim için çok anlamlıdır, unutulmadığımızı anlamaktır. Bu gece 01:00 vapuruyla Büyük Ada’ya geçeceğim” dedi.

En büyük devrimci Atatürk
Büyükçekmece’de, festival kapsamında düzenlenen konserler vatandaşları coşturdu. Sevilen sanatçı Edip Akbayram, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devrimcisi olduğunu belirterek; “Ben bugün Edip Akbayram olarak sizim karşınıza çıkabiliyorsam bunu Atatürk’e borçluyum” diye konuştu.

Final Akbayram'dan
Bu yıl 17’incisi düzenlenen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında gerçekleştirilen, “Egemenlik ve Demokrasi Konseri”nin finalini ünlü sanatçı Edip Akbayram yaptı.

Dünyanın en büyük devrimcisi Atatürk’tür! Edip Akbayram sevilen şarkılarını zaman zaman Kemal Sunal Amfi Tiyatro’yu dolduran 5 bin kişi ile birlikte söyledi. Akbayram, Büyükçekmece Belediyesi Çocuk Korosu ile de şarkı söylerken, sanatçının kızı Türkü’de iki şarkı seslendirdi. Büyükçekmecelilere unutulmaz bir gece yaşatan Edip Akbayram, Türkiye’nin Gazi Mustafa kemal Atatürk’e çok şey borçlu olduğunu belirterek; “Bana göre Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devrimcisidir. Bugünkü bağımsız ve modern Türkiye Atatürk’ün ve onun devrimlerinin eseridir. Bugün ben Edip Akbayram olarak karşınıza çıkabiliyorsam bunu Atatürk’e borçluyum” diye konuştu.

Halkın sanatçısı
Konser sonunda sahneye Hasan Akgün, Edip Akbayram’ın halkın sanatçısı olduğunu ifade ederek; “Baskıya ve haksızlıklara boyun eğmeyen ozanlık geleneğinin onurlu sürdürücüsü Edip Akbayram, bizlere unutulmayacak bir gece yaşattı. Yıllardır Anadolu'nun bağrından süzülüp gelen türküleri seslendirdi. Gerçek Atatürkçü, gerçek demokrat, gerçek Cumhuriyetçi Edip Akbayram'a ve ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Türk mutfağı hayran bıraktı
Festivali kapsamında gerçekleştirilen “Türk Yemekleri Sergisi” festivale katılan yabancı sanat elçilerinin ilgi odağı oldu. Festivale dünyanın dört bir yanından binin üzerindeki sanat 
elçisi katılırken, 500 Büyükçekmeceli kadının kendi imkanlarıyla hazırladığı yemeklerden oluşan sergi Dalyan Sanat Cafe’de katılımcıların beğenisine sunuldu. Sergiye Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Cheonan Belediye Başkan Yardımcısı Cheol- Mo Seo ve 39 ülkeden festivale gelen misafirler katıldı. Başkan Akgün, 39 ülkeden gelen sanat elçilerine sergiyi gezdirerek, Türk yemekleri hakkında bilgiler verdi. Akgün, geziye gelenlerin Büyükçekmece’yi ve vatandaşların yaptığı bu yöresel yemekleri asla unutmadıklarını 
belirtti.

Başarının sırrı: Ekip ruhu
17. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve sanat Festivali’nin başarısının sırrı belli oldu: Çalışkan bir ekip ruhu... Festivalin düzenleme kurulu ve değerlendirmelerini büyük bir titizlikle sürdüren jürisi ile dikkatleri çekiyor. Bu yıl Türkiye’nin içinde bulunduğu hassas döneme karşın tüm hazırlıklarını eksiksiz ve kusursuz olarak tamamlayan Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali Komitesi, 37 ülkeden gelen bin kadar yabancı konuğun güvenlik, barınma, ulaşım ve yeme- içme ihtiyaçlarını da en iyi şekilde karşılayarak, bugüne kadar ki başarının tesadüf olmadığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Haber Merkezi

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.