Büyükçekmece okuyor!

Büyükçekmece Belediyesi, ilçede kurduğu kütüphanelerle vatandaşın bilgi açlığını gideriyor. Halkı okumaya teşvik eden belediye, kurduğu Kutadgu Bilig Kütüphanesi’ndeki kitapları da güncellemeyi ihmal etmiyor. 7’den 70’e tüm vatandaşlar kütüphaneyi dolduruyor

Büyükçekmece okuyor!

Kitap sözcüğü Arapça bir sözcüktür. Aslı ketebe (yazmak) 'tan kitab (yazılı olan, yazılan)' dır. Türkçesi ise bitig diğer yazılışlarıyla bitik ya da betiktir. Kaşgarlı Mahmudun Bağdatta 1072 – 1074 yılları arasında yazdığı Türkçe Arapça sözlük olan Divânu Lügati't-Türk adlı yapıtında kitap sözcüğünün karşılığı Türkçe bitig olarak geçmektedir. Göktürklerden kalan Orhun Yazıtlarında da kitap sözcüğü bitig olarak geçer. Yıllar içinde etimolojik olarak evrimleşen bitig yani kitap farklı bir gerçeği ön plana çıkardı: bilgi açlığı. Bilgiye aç olan insanoğlu deneyimsel ya da edimsel tüm bilgileri yazılı hale getirmeye başladı ve böylelikle el yazması kitaplar ortaya çıktı. 19. yüzyıldan itibaren ise Sanayi Devrimi'nin doğal bir sonucu olarak kitaplar matbaanın da fabrikasyonlaşmasıyla seri üretim bir hale geldi. Böylelikle daha çok basınlan kitap daha çok okuyucuyla buluştu. 21. yüzyıla gelindiğinde ise selüloz çağından sanal bir çağa geçiş yapılsa da kitapların yerini hiçbirşey tutamadı. Okumak ve okuma alışkanlığı bilginin hala temelini oluşturuyor.

Kutadgu Bilig Kütüphanesi
Okumanın önemini kavrayan belediyeler de ilçelerde kütüphaneler oluşturarak vatandaşları okumaya sevkediyor. Bunların en önemli örneklerinden bir tanesi ise Büyükçekmece Belediyesi'nce gerçekleştirildi. Atatürk Kültür Merkezi’ndeki, Kutadgu Bilig Kütüphanesi'ne her yaştan okurun ilgisi artarak sürüyor.

Öğrencilerden büyük ilgi
Her kesime hitap eden ve 25 bin kitap kapasitesine sahip olan Kutadgu Bilig Kütüphanesi bünyesi her gün yüzlerce vatandaşın akına uğruyor.  Kütüphane aynı zamanda ders çalışmak için gelen öğrencilere müthiş bir kaynak sunuyor. 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılının açılış tarihinin ertelenmesi sebebiyle uzayan yaz tatilini kitap okuyarak değerlendiren Büyükçekmeceli çocuklar ve gençler, kütüphaneden yararlanarak her geçen gün yeni bilgilere sahip oluyor. Aynı zamanda internet erişiminin de mümkün olduğu kütüphanede vatandaşlar online olarak kitap okuyup, ücretsiz internet hizmetinden de faydalanabiliyor.

Kitaplar yenileniyor
Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece halkının eğitim ve kültür seviyesinin yüksek olduğunu, okumaya duyulan ilginin de bunun önemli göstergelerinden olduğunun altını çizerek; "Her yaş grubunun talep gösterdiği Kutadgu Bilig Kütüphanesi'ne, Büyükçekmece halkının ilgisi her zamanki gibi artarak devam ediyor. Belediye olarak biz de vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda kütüphanemizi sürekli olarak güncellemekteyiz. Ayrıca kahvehanelerimize kurduğumuz okuma köşelerinin de halkımızdan aynı ilgiyi görüyor olması sevindiricidir" dedi.

BARBAROS ÖZÇELİK
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.