CHP Büyükçekmece delege seçimleri iptal mi oluyor?

CHP Üyesi Kaya Keskinkılıç Büyükçekmece genelinde yapılan delege seçimlerinin iptali için İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulundu. Kesin seçim sonuçlarının YSK tarafından 12 Kasım'da açıklandığını ifade eden Keskinkılıç, bu tarihten önce yapılan bütün delege seçimlerinin hukuken yok hükmünde olduğunu söyledi

CHP Büyükçekmece delege seçimleri iptal mi oluyor?

CHP Üyesi Kaya Keskinkılıç Büyükçekmece genelinde yapılan delege seçimlerinin hukuka aykırı olduğunu ileri sürdü. Büyükçekmece İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na itiraz dilekçesi veren Keskinkılıç, "6 Aralık 2015 tarihinde yapılması kararlaştırılan CHP ilçe kongresine katılacak delegelerin büyük çoğunluğunun seçiminin 2820 sayılı Siyasi Partile Kanunu'na açıkça aykırı yapılması nedeniyle delege listelerinin ve ilçe kongresinin iptalini istiyorum" dedi.

Kanuna ve tüzüğe aykırı
Delege seçimleri ve ilçe kongresinin iptal edilmesi gerektiğini savunan Kaya Keskinkılıç bu görüşünü, SPK ve CHP tüzüğüne dayandırdı. Parti tüzüğüne göre, her ilçede son genel milletvekili seçiminde alınan oyun ilçe delege sayısını belirlediğini dile getiren Keskinkılıç, "1 Kasım'da milletvekilliği genel seçimleri yapıldı. Bu seçimin kesin sonuçları ise 12 Kasım tarihinde açıklandı. Bu durumda CHP Büyükçekmece İlçe Kongresi'nde oy kullanacak delegelerin seçimi, YSK tarafından açıklanan kesin sonuçlara göre yapılması gerekmektedir. 12 Kasım 2015'ten önce yapılan tüm delege seçimleri hukuka aykırıdır" açıklamasını yaptı.

İlçe başkanlığını uyardık
12 Kasım'dan önce Büyükçekmece 12 mahallede yapılan delege seçimlerinin hukuken yok hükmünde olduğunu yineleyen Kaya Keskinkılıç, "İlçe Seçim Kurulu'na bildirilen delegelerin, ilçe kongresini yapacak partinin son genel seçimlerinde kesinleşmiş seçim sonuçlarına göre mahalle delegelerini belirleyeceği Siyasi Partiler Kanunu'nda açıkça ifade edilmiştir. Bu konuda İlçe Başkanlığı'na yaptığımız uyarılar dikkate alınmadı. Eğer 1 Kasım seçim sonuçlarında mahallelerden alınan oy sayısında değişiklik olmuşsa, son seçim sonuçları mahallerdeki delege sayılarını değiştirmişse, yapılan delege seçimleri de hukuka aykırı hale gelmiş olur" ifadelerini kullandı.

CHP Büyükçekmece delege seçimleri

CHP Büyükçekmece delege seçimleri

CHP Büyükçekmece delege seçimleri

Kongre de iptal edilsin
Büyükçekmece genelinde yapılan delege seçimlerinin zinzirleme bir huku skandalı olduğunu belirten Kaya Keskinkılıç, tüm delege seçimlerinin iptal edilmesi gerektiğini savundu. CHP İlçe Başkanlığı'nın delegelerin bir kısmını 7 Haziran seçim sonuçlarına göre, bir kısmını da kesinleşmeyen 1 Kasım seçim sonuçlarına göre belirlediğini sözlerine ekleyen Keskinkılıç, "Yapılan delege seçimlerinin hukuka aykırı olması hasebiyle, 6 Aralıkta yapılacak olan ilçe kongresinin de yeterli nasip sağlanamayacağı gerekçesiyle iptal edilmesini istiyorum" diye konuştu.

EKREM HACIHASANOĞLU
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.