Gürsel Tekin: Reçete bende!

Beylikdüzü ve Büyükçekmece’de bir dizi ziyaret gerçekleştiren Gürsel Tekin farklı konularda önemli açıklamalarda bulundu. CHP içerisinde sevgi sorunu olduğunu belirten Tekin, «Biz burada 100 kişiyiz ama birbirimizi sevmiyoruz» diye konuşan Tekin, «Elbette birbirimizi eleştireceğiz, ama birbirimizin gözüne parmağımızı sokmayacağız. Birbirine karşı bu kadar nefret besleyen bir parti dünyada yok. Yetkim olsa bunu altüst ederim bunu söyleyeyim. Reçete bende» ifadelerini kullandı

Gürsel Tekin: Reçete bende!

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Beylikdüzü ve Büyükçekmece'de ziyaretlerde bulundu. İlk olarak Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir araya gelen Tekin daha Büyükçekmece CHP İlçe Başkanlığı'na geçti. Gürsel Tekin'i burada Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve partililer tarafından karşılandı.

İddiası olan gelir

Ziyaretler sırasında gazetemizin sorusu üzerine kurultay sürecini değerlendiren Genel Sekreter Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yola devam edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Tekin, "Kurultayımız inşallah Ocak ayında olacak. Kurultayda iddiası olan her arkadaşımız gelir bu süreçte yarışır. Kurultay delegeleri kimi tercih ediyorsa Genel Başkan o olur. Şu anda gündemimizde bir kurultay tartışması yok. Biz Sayın Genel Başkanımız'ın bu süreci götürmesini arzu ediyoruz" şeklinde konuştu.

Liderde sorun yok
Tekin açıklamasının devamında CHP'de lider sorunu olmadığını belirterek, "Elimizde araştırmalar var. Biz parti olarak tabiki kendimizi gözden geçiriyoruz. Mesela 2 tane araştırma var elimizde. Araştırmaların birinde bütün siyasi partilerin projeleri sorulmuş ve yüzde 65'i CHP'nin projelerini beğeniyor. Çok doğru proje olduğunu söylüyor. Genel Başkan güvenirliği soruluyor, %34. Demekki lider sorunu yok. Projede sorun yok, liderde sorun yok. Sosyolojik bir sorun var, yapısal bir sorun var. Bunların hepsini elbirliği ile değiştireceğiz, yenileyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'yi dolaştım
CHP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı'nda partililerle bir araya gelen Gürsel Tekin, Türkiye'de neler olup bittiği konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Sözlerini "Türkiye coğrafyası 81 ilden oluşuyor. 81 ilin tamamını 2 kez dolaştım" şeklinde sürdüren Tekin, "İstanbul il başkanı olduğum dönemde partinin büyümesi için ne yapılabilir sorusunu çok sorduk. Eğer buradaki baş örtülü ablam seni kendinden hissetmiyorsa burada bir sorun var. Bu sorun bizden kaynaklanıyor. Yozgat'a Erzurum'a Çorum'a gittiğinizde o insanlarla bir iletişim kuramıyorsak sıkıntı bizden kaynaklıdır, bir başkasında değil. Şuna emin olmanızı isterim 56 milyon seçmenin istisnasız 53 milyonu son derece bilinçli seçmendir" dedi.

Ekmediğimiz yerden biçemeyiz
Milletin CHP'ye Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir kredi açtığını sözlerine ekleyen Gürsel Tekin, "67 tane ilin 54 belediyesini bize verdiler. Biz burada bir sorumluluk hissetmeyecek miyiz? Niye kaybettik bunları? Kendi ellerimizle kaybettik unutmayın. Bir şeyi kaybetmek çok kolaydır, kazanmak o kadar zor ki. Maalesef aynı yanlışlara aynı şekilde devam ediyoruz. Sürekli aynı şeyi yapıp farklı sonuç beklemek ne kadar doğrudur?" diye sordu. İl Başkanı olduğu dönemde CHP'nin sıfır oy aldığı yerlerdeki durumu merak ettiğini belirten Tekin, "Üç yer seçtim ve buralara 2 yılımı ayırdım. Cenazelerine düğünlerine gittim. 100'ün üstünde kirvelik yaptım. Kirveliğin Anadolu'da ne kadar önemli olduğunu en az CHP'liler bilir. Kusuruma bakmasınlar. Bir duygu oluşturacaksınız. O sıfır aldığımız yerde 2 yıl sonra %38 oy aldık. İletilişim kuramamışız, ekmediğimiz yerden biçemeyiz" sözlerini sarfetti.

Dilimizi değiştireceğiz
Yaptığı konuşmada yeniden kurultay tartışmalarına değinen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Şimdi herkes çıkıyor, o  genel başkan gitsin bu genel başkan gelsin diye konuşuyor. Ben siyasete başladığımdan beri 7 tane genel başkan bilirim. Hangisi beceriksizdi? Hangisi niteliksizdi? Hangisinin bilgi birikimi yok? Var. O zaman sorun burada değil. Dilimizi değiştireceğiz. Bilerek bilmeyerek ötekileştirdiğimiz insanlarla öyle bir mesafe koymuşuz ki. Baş örtülü diyeceğimize türbanlı diyoruz. Bu bile olağanüstü ayrıştırıcı. Anadolu'da herkes baş örtüsü der. Bütün bu dillerimizi değiştirdiğimizde şundan emin olun, çok da değiştik, giidemediğimiz yerlere gidip çokta rahat iletişim kuruyoruz ama bu kısa süre içerisinde olmuyor. Yıllar içerisinde öyle bir kopukluk olmuş ki bunu bir günde iki günde çözmek mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Eş başkanlık Ecevit'e teklif ediddi
Türkiye'de 1946'dan itibaren iktidarları ya ekonomik kriz ya da olağanüstü bir durum olduğunda el değiştirdiğini sözlerine ekleyen Tekin, "Normal dönemlerde iktidarları değiştirmek mümkün değildir. Ekonomik kriz olmamasına rağmen AKP seçmenlerinin yüzde 10'u 7 Haziran'da partisine oy vermedi. 3 siyasi parti CHP'nin bütün çabalarına rağmen koalisyon için ikna olmadı. Öncelikle AKP iktidarının devam etmesi yönünde uluslararası bir baskının olduğunu bilmenizi isterim. Ecevit Amerika'ya gitti kendisine Erdoğan'a teklif edildiği gibi Ortadoğu eş başkanlığı teklif edildi. Çok zarif çok namuslu bir insandı biliyorsunuz. Ortadoğu coğrafyasının sıkıntılarını bilen bir insandı. Ama bu teklifi elinin tersiyle reddetti. Ben İslam coğrafyasınıdaki bu kanamalı sürecin bir parçası olmayacağım diye reddetti" iddiasında bulundu.

AKP iktidarında 3 ülke yıkıldı
Bülent Ecevit'in ABD'nin teklifini reddettiği için itibarsızlaştırıldığını savunan Gürsel Tekin, "Bir ekonomik krizle Ecevit gitti tam da küresel dünyanın projelerini hayata geçirebilecek bir lider geldi. Kendisi de açıkça söyledi bunu. 3 tane ülke yıkıldı arkadaşlar. Bunu ancak Türkiye gibi İslami gelenekten gelmiş bir ülke yapabilir başkasının yapma şansı yok. Paramparça edildi. Libya'nın hikayesini bilirsiniz. Türkiye'nin Kaddafi'ye bir vefa borcu vardır. 73-74 yıllarında Kıbrıs harekatında bütün dünya Türkiye'ye ambargo uygularken Türkiye'nin yanında tek duran kişidir Kaddafi. Hatta Erbakan Kaddafi için manevi oğlum demişti. Manevi oğlunun başını yine manevi çocukları ezdirdi" diye konuştu.

İç barış inşa edilmeli
Konuşmasının devamında AK Parti iktidarının egemen güçlerin verdiği emirler uyguladığını belirten Tekin, "Çünkü bunlar proje adamı. Şimdi geldiğimiz noktada ekonomide gerçekten sıkıntılar var ama Türkiye'nin bir şansı var. Bu ülkenin vatandaşlarının %70'i yoksulluğa alışmış. Yeni nesilin dayanma gücü yok onu söyleyeyim. Bunların hepsi giderilir ama bir ülkenin iç barışı huzuru bozulursa onu inşa etmek çok zordur" dedi.

Reçete bende 
Tekin konuşmasının sonunda seçimlerden önce yaptığı açıklamalardan dolayı tepki aldığını hatırlatarak, "Biz burada 100 kişiyiz ama birbirimizi sevmiyoruz. Niye millet sizi sevsin arkadaşlar? Dayanışmamız yok. Bunu sağlamak zorundayız. Biz kahvede insanların birbirine söyleyemeyeceği şeyleri bu kürsüden birbirimize söylüyoruz. Böyle yozlaştırılmış demokrasi dünyanın hiçbir yerinde yok. Elbette birbirimizi eleştireceğiz, ama  birbirimizin gözüne parmağımızı sokmayacağız. Bu kadar birbirine karşı nefret besleyen bir parti dünyada yok. Yetkim olsa bunu altüst ederim bunu söyleyeyim. İl başkanı olduğum dönemde bunu yaptım, o kadarını yapabildim. Reçetesi var bende" şeklinde konuştu.

En iyisi ön seçim
Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün ön seçimle ilgili yaptığı olumsuz açıklamalara da değinen Gürsel Tekin, "Biz baştan itibaren Batı'da olduğu gibi siyasi partiler yasasını değiştirmek istedik. Millet kendi vekilini kendisi tayin etsin dedik. Ama maalesef bunları yapamayınca şu anda elimizde olan en doğru yönetem bu. Ama bu elbette yeterli, değildir. Her seçimin kendi iç bünyesinde iyisi ve kötüsü vardır" ifadelerini kullandı. "Çözümlerin reçeteleri bende" diyen Tekin ileriye dönük Genel Başkanlık düşünüyormusunuz? Sorusuna da "Yok, ben genel başkanımdan memnunum" şeklinde cevap verdi.

Tekin’e büyük sorumluluk düşüyor
Büyükçekmece CHP İlçe Başkanlığı'nda gerçekleşen toplantıda konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ise Gürsel Tekin'e büyük sorumluluk düştüğünü söyledi. "Burada herkese görev düşüyor ama en büyük görev Gürsel Tekin'e düşüyor. Çünkü tabandan gelen, benim gibi belediyeceilik yapan, halkı tanıyan, halka yaklaşmasını çok daha rasyonel bir şekilde bilen ve uygulayan bir siyasi büyüğümüz olmasından dolayı" diye konuşan Akgün, "Bu partide Gürsel Tekin’in ismi fark yaratır. Çünkü eğer geri dönüp 2011 seçimlerine bakarsanız, o seçim çalışmalarına bakarsanız Gürsel Tekin'in nasıl bir portföy çizdiğini herkes bilir ama herkes anlayamaz" dedi.

Ağlama duvarına döndük
Akgün konuşmasının devamında özellikle cuma günleri esnaf ziyaretleri gerçekleştirdiğini belirterek, "Gürsel Tekin'in geleceğini bildiğim için bu gün çok daha fazla esnafımızı ziyaret ettim. Bakayım ne diyor millet diye. Net bir şey ifade etmek istiyorum. Dün 21 tane delikanlı ve kızımız geldi. Hepsi üniversite mezunu pırıl pırıl gençler. Hepsinin istediği iş. Bin liraya razıyız çalışmaya diyorlar. Gençler kafayı sıyırmak üzere. Ben herşeye dayanırım ama karşıma gelen genç kızlarımızın delikanlılarımızın gözyaşlarına dayanamıyorum, eriyorum. Ağlama duvarına döndük" diye konuştu.

Nihal Altıngövde
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.