Hayallerimiz suya düştü

Balık sezonunun açılışında konuşan Güzelce Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Kartal hayallerinin suya düştüğünü söyledi. Kartal, “Bölgemizde yeni bir balık hali açıldı ve yeni bir sistem uygulanacaktı, maalesef 2 yıldır bu sistem uygulanmadı. Tekrar kabzımalların eline mahkum olduk. Bu mahkumiyet de bizlerin yine balıktan zarar edeceğimizi, sizin de pahalı balık yiyeceğinizi gösteriyor” dedi

Hayallerimiz suya düştü
02 Eylül 2016 Cuma 07:11

Av yasağının sona ermesiyle bütün hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açıldı.  Büyükçekmece Mimarsinan Balıkçılar Barınağı'nda gerçekleştirilen  açılış törenine Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün yanı sıra Büyükçekmece Belediyesi Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları,  Türkiye Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Bölgesi Üst Birlik Başkanı ve Güzelce Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Erdoğan Kartal, Mimarsinan Merkez  Mahallesi Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Namık İnan, Büyükçekmece Su Ürünleri  Kooperatif Başkanı Mete Uğuraltay ve balıkçılar katıldı.

Hayallerimiz suya düştü
Törende konuşma yapan Türkiye Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Bölgesi Üst Birlik Başkanı ve Güzelce Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Kartal yeni sezonun tüm balıkçılara hayırlı ve uğurlu olmasını dilerken, sözlerinde balıkçıların sorunlarına da değindi. Kartal konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Bugün bizim her yıl olduğu gibi balık sezonunun açılış törenindeyiz. Bugün çok duygusal ve gururluyum, hatırlanmak, balıkçıların böyle bir açılış gününde hatırlanması çok önemli. Sayın başkanıma balıkçılarım adına çok teşekkür ediyorum. Böyle bir günde en azından bizi duyguyla yüklediler. İnşallah şanslı, bereketli bir yıl olur diye ümit ediyorum. Her zaman bizim temennilerimiz şanslı, bereketli bir sezon olsun şeklindedir. Bizleri biraz tanımanızı istiyorum. Biz balıkçı kardeşleriniz zor bir meslek yapıyoruz. Fakat bu zor mesleği yaparken son zamanlarda önemli maddi manevi sıkıntılar çekiyoruz. Bunun için de balıkçının lehine veya balığın olması gereken kanunlarda sıkıntılarımız var, hızlı yürümüyor. Bir de şunu bilmeniz gerekiyor balık az olunca balıkçılar çok para kazanıyor zannediyorsunuz. Bizim en büyük sıkıntımız, biz çok balık tuttuğumuz zamanda az tutuğumuz zamanda zarar ediyoruz. Bunun nedeni çok aracıların olmasıdır. Bölgemizde yeni bir balık hali açıldı ve yeni bir sistem uygulanacaktı, maalesef 2 yıldır bu sistem uygulanmadı, bizim hayallerimiz tekrar suya düştü. Tekrar kabzımalların eline mahkum olduk. Bu mahkumiyette bizlerin yine balıktan zarar edeceğimizi, sizin de pahalı balık yiyeceğinizi gösteriyor. Sözlerime güzel bir haberle son vereyim, palamutun bu yıl bol olacağı verileri var. İnşallah bol bol herkes palamut yer. Biz de bundan inşallah nasipleniriz."

Kutlamamaya başladılar
Törende konuşma yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün balıkçılara  bereketli bir av sezonu dilediği konuşmasının başında gündeme dair konuşmalar yaparak mesajlar verdi. Akgün sözlerine "Türkiye enteresan bir ülke. Çok konuşulacak şey var, iki üç noktaya temas edeceğim. Birincisi bulunduğumuz noktaya gelen ve burada çayını kahvesini içip, halkla sohbet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, büyük önderin buradaki vatandaşlarımıza kullandığı ifadelerdir. İkincisi, 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun, çünkü önceki gün 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlarken esasında ülkemizin 15 Temmuz'dan bu yana içinde bulunduğu olayları şöyle bir aklımızdan geçirdiğimiz zaman milli bayramlara ne kadar önemli olduğunu yavaş yavaş bu millet daha iyi özümlemeye başladı. Milleti çeşitli şekilde kamplara böldüler. Şucu, bucu, özellikle o tarikat bu tarikat diyerek. Unuttular bu ülkenin birlik ve bütünlüğü için ne yapılması gerekir? Ve milli bayramları kutlamamaya başladılar. Ama öyle güçlü bir devlet yönetimi kurulmuşki bu ülkede Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, onun ekibi, onun silah arkadaşları tarafından  ruhları şad olsun, hep birlikte uğraştık, uğraştık bir türlü yıkamadık bu ülkeyi. En son 15 Temmuz'da hep beraber uğraştık yine yıkamadık bu ülkeyi. Çünkü maya çok kuvvetli, temeller çok sağlam. Milli bayramların bizim birlik ve bütünlüğümüz açısından ne kadar önemli olduğunu önceki gün herkes bir kez daha teyit etti. Bu nedenle ben öncelikle sizlerin cumhuriyetin tapusu olan 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutlayarak bir kaç söz söylemek istedim. Cumhuriyetimizin kurulduğu son perde 30 Ağustos'tur. Cumhuriyeti korumak, balıkçıya, kooperatifçiye, gazeteciye, yazara, çizere, muhtara, başkana  herkese düşüyor" ifadeleriyle başladı.

Allah'la arama kimse giremez
Akgün konuşmalarının devamında tarikatlar konusuna değinerek "İnşallah memleketimizin içinde bulunduğu ortamdan herkes ders alacak. En alt tabakadan en üsttekine kadar ve bu ülkeyi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği medeniyet düzeyine çıkartmak, Adına hepimiz çok çalışacağız, ama planlı, bilinçli ve bilimsellikten ayrılmadan, tarikatların tuzağına düşüp, sadece Allah'la kitapla bizi kandırarak bu ülkenin bu durumlara düşmesine müsaade etmeyerek bu çalışmayı yapacağız. Benim Allah'la kendi arama kimseyi istemiyorum. Çünkü benim dinim bunu emrediyor. Buradan mesaj vermeye çalışıyorum herkes bu mesajları çıkartır" dedi.

Bilimden uzaklaşmayın
Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün konuşmasında balıkçılara şu sözlerle seslendi: “Marmara Denizi’nin su kalitesi yükseliyor. Su kalitesi yükseldikçe de balık türü ve kalitesi artıyor. Size düşen görev şu: Bilimsellikten uzaklaşmayın. Avlanmaması gereken zamanlarda balık avlanmasını engellemeye çalışın. Allah balıkçılarımızın ağlarının dolu olmasını nasip eder, inşallah. Balıkçılık mesleği sonuçta bir tür çiftçiliktir. Çiftçimizin her türlü sorunlarından balıkçılarımız da etkilenmektedir. Türkiye Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Sayın Erdoğan Kartal aynı zamanda bölgemizdeki Güzelce Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı. Onun için sizler, bizler sorunlarımızın dile getirilmesi noktasında çok şanslıyız.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.