Hedefleri Türkiye'yi Kıbrıs'tan çıkarmak

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, İstanbul Arel Üniversitesi’nde bir konferans verdi. Eroğlu, yabancı ülkelerin hedeflerinin Türkiye'yi Kıbrıs'tan çıkarmak olduğunu söyledi

Hedefleri Türkiye'yi Kıbrıs'tan çıkarmak

Büyükçekmece'de bulunan KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Arel Üniversitesi Tepekent Kampüsü'nde yaptığı konuşmasında, “Kıbrıs konusunu bilmek ve Kıbrıs Davası’na sahip çıkmak her Türk ferdinin başlıca görevlerinden biri olmalıdır” diyen Eroğlu, “Kıbrıs’ın Türkiye’nin güvenliği, ekonomik çıkarları açısından büyük önemi olduğunu” vurguladı.

İlişkileri güçlendirmeliyiz

Eroğlu şöyle konuştu: "Hedefleri Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkarmaktır. Hedefleri bizi güvenlikten yoksun bırakmak, ekonomimizi, sosyal yaşantımızı perişan etmektir. Masada istedikleri bunları gösteriyor. Bilinçli olarak çözüm olmamasını Türkiye’nin üzerine yıkmaya çalışıyorlar ve Türkiye’nin garantörlükten vazgeçmesini, 1974 sonrası adaya gelen ve vatandaşımız olan kardeşlerimizin geri gitmelerini, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğinin tanınmasını antlaşma için şart olarak ileri sürüyorlar. Türkiye ve KKTC olarak bizim yapmamız gereken şey aramıza nifak tohumları sokmaya çalışanlara fırsat vermemektir. Kıbrıs davası başta olmak üzere gençlerimizi milli konularda bilinçlendirmektir. Ekonomilerimizi güçlendirmektir. Anavatan Türkiye ile var olan ilişkilerimizi daha da güçlendirmektir. Art niyetlilere itibar etmemektir. Unutmayalım ki siz hakkınızı korumak için gereken çabayı göstermezseniz onları sizden almak için etrafta bekleyenler gün gelir harekete geçer.”

Önemli bir geçiş güzergahı

Eroğlu, Kıbrıs’ın coğrafik konumu ve stratejik önemine işaret ederek, Kıbrıs’ı elde bulundurmanın Avrupa’dan Asya ve Afrika’ya stratejik genişlemenin anahtarı olduğunu kaydetti. Kıbrıs’ı elinde bulunduranların veya orada üssü, askeri varlığı olanların Arap yarımadası, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkasya’daki enerji kaynaklarını kontrol olanağı sağladığının altını çizen Eroğlu, 1990’lı yıllarda Arap yarımadası ve Ortadoğu’dan sonra Kafkasya’daki petrol ve gaz rezervlerinin dünya pazarına aktarılmaya başlamasıyla Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ın üç kıta için ithalat ve ihracatta önemli bir geçiş güzergâhı olduğunu, bir başka anlatımla Kıbrıs’ın Süveyş Kanalı ve Karadeniz arasındaki deniz ticaretini denetleyen çok önemli bir coğrafyayı temsil ettiğini söyledi.

Belediye binasını gezdirdi

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, ilçede ağırladığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na yeni belediye sarayını gezdirdi. Belediye sarayı hakkında teknik bilgiler veren Akgün, çalışmalarda sona yaklaşılan binayı Eroğlu ile birlikte gezdi. Yeni belediye sarayının mimarisine hayran olduğunu ve muazzam bir yapıta şahitlik yaptığını belirten Derviş Eroğlu, ilgisinden ve misafirperverliğinden ötürü Akgün’e teşekkürlerini iletti. Akgün'se, “Büyükçekmece halkına kusursuz bir hizmet vermeyi hedefliyoruz. Yeni belediye sarayını ziyaret edecek olan vatandaşlarımız için tüm detayları göz önünde bulundurarak inşaatına devam ediyoruz. Belediye binamız sadece belediyecilik hizmeti veren bir yapı olmayacak. Büyük Büyükçekmece ailesinin her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerinin de adresi olacak” dedi.

Aklı anlaşmada değil gazda

3. cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum yönetiminin şimdi de 3. tur hidrokarbon yatakları sondaj ihalesine çıkmaya hazırlandığını belirtti ve Türk tarafının bu durum karşısında sessiz ve hareketsiz kalamaması gerektiğini söyledi. Eroğlu şöyle dedi: “Rumlar sondaj yapmaya kalkışırsa Türkiye de KKTC ile anlaşmasına uygun olarak bölgeye bir arama gemisi göndermeli, hatta daha da ileri giderek bir petrol arama platformu temin ederek bölgeye konuşlandırmalıdır. Mademki Sayın Akıncı da Sayın Anastasiades de 2016 yılı sonuna kadar bir çözüm olacağını söylüyorlar, ikisi de oldukça umutlu, neden Sayın Anastasiades bu konuda durmak bilmiyor, acele ediyor?” Eroğlu, tecrübeleri ışığında Rum tarafının aklının anlaşmada değil gazda olduğunu söyledi.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.