Her şey yeşili korumak için

Büyükçekmece Albatros'ta yer alan nöbet çadırlarının polis tarafından kaldırılması ve alandaki gençlerin gözaltına alınması sebebiyle basın açıklaması yapan ‘Diren Büyükçekmece Platformu’nun üyeleri, alandan sürüklenerek çıkarıldı. Ellerinde meşalelerle, tel örgülü alanda eylemlerine devam eden vatandaşlar, gazetemize yaptığı açıklamada, “Her şey yeşili korumak için. Albatros halkındır ve yeşil kalacaktır” yönünde görüş bildirdi.

Her şey yeşili korumak için

Büyükçekmece Albatros'ta yer alan nöbet çadırlarının polis tarafından kaldırılması ve alandaki gençlerin gözaltına alınması sebebiyle basın açıklaması yapan ‘Diren Büyükçekmece Platformu’nun üyeleri, alandan sürüklenerek çıkarıldı. Ellerinde meşalelerle, tel örgülü alanda eylemlerine devam eden vatandaşlar, gazetemize yaptığı açıklamada, “Her şey yeşili korumak için. Albatros halkındır ve yeşil kalacaktır” yönünde görüş bildirdi.

Albatros'ta uzun zamandır devam eden eylemler, farklı boyutlara ulaştı. Albatros'un yeşil kalması ve herhangi bir anlamda imara açılmaması amacıyla bölgede çadırlar kurarak, eylemlerini sürdüren 'Diren Büyükçekmece Platformu'nun üyeleri polis ve zabıta ekiplerinin müdahalesine maruz kaldı. Önce ki gün nöbet çadırlarının kaldırıldığı ve eylemci gençlerin gözaltına alındığı Albatros'ta ilerleyen saatlerde ise tel örgülü alanın içerisindeki vatandaşlar tahliye edildi. Polis ve zabıta ekiplerine karşı oldukça tepkili olan eylemciler, hiçbir şekilde kimseye zarar vermek gibi bir niyetleri olmadığını yinelerken, tek amaçlarının Albatros'un yeşil kalması olduğunu kaydetti. Gazetemize konuşan Albatros Direnişçileri, zabıtalar tarafından darp edildiklerini ve hak etmedikleri muamelelere maruz kaldıklarını da söyledi.

Arkadaşlarımızı sürüklediler
Albatros'ta yaşanan müdaheleyi gazetemizle paylaşan 'Diren Büyükçekmece Platformu' üyesi Ceren Köşe, arkadaşlarının yerlerde sürüklendiğini ve darp edildiğini iddia etti. Köse, “Sabah saat 9 sıralarında alana geldim. Geldiğimde arkadaşlar buradaydı. Zaten öncesinde 4 arkadaşımız gözaltına alınmışlardı.Bu nedenle geldik bizde alana. Alana geldikten yarım saat sonra bizi alandan çıkarmak istediler. Bunun üzerine biz pasif direnişe geçtik ve olduğumuz yerde oturduk. Bunun üzerine müdahale başladı.Zabıta ve polis ekipleri tarafından. Sürükleyerek, vurarak bizleri alandan çıkarttılar. Yerrlerde arkadaşlarımızı sürüklediler yani, darp edilerek çıkartıldık. Sonuç olarak 16 kişi göz altına alındık. Bizi Merkez Karakolu'na götürdüler. Sonrasında 2 şerli gruplar halinde sağlık raporuna götürdüler. Daha sonra ifadelerimiz alındı. O süreçte 4-5 avukat yanımızda oldu. Sonrasında serbest bırakıldık, tekrar alandayız” ifadelerini kullandı.

Başıma yumruk attılar
Müdahaleyi gazetemizle paylaşan bir diğer eylemci Ali Rıza Aslan'da belediyeye bağlı zabıta ekiplerinin oldukça sert müdahaleler de bulunduğu bilgisini paylaştı. Kendisinin de darp edildiğini söyleyen Aslan, “Biz alandaydık önce belediye ekipleri geldi ardından polisler geldi. Alandan çıkmamızı istediler. Bizde sabah ki yaptıkları harekete istinaden buradan çıkmayacağımızı belirttik. Sabah çadırlarımızı kaldırdılar, orada bulunan arkadaşlarımızı gözaltına aldılar. Bizlerde buna tepki amaçlı alana geçtik. Çünkü burası tek yeşil alanımız, onuda korumak için alandaydık. Polislerle konuştuk, biz bu alandan çıkmayacağımızı belirttik. Onlarda çıkmamaız doğrultusunda konuştular. Sonrasında müdahale etmeye başladılar bizlere. En kötüsü polisten önce bizlere Büyükçekmece Belediyesi zabıtaları müdahale etti. Zaten beni darp edende zabıta memuruydu. Biz orada arkadaşlarla çıkmamak için direnirken bizi ayıramadılar. Ayırmak içinde zabıta ekibi bizlere vurdu, çekti. Bu sırada başıma yumruk darbesi aldım. Bir arkadaşımı yerde sürüyerek götürdüler. Bu arada Kemal Yengiç ağabeyimiz fenalık geçirdi. Ambulans geldi ve ona müdahale edildi. Bu şeklide bizleri alandan çıkardılar, zaten sonrasında gözaltına alınarak ifade vermeye karakola götürüldük” diye konuştu.

Akgün satmak istedi
Albatros'ta her türlü engelleme ve zorluklara rağmen mücadelelerine devam edeceklerini bilgisini veren İlker Kolukısa ise, “Her şey yeşili korumak için, Albatros'u korumak için. Burayı satmak isteyenlere izin vermeyeceğiz” derken Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün'ü hedef aldı. Akgün'ün, Albatros'u satmak istediğini iddia eden Kolukısa, “Belediye Başkanı Akgün burayı satmak istedi. Gezi Parkına başkanda destek olmuştu. Hasan Akgün Gezi'nin dönüşünde burayı satmak istedi, ihalesini açtı. Biz burada eylemlere başladık” dedi.

Albatros'un yine Başkan Akgün tarafından yeşilsizleştirme projesine maruz bırakıldığını da savunan Kolukısa, “Hasan Akgün'ün tek planı burayı ağaçsızlaştırma, yeşilden arındırma projesi oldu. Bunu bir strateji şeklinde yaptı. Ne zaman gündem yoğunsa Türkiye'de Hasan Akgün girdi ağaçları kesti. Bizler sosyal medyayı aktif kullandığımız için sosyal medyadan da bizi takip ederek bizim gündemimize göre davrandı. Örneğin Suruç'ta bomba patladı, bir saat sonra ağaçları kesmek için buraya belediye ekipleri geldi.Bu süreç bu güne kadar bu şekilde devam etti. 3 ay bir şey yapmıyor ama gündem yoğun olduğunda biz burada iş makinelerini görüyoruz. Daha sonra burası tellerle kapatıldı. Ara ara ağaç kesme, mıcır serme şeklinde devam ettiler. Onlar müdahale ettikçe bizde karşı koyduk. Tel yetmedi jiletli tel çektiler. Alana 2 tane kapı yaptılar, sonra strateji değiştirdi burası Fen İşleri Müdürlüğü'nün deposudur, içerde önemli eşyalarımız var şeklinde açıkladılar ama gördüğünüz gibi hiç bir şey yok. Alan gittikçe ağaçlardan arındırılmaya başladığı zaman biz 4 Eylül 2015 günü alandan iş makinelerini kovup burada nöbet tutma kararı aldık. Nöbet tutmaya başladık bu tarihten itibaren. Bir aydır çadır nöbetindeydik. Hepimiz hayatımızdan fedakarlık ederek bu çadır nöbetinde kaldık” ifadelerini kullandı.

CHP referans oldu!
Kendilerine destek veren CHP'li Milletvekilleri; Ali Şeker, Eren Erdem'i anımsatan Kolukısa, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çevreye yönelik olumlu açıklamalarını referans olarak, Albatros'ta “Fidanını Al Gel” kampanyası başlatmak istediklerini anlattı. Kampanyaya izin verilmediğini ve arkadaşlarının gözaltına alınarak, darp edildiğini anlatan Kolukısa, “Sabah uyandığımızda nöbetçi arkadaşlarımızın ayakkabılarını dahi giymesine fırsat verilmeden, uykularından uyandırılıp, yerlerde sürütülerek göz altına alındıklarını öğrendik.Çadırlarıda söküp kamyonlarına yükleyip götürmüşlerd,. Alanıda kilitlediler zincirlerle hatta kaynak yaptılar kapılara.  
Arkadaşlarımızın bu şekilde göz altına alındıklarını öğrenince bizlerde alana geldik.Zabıta ordusu geldi ve sert cümlelerle buradan çıkın burası belediyenin malıdır şeklinde konuştu.Çıkmadık. Burası halkın arazisidir, yeşildir ve yeşil kalmaya devam edecektir. Burayı yeşillendireceğiz dedik. Bizi çıkartmak için uğraştılar daha sonra çevik kuvveti ve polisi çağırdılar. Müdahale ettiler bizlere ve sürükleyerek hepimizi çıkarttılar” ifadelerini kullandı.

Akgün bizi dinlemedi
Basın açıklamasının devamında Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün'ü hedef alan 'Diren Büyükçekmece Platformu' ne olursa olsun Albatros'un tekrar yeşil kalması için mücadele edeceklerini belirterek, Akgün'ün kendilerine karşı ciddi bir duyarsızlık ve vurdumduymazlık içerisinde olduğunu söyledi.

Albatros Direnişçiler; “Büyükçekmece Belediyesi özelinde ise Belediye Başkanı Hasan Akgün bir tekgün bile bizi dinlemek istemedi, diyalog ile sorunu çözme kapılarını hep kapalı tuttu. Üstelik Albatros'a müdahil olan kendi partisinden milletvekillerini bile "Çapuulcu", "Ne üdüğü belirsiz" gibi ifadelerle aşağılamaya çalıştı. Çok değil daha dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önümüzdeki seçim için hazırladıkları kaöpanya ve bildirgeyi gençlere adadığını söylemişti.
Bu bildirgeyi sunarken hiçbir gence haklı, meşru eylemleri, kent, doğa savunmaları sırasında müdahale edilmeyeceğini onlara gözaltılar yapılmayacağını belirten açıklamalarda bulunmuştu. Şimdi soruyoruz. Bu güne dek halka ait olan Belediyenin şu anda bile "Kamu Malı" olarak nitelemekten başka bir şey söyleyemediği Albatros'un çevresindeki jilet teller, halka kapatılan kapılar kim içindir? Bu alanın satışından rant elde etmek isteyenlere karşı gene bu alanda dayanışma ile çadır direnişi yapan insanlara daha gün doğmadan müdahale etmek hangi sosyal demokrasi anlayışında geçerlidir?” açıklamasını yaparak, olaysız bir şekilde eylemlerini sona erdirdi.

Alçakça saldırı!
Albatros'ta polis ve zabıta ekiplerinin müdahalesi sonrası basın açıklaması yapan Diren Büyükçekmece Platformu'da oldukça sert açıklamalarda bulundu. Kendilerine yönelik yapılan müdahalenin hiçbir şekilde savunulacak bir tarafı olmadığına dikkat çeken Platform Üyeleri, “Alçakça bir saldırıya maruz kaldık” açıklamasını yaptı. Basın açıklamasında, Taksim'de Gezi'yi ranta karşı savunup, kapımızın önünde ki Albatros'u görmezden gelmek en çok da bizi rahatsız ederdi. Onun için parti farkı gütmedik, bu güne kadar Albatros'u savunmak için değişik mücadele yöntemlerini hayata geçirdik. En son; Albatros'un yok edilmemesi için iki yıldır verdiğimiz mücadeleyi son 27 gündür bu alanda kurduğumuz çadırımızda sürdürüyorduk. Belediye ekipleri bundan 27 gün öncesine kadar, son yıllarda yaptığı gibi Albatros'a aralıklı günlerde iş makineleri ile gelerek, her geldiklerinde bir parça alanı daha tahrip ediyor, her seferinde on, on beş ağacı daha söküp götürüyor,sonrasında ise söktükleri ağaçların zeminini mıcır ile kaplıyordu. Biz bu 27 gün içerisinde, Albatros için tuttuğumuz nöbet sonucunda, buradan bir tek ağacın dahi sökülmesine izin vermedik. 27 gün içinde geldiler, bizi alandan çıkartmak için çalıştılar ancak sonuçsuz kaldılar. Bugün, bu sabah hem de henüz şafak vaktinde çadırdaki arkadaşlarımız henüz uyurlarken, ekipler ani bir baskınla Albatros'a geldi, çadırdaki arkadaşlarımıza bağırarak ve onları darp ederek dışarı çıkarttı. Daha sonra çadırımızı söktüler ve arkadaşlarımızı göz altına aldılar. Hemen ardından yaşananları haber alan diğer arkadaşlarımız da Albatros'a geldi ve alana girerekbu vahşi ve alçak şafak baskınını protesto etmeye başladılar. Bu arkadaşlarımızda polis, zabıta ve çevik kuvvet ekipleri tarafından zorla ve darp yoluyla göz altına alınıp karakola götürüldü. Belediyenin bugün yaptığı alçakça saldırının nedenini biliyoruz” ifadelerine yer verildi. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.