İflas etmek üzereyiz!

Mülkiyeti belediyeye ait taşınmazların satışına AK Partililertin karşı çıkmasını eleştiren Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, 'Şartlarımız düzgün olsa biz orada herhangi bir dükkanı kiraya verir miyiz. Belediyeler iflas etmek üzere' açıklamasını yaptı.

İflas etmek üzereyiz!

Büyükçekmece Belediye Meclisi, anaokulu öğrencilerinin sessiz sunumları ile başladı. Atık pil toplamada İstanbul 2. si olan Rüya Ananokulu öğrencileri Su Haftası dolayısıyla ellerinde suyun önemini anlatan dövizler taşıdı. Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün çikolatalarla karşıladığı çocuklara AK Parti ve CHP Grupbaşkanvekilleri rozet taktı. Başkan Akgün'ün grup sözcülerine de çikolata vermesi salonda gülüşmelere neden oldu.

Nevruz'u kutladı
Gündem maddelerine geçilmeden önmce söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mir Mehmet Öztürk yaklaşmakta olan Nevruz Bayramı hakkında açıklamalarda bulunarak, "Nevruz'un 3 bin yıllık bir tarihi var. 2010 yılından itibaren Birleşmiş Milletler tarafından bayram olarak  kutlanmaya başlandı. Nevruzun dili ve insanlığa mesajı birdir. Her nerede kiminle yaşanıyorsa barışa ve kardeşlik noktasında kutlanıyor. Ben bu vesileyle tüm meclisimizin tüm halkımızın şu an baharı sisli perdeler arkasında seyredilmeye mahkum bırakılan Suriye, Irak, Filistin ve tüm Ortadoğu çocuklarının bayramını kutluyorum" dedi.

Satışı doğru bulmuyoruz
Mülkiyeti Büyükçekmece Belediyesine ait, Fatih Mahallesi bin 310 parsel sayılı taşınmazın, süresi 20 yılı geçmemek üzere irtifak ve intifa hakkı tesis edilmek suretiyle "Belediye Sosyal Tesisleri Ve Diger Ticari Üniteler" yapılmak üzere, ihale edilerek kiraya verilmesi hususun AK Partili ilgili komisyon üyeleri itiraz etti. AK Partili Bedir Gürses ve Abdullah Erenoğlu söz konusu tesislerin ve diğer ticari ünitelerin belediye imkanları ile yapılmasının daha uygun olacağını rapora şerh düştü. Yapılan oylamada ilgili madde oy çokluğu ile kabul edildi.

Yağmur gibi şikayet var
AK Partililerin itirazını değerlendiren Belediye Başkanı Hasan Akgün, belediyelerin iflas etmek üzere olduğunu ifade ederek, "Belediyeler birliği üyesiyim, her gün akşama kadar bize yağmur gibi şikayet yağıyor. Bu şikayetleri yapanlar da sadece muhalefet partileri değil, çoğunluk iktidar partisi. Çünkü belediyelerin çoğunluğu iktidar partisinde. Biz de ekonomik şartların düzeltilmesini hükümetten bekliyoruz. Şartlarımız düzgün olsa biz orada herhangi bir dükkanı kiraya verir miyiz! Sizler de her iki grup olarak halkın sıkıntı çektiğini söylediniz. Halkın rahatsızlığı var dediniz. Barların kapatılmasını istediniz. Barları kapattık, aşağı yukarı bin 500 metre kareyi kamuya ayırıyoruz. Büyükçekmece halkına sosyal tesis yapacağız. Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal tesisi ne ise orası da aynı anlamda işlev görecek. Paramız olsa yapardık ama yok. Kira konusunda ise ben de 10 yıl olmasını isterim. Kaç dükkanı kiraya vererek kalan kısmın tamamını sosyal tesis yapacağız? Sosyal tesisi yapacak olan kişi oradaki dükkanları kiraya vererek 10 yıl süreyle işletecek ona karşılıkta oradaki gideri karşılayacaktır" şeklinde konuştu.

Jeolojik rapor beklenecek 
Yine mülkiyeti belediyeye ait Cumhuriyet Mahallesi 243 Ada 18, 243 Ada 19, 245 Ada 69 parseller ile Karaağaç Mahallesi 1163 Parsel ve Türkoba Mahallesi 677 parselin satılmasına AK Partililer itiraz ettti. Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan taşınmazlarla ilgili jeolojik zemin raporu henüz çıkmadığı için ve daha sonra değerinin artacağı düşünüldüğünden satışın olmaması gerektiğini dile getireb Erenoğlu ve Gürses, "Belediye taşınmazlarının satılmasını uygun görmüyoruz" açıklamasını yaptı. AK Parti'nin itirazını doğru bulan Akgün, "Hepimiz Büyükçekmece'nin menfaatini en üst düzeyde düşünmek zorundayız. Jeolojik raporlar geldikten sonra satışlar yapılmalıdır" dedi. Bu açıklamaya rağmen madde oylandı ve oy çokluğu ile kabul edildi.

Tesise değil işletim sistemine karşıyız
Belediye Sosyal Tesisleri Ve Diger Ticari Üniteler başlıklı komisyon raporu hakkında söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Recep Erol ise sosyal tesise karşı olmadıklarını ifade ederek, "Karara iyi bakarsanız bizim burada itiraz ettiğimiz nokta böyle bir tesisin olup olmaması değil. Bu tesisi Büyükçemece Belediyesi'nin işletmesini istiyoruz” ifadesini kullandı.

Halkı düşünüyoruz
“Amacımız burada siyaset üretmek değil. Büyükçekmece halkının menfaatine olacak her kararı destekleriz” diyen Erol, “Ne sizler bizim söyelemimize engel olabilirsiniz ne de bizler sizin fikirlerinize engel olabiliriz. Yalnızca işletme şekline karşıyız. Bu tesisi belediyenin işletmesini istiyoruz. Büyükçekmece Belediyesi'nin kendi imkanlarıyla bu tesisi yapabileceği düşüncesindeyiz. Kararınıza da saygı duyuyoruz oy çokluğunuz var" ifadelerini kullandı.

Çay 75 kuruş olacak
Erol'a cevap veren Hasan Akgün ise, "İşletmesini belediye yapacak. Onun için çayı 75 kuruşa vereceğiz. Sadece yapımına karşılık uzun süreli kiraya vereceğiz. Bu sosyal tesisi halka biz belediye olarak işletme şartıyla açıyoruz" açıklamasını yaptı. Nihal Altıngövde
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.