Lions Kulübü ilk yardımlarını mültecilere yaptı

Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü henüz kuruluşunun üzerinden çok kısa bir zaman geçmesine rağmen çalışmalarına başladı. Bölgede yardıma muhtaç herkese yardım eli uzatma maksadıyla kurulan Lions Kulübü ilk olarak mültecilere el uzattı

Lions Kulübü ilk yardımlarını mültecilere yaptı

Haber: Nihal Altıngövde

Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü yardıma ihtiyacı olanlara hizmet amacıyla bir çok sosyal yaraya el uzatıyor. Kuruluşunun üzerinden henüz bir kaç hafta geçmesine rağmen lionslar ihtiyacı olan insanlara yardım eli uzatmaya başladı. Hasta olan vatandaşlara hasta yatağı, hasta bezi gibi yardımlarda bulunan kulüp tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olanlara da akülü ve aküsüz olmak üzere tekerlekli sandalye veriyor. Bayramdan önce Büyükçekmece'de yaşayan Suriyeli aileleri ziyaret ederek bayram kolisi armağan eden Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü, içerisinde birçok erzak bulunan kolileri kendi elleriyle mülteci ailelere verdi.

Yüzlerini güldürmek istedik
Büyükçekmece Belediyesi'nden Suriyeli ailelerin listesini alarak hareket eden Lionsların ulaşımın ıda Büyükçekmece Belediyesi karşıladı. Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü Başkanı Emine Ümit  Aksoy, "Amacımız bölgemizdeki yardıma muhtaç insanlara yardım etmek. Lionslar karşılıksız hizmet etmeyi yaşam ve davranış biçimi olarak benimsemiş insanlardır. Suriyeli mültecilere yardım aktivitemizi vakıftan gelen para ile gerçekleştiriyoruz. Bugün kulüp üyelerimiz ve genel yönetmenimiz Yavuz Demirkan ile birlikte bölgemizdeki Suriyeli aileleri ziyaret ederek kolilerimizi verdik. İsteğimiz bayramda onların yüzlerini biraz olsun güldürebilmek. Büyükçekmece Belediyesi'nede bu konudaki yardımlarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz" şeklinde konuştu.

Benim son Albatros Lionsun ilk aktivitesi 
Uluslararası Lions Dernekleri 118-E Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Yavuz Demirkan 750 bin liralık yardımda bulunulduğunu söyledi. Demirkan, "Biz uluslararası lions olarak pek çok konuda hizmetler vermekteyiz. Bu sene bunlardan bir tanesi, ülkemizin büyük sorunu haline gelen mültecilere çeşitli hizmetleri götürmek var. Türkiye'nin birçok şehrinde bulunan birçok mültecilere muhtelif  gıda paketleri, giyim eşyaları dağıttık. Yapmış olduğumuz bu hizmetlerin değeri 750 bin lira civarında olmuştur. Bunun 300 bin lirası İsveç Lionlarından Türkiye'ye gönderilmiştir, 450 bin lirası da Lions'un uluslararası fonu LCIF'den gelmiştir. Bu fonla biz İstanbul'da pek çok okulda gıda ve kırtasiye malzemeleri dağıttık.Toplam sayı olarak İstanbul'da 2 bin 500 çocuğa kırtasiye malzemesi, 5 bin aileye de gıda maddesi dağıttık. Bugün de Büyükçekmece'de bulunan Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü'nün katkılarıyla ve ev sahipliğinde mültecilere 250 paket gıda maddesi dağıtıyoruz. Böylece 5 bin paketi tamamlamış oluyoruz. Lions'ta dönemler 1 yıllık olduğu için benim görev sürem de 2 gün sonra sona eriyor. Bu dönemimizin son aktivitesi. Zaten Albatros Lions Kulübümüz de 10 gün evvel kurulmuş bir kulübümüzdür. İlk aktivitelerini onlar da gerçekleştirmiş oluyorlar. Ben genel yönetmen olarak son aktivitemi yaparken onlar ilk aktivitelerini kurulur kurulmaz yapmış oluyorlar.Biz bu gelen fonlarla 2 yerde çocuk yuvası açtık. Bilgisayar sınıfları açtık mülteci çocuklar ve aileleri için. Yine mülteci kadınlara İnsan Kaynakları Gelişim Vakfı'nın Esenler'deki merkezinde. Orada çeşitli beceri kazandırma kursları veriyoruz. Onlar el becerilerini geliştirerek muhtelif şeyler yapıyorlar, ürettikleri şeyleri biz lions olarak kermeslerde satıyoruz ve gelirini onlara bırakıyoruz.Lionsun felsefesi kendinden daha az şanslı insanlara hizmet etmektir.Nerede ihtiyaç sahibi varsa orada bir Lion vardır diyerek her tarafa koşmak istiyoruz" dedi.Oyuncakları el bombası
Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yaşadığı Tepecik'te her kapının ardında bir dram yatıyor. Yardım için gidilen bir evde konuştuğumuz Suriyeli bir kadın eşinin savaşta öldüğünü söyledi. Kadının küçük çocukları ise oyuncak el bombalarıyla oynuyordu. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.