Meclise nazar değdi!

Büyükçekmece Belediye Meclisi'nin diğer ilçe meclislerine göre çok daha seviyeli olduğunu konu alan bir köşe yazısına atıfta bulunan Belediye Başkanı Hasan Akgün, toplantı başladıktan sonra AK Parti ve CHP grup sözcülerini yatıştırmakta güçlük çekti.

Meclise nazar değdi!
06 Eylül 2016 Salı 06:55

Büyükçekmece Belediye Meclisi, Eylül ayı toplantısı 1. oturumu gerçekleştirildi. Toplantıya CHP Grup Başkanvekili Coşkun Tanış ve AK Parti Grup Başkanvekili Recep Erol'un sözlü tartışması damga vurdu. Açılış konuşmasına bir gazetecinin Büyükçekmece Belediye Meclisi'ni öven köşesinden örnekler vererek başlayan Hasan Akgün, toplantının devamında sert tartışmaların yaşandığı meclisi yönetmekte zorlandı. İki grup sözcüsü arasında yaşanan tartışma,  "meclise nazar değdi" şeklinde yorumlandı.

Büyük destek, büyük gurur
Büyükçekmece Belediye Meclisi, 2016 yılı Eylül ayı toplantısını Büyükçekmece Tüyap Fuar Merkezi Tarabya Toplantı Salonu'nda yapıldı. Toplantı öncesinde Büyükçekmece Belediyesi'nin tertip ettiği TEOG Kursları'nı bitirerek başarı gösteren ve okullara yerleşen 150 öğrenciden en yüksek puanı alan 6 öğrenciye Başkan Akgün tarafından bisiklet hediye edildi. Belediye Başkanı Hasan Akgün, özellikle eğitim konusunda ekip ruhu ile hareket ettiklerini belirterek, "Eğitim söz konusu olduğunda bu işin küçüğü büyüğü yoktur. Ben bir çocuğun bile eğitimine katkı sağlamanın bu memlekete milli anlamda yapabileceğimiz en büyük  hizmet olduğunu düşünüyorum" dedi.

4 tane okul daha yapıyoruz
Konuşmasının devamında eğitimle ilgili çalışmalardan da söz eden Başkan Akgün, "Eğitimle ilgili yatırımımız belediye olarak iki ayrı kolda devam edecek. Çocuklarımızın aynı bu şekilde eğitimlerine katkı sağlayacak yeni birimler, bölümler açacağız. Örneğin Kasım ayı sonlarında belediyemiz yeni binasına taşınıyor, bugünki Mimarsinan Belediyesi'nin tamamı gereken düzeltmeler yapılarak eğitime ayrılacaktır. Celaliye Kamiloba Belediyesi Büyükçekmece Belediyesi Halk Akademisi'nin merkezi yapılıyor. Aynı zamanda Büyükçekmece Belediyesi Konservatuarı oluyor. Şu anda 4 okul inşaatına başladık. Bir tanesi Kumburgaz'da bir tanesi Tepecik'te bir tanesi Kardeş Şehir Struga'da diğeri de Çatalca Akalan Köyü'nde. Akalan Köyü'nün 1986'dan beri hamisiyiz. İlk asfaltını, camisini, ışıklandırmasını vs. biz yaptık, bu okuluda biz yapıyoruz" diye konuştu.

Tarikatlara bırakmayacağız
Akgün eğitim konusunun Türkiye'nin en önemli sorunu olduğunu vurgulayarak, "Eğitim meselesi Türkiye'nin en önemli meselesidir, bugün Türkiye'nin başına ne gelmişse bu memleketin ciddi şekilde eğitim noktasında zayıflığından gelmiştir. Atatürk'ün göstermiş olduğu çağdaş medeniyet düzeyinden uzaklaşmamız, milli eğitimin çok sık ray değiştirmesi ve çocuklarımızın tarikat kucaklarına itilmesi sonucu 15 Temmuz gibi olaylarla bu ülke karşı karşıya kalmıştır. 15 Temmuz'un kökeninde yatan gerçek bu memleketin çoluk çocuğunun yok ışık evlerinde yok abilerde, yok ablalarda yok bilmem hangi tarikatların kucaklarında eğitime mecbur bırakılmasından ötürü olmuştur. Her bir vatandaş en tepeden en alta kadar her birimiz bu ülkemizin gelecekte tekrar burnunun kanamasını istemiyorsak medeni dünyada laik, demokratik hukukun üstünlüğünü kabul etmiş parlamenter sistem güçlü bir şekilde tesis edilerek ileri medeniyetler yanında yer almak istiyorsak bu çocukların adam gibi eğitilmesi için herkes elini taşın altına koyacaktır. Koymazsa tarikatların kucağına atmaya devam ederse, onlara yurt vermezse, onların lise, üniversite hayatlarını adam gibi tesis edip özellikle Atatürk'ün kurmuş olduğu laik, demokratik düzen içerisinde cumhuriyet cocuğu olarak milli manevi değerlerine bağlı gençlik yetiştiremediğimiz sürece bu ülkede daha çok 15 Temmuzlar göreceği kaçınılmazdır" açıklamasını yaptı.

Önceki siyaseti toprağa gömdük
Toplantı öncesinde okuduğu bir köşe yazısından söz eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Buraya gelirken bir yerel gazetede bir köşe yazısını okumaya başladım. Bizim pek fazla gözlemleyemediğimiz Büyükçekmece Belediye Meclisini anlatıyor ve diğer belediye meclisleriyle mukayese ediyor.  Büyükçekmece Belediye Meclisi hakkında bu yazılan sözler beni son derece mutlu etmiştir, Büyükçekmece halkı adına bunu söylüyorum. Meclisin işleyişini, ilçemizdeki tavır ve davranışları meclis üyelerinin hitap şeklini, saygı ve sevgiyi konu almış. Bu nedenle hepinize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. Akgün sözlerinin devamında "Partilerin hepsi gelip geçicidir. Kalıcı ve esas olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milletinin mutluluğudur. Benm bakış açım hep böyle olmuştur böyle de olacaktır. Biz siyaset şemsiyesi altında olabiliriz ama 15 Temmuz öncesi siyaseti hep birlikte toprağa gömdük" dedi.

Gezen ismi değişsin!
Gündem maddeleri görüşülmesine geçilmeden önce AK Parti Grubu'nun yazılı 2 önergesi meclis başkanlığına okunarak sunuldu. Önergelerde "Milli kahramanımız Şehit Ömer Halis Demir'in isminin şu an itibarıyla Atatürk Kültür Merkezi'nin salon isminin değiştirilmesi suretiyle o salona Ömer Halis Demir'in isminin verilmesini teklif ediyoruz. Özellik o salonun isminin değişmesini talep etmemizdeki en önemli nedenlerden bir tanesi Müjdat Gezen'in bu süreçteki tutumudur. Yine bu kahramanın isminin Büyükçekmece'nin önemli caddelerinden birisine verilmesini teklif ediyoruz" ifadeleri yer aldı. Önergeler hakkında söz alan Başkan Akgün, "Bunlar sanatçı. Müjdat Gezen hakkında söylemiş olduklarınıza şöyle katılırım sanatçı grubu lüzumsuz yerde bazen lüzumsüz cümleler sarf ediyorlar, bazen yanlış işler yapıyorlar. Bende o sanatçı arkadaşımızın zaman zaman ağzından çıkan ifadeleri asla tasvip etmeyen bir vatandaşım. Ancak onun ismini taşıyan bir salon yok onun ismini taşıyan tiyatro eğitim merkezi var. Tiyatro eğitimi verdiği için biz orada iki sınıfı Müjdat Gezen Tiyatro Okulu olarak açtık. Geçici bir okuldur salona ismini vermedik. Oradaki salonların ismini kaldırmak bize yakışmaz fakat bu şehidimizin ismini ona yakışır bir yere vermek bizim boynumuzun borcudur, gündeme aldırıyorum" şeklinde açıklama yaptı.

Müjdat Gezen ismi bizi rahatsız ediyor
AK Parti Grup Başkanvekili Recep Erol ise Müzdat Gezen isminin kendilerini rahatsız ettiğini dile getirerek, "Müjdat Gezen ile ilgili geçtiğimiz dönem de Sayın Cumhurbaşkanımıza hakaretten dolayı muzdarip olduğumuzu ifade etmiştik. Sizler de bu arkadaşımızın fahri danışman olarak görev yaptığını söylemiştiniz. AKM'de birçok sanatçının ismi mevcut maalesef bu sanatçınında ismi de mevcut. İsmini zikretmek istemiyorum ama Müjdat Gezen ismi halihazırda orada gözükmekte. Bu da bir milletin kaderinin değiştiği anda kalkıp ulusal basında da yer aldığı gibi 20 Temmuz Sabah gazetesinde de gördüğünüzü gibi Müjdat Gezen'in attığı twitler görülüyor. Ben bu konuda ısrarcıyım, ismi değiştirilsin, ismin kim olacağı taktirini sizlere bırakıyoruz. Fakat Müjdat Gezen isminin Atatürk Kültür Merkezi'ne yakışmadığını bir kez daha ifade edeyim. Oradan geçerken onun ismini görmek bile bize zül geliyor" ifaderlerini kullandı.

Tribünlere oynamayın
CHP Grup Başkanvekili Coşkun Tanış da, "Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum ama hakikaten bu durum artık iç acıtmaya başladı. Şehit sayısını bile karıştırıyoruz bu korkunç bir şey. İnşallah en kısa zamanda bundan sonra şehit olmasın diyoruz ama her geçen gün alçakça saldırılar devam ediyor, bunun sorgulanması lazım. İktidar ve muhalefet nerede yanlış yapıyoruz diye sorgulamalı. AK Parti Grubu bir önerge sundu. Meclislerin bir teamülü vardır. Şehit olan Ömer Halis Demir ne AKP'nin ne de CHP'nin üyesidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin şehididir. Hal böyle olunca bu tür önergeler ortak önerilir. Yoksa öbür türlü maalesef tribünlere oynamak olur, yazık olur. O gecenin gerçekten uçurumun kenarından dönülmesinde çok önemli, noktalarından birisidir bu şehidimiz, buna böyle bakmak lazım. Bu yüzden oturup samimi bir şekilde birlik beraberlik içinde olmalıyız. Bugün Şehit Ömer Halis Demir'i şehit eden yobazlar 1930 Aralık'ın da Kubilay'ı şehit ettiler, kafasını kestiler. Dolayısıyla bunlar bizim şehitlerimiz. Bu nedenle bu tür olayları AKP Grubu ile  birklikte yapmamız lazım. Bir dahaki sefere bunlara özen gösterilirse iyi olur. Siyasetin inceliği nezaketi vardır biz AK Parti Grup Başkanvekili ile konuşmadan Zeki Pekcan Parkı'nın ismini değiştirmedik. Müjdat Gezen'le ilgili gördüğüm kadarıyla hukuksal anlamda bir suç durumu var anladığı kadarıyla. Bu dava  varsa bu konu bu meclisin işi değildir, insanları ötekileştirmenin bir anlamı yoktur.  Dava açılır gerekli cezayı alır. Tabiki ifadelerini tasvip edemem bir devlet büyüğünü seversiniz sevmezsiniz, ama hakaret hakkı  kimsenin yoktur. Bununda yolu orman kanunu değil, siyasi malzeme değil, hukuktur" şeklinde konuştu. Orman kanunu kelimesini hakaret olarak kabul eden Erol Tanış'ın sözlerine tepki gösterdi. Kısa süreli bir tartışmadan sonra meclis gündem maddelerini görüşerek gündem maddesi 5 madde komisyonlara gönderildi. Nihal Altıngövde


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.