Muhattabınız ben değilim

Büyükçekmece Devlet Hastanesi Semt Polikliniği’nin Beylikdüzü’ne taşınmasına karşı çıkan esnaflar topladıkları imzaları AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı İlker Gürbüz’e teslim etti. Gürbüz, konunun muhatabının olmadığını ancak çözüm için bakanlıkla görüşmeler yapacağını söyledi.

Muhattabınız ben değilim
02 Eylül 2016 Cuma 07:28

Her gün ortalama 2 bin kişinin geldiği polikliniğin taşınmaması için kampanya başlatan Büyükçekmeceli esnaf ve vatandaşlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından düzenlenen toplantıyla sorunlarını bir kez daha dile getirdi. Hastanenin taşınmasının esnafı ve hastaları mağdur edeceğini vurgulayan bölge sakinleri konunun çözümü noktasında AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı İlker Gürbüz'den yardım istediler.

Temel sorun plansızlık
Konuyla ilgili ilk sözü alan Büyükçekmece Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rahmi Yazıcı, "Hükümetin sağlık alanında ciddi reformları oldu. Son dönemlerde büyük bir piyango vurdu bize. Beylikdüzü Devlet Hastanesi, Büyükçekmece Devlet Hastanesi gibi ciddi bir yatırım gerçekleşti. Ancak bir takım sorunlar da var. Bunun temel nedeni ise plansızlık. Bu bölge ve İstanbul planlanmamış; günübirlik ihtiyaçlara göre yeni planlar yapılmış. Büyükçekmece'de gördüğünüz gibi bir çok kurum yok, adliyesi bakıyorsunuz iki parça, postane bedensel engelilerin kullanabileceği bir konumda değil. Bankalar aynı şekilde rahatsızlıkları söz konusu, trafik vs. anlamında.Yani bir plansızlık söz konusu. Bu plansızlıktan dolayı ciddi bir sıkıntı var. Bu sıkıntı dönüp dolaşıp bizim kucağımızda kalıyor" diye konuştu.

Haksızlıklara vesile olur
Dizdariye ve 19 Mayıs mahallelerinin ticari bir kapasiteye sahip olduğunu söyleyen Yazıcı, "Bu iki mahallede bin 300 vergi mükellefi var. Bunların çalışan ve aileleriyle beraber 15-16 bin nüfus eder. Bunların kiraları var ticari konumları var. Burası sil baştan planlanacaksa çok ciddi bir mağduriyet söz konusu. Biz bunu söylerken hiçbir zaman gelişen bir yapınında karşısında olmak istemeyiz, olmayız da. Ancak bu yatırımların farklı yerlere taşınması durumu ciddi haksızlıklara vesile oluyor. İlla insanların cebinden bir şey çalmanız şart değil, oradaki yatırımı alıp bir başka yere getirdiğiniz zaman oradaki iş hacmi düşüyor ve ciddi kayma meydana geliyor" ifadesini kullandı.

Bıçak sırtında bir iş
"Bu konu bizim yaramız. Bu işin içinden nasıl sıyrılırız, nasıl çözüme kavuştururuz en az zararla diye camianın insanı, mahallemizde ticaretle uğraşan ilçe başkanımızla görüşmeler yapıyoruz" diyen Yazıcı sözlerini şöyle bitirdi; "İdari kararlar siyasi tercihlere göre alınıyor. Bu konuda bizlere şartlara uygun şekilde yardımcı olacağından hiç şüphemiz yok. Bu konu öyle bir iş ki bıçak sırtında olan bir iş. Bu tarafa gitseniz bir mağduriyet diğer tarafa gitsen bir mağduriyet söz konusu. Dolayısıyla esnaf arkadaşlarımızla görüşmelerimizde ortaya her branştan poliklinik kalarak hizmet verilebilinir mi? Eğer bu olmazsa orada yine bu sürkülasyonu sağlayacak ne yapılabilir? Bunun araştırması yapılsın."

En az zararla çıkmak önemli
AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı İlker Gürbüz ise kendisinin de ilçede esnaflık yaptığını hatırlatarak, "Büyükçekmece'de sizin kaybınız olduğu kadar benim de kaybım var. Bu anlamda sizden farklı düşünmüyorum. Büyükçekmece'de esnaflık yapan bizler bu sürecin içerisinde en az zararla hatta artı yönüyle nasıl çıkabilirizi konuşmalıyız" ifadesini kullandı.

Doğru planlama yapılmalıydı
Gürbüz, "Ben 2007 yılında Büyükçekmece'de ilçe başkanıydım aynı zamanda da esnaf ve sanatkarlar odası yönetim kurulu üyesiydim. O dönemde Büyükçekmece yeni bir yapılanma dönemine girdi, belde belediyeleri birleştirildi. Beylikdüzü ve Esenyurt Büyükçekmece'den ayrıldı, ilçelerin bütün yapısı değişti. Büyükçekmece o gün planlama itibariyle o gün 160-180 bin nüfuslu bir ilçeye dönüştü ama önündeki 20 yıl boyunca 400 bini aşacak olan bir nüfusa ulaşacağı planlanarak. Bugün itibariyle 7 yıl geçtikten sonra 160 bin olan nüfusumuz 230 bine ulaştı. Her yıl ortalama 10 bin nüfusumuz arttı. Biz en büyük sıkıntımızı planlamayı yapmamaktan ya da yetersiz planlama yapmaktan yaşıyoruz. Kısa vadeli planlama yapmaktan yaşıyoruz" diye konuştu. 
İlçe Başkanı Gürbüz, "Taşınan binanın arsası ve binası Sağlık Bakanlığı bünyesinde kalacaktır. Buranın bizim esnafımıza en faydalı hale dönüştürüleceğini beraber düşünelim. Siz ne uygun görüyorsanız ben arkasında durayım, ben gideyim mücaadele vereyim. Her türlü mücaadeleyi yapmaya ben hazırım" dedi.

Diş hastanesi uygun görülmedi
Toplantıda esnaflar da söz alarak mağduriyetlerini dile getirdiler ve AK Parti İlçe Başkanı'na soru sordu. Esnaflar polikliniklerden birer tanesinin kalmasını isterken Gürbüz'ün diş hastesi önerisi uygun bulunmadı. Planlamayla ilgili sorular karşısında ise "Büyükçekmece'nin planlamasıyla ilgili bu cevabı verme noktasındaki arkadaşlar burada yok. 

O soruların cevabını ben veremem. Büyükçekmece şehrinin neresinin hastane, neresinin yol olacağı kararını verme yetkisi benim değil. Ben AK Parti İlçe Başkanıyım, ilçe başkanı olarak benim çözebileceğim konu belli yapamayacağım konu belli. O yüzden bunların muhatabı ben değilim. Sadece çözüm önerilerinizi söylersiniz ben de bakanlıkta bunun mücadelesini veririm" şeklinde cevap verdi. Toplantı sonucu hastanenin kısmi olarak kalması konusunda toplanan yaklaşık 2000 imza AK Parti İlçe Başkanı İlker Gürbüz'e teslim edildi. Nihal Altıngövde


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.