Rant için erteliyorlar

Büyükçekmece Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası, STK’lar ve muhtarlar ortak bir toplantı düzenleyerek yapımı devam eden Büyükçekmece Devlet Hastanesi’ni ve diğer bölge hastanelerini masaya yatırdı. Toplantıda bir türlü bitmeyen hastanenin artık hizmete girmesi gerektiği vurgulandı. Esnaf Odası Başkanı Rahmi Yazıcı hastanenin gecikmesinde «rant faktörü»nün etkili olduğunu iddia etti.

Rant için erteliyorlar

Büyükçekmece Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası, STK'lar ve muhtarlar Büyükçekmece'de yapımı devam eden ve bir türlü sona ermeyen Büyükçekmece Devlet Hastanesi'nin bitmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan yapımı devam eden Beylikdüzü Devlet Hastanesi'nin de eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürülmesi gerektiği belirtildi. Büyükçekmece Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın salonunda düzenlenen ortak toplantıda basın açıklamasını yapan Büyükçekmece Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Gürkan Serin şu ifadeleri kullandı:

İnşaat zaman zaman duruyor
"Büyükçekmece ve çevre ilçeleri uzun yıllardır sağlık yatırımları açısından geri kalmış bir bölgedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucu Esenyurt, Avcılar, Silivri ve Çatalca ilçelerinde yapılan hastanelerde bu bölgeler nispeten rahatlamış ve daha kapsamlı olarak vatandaşa hizmet vermeye başlamıştır. Ancak Büyükçekmece'de halen eski, yetersiz ve dağınık binalarla ilkel şartlarda hizmet verilmeye çalışılmaktadır. Beylikdüzü hastanesi ise tam olarak bitmemiş olup yakın zamanda bitirileceği söylenmektedir. Büyükçekmece Devlet Hastanesi binası inşaatı oldukça yavaş gitmekte hatta zaman zaman tamamen durmaktadır."

Eğitim ve araştırma hastanesi olmalı
Serin şöyle devam etti: "Şu anda Beylikdüzü'ndeki hastane binası 300 yataklı olarak bitirilmektedir. Silivri, Çatalca, Esenyurt, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar devlet hastanelerinin ve vatandaşın en acil olarak 24 saat her türlü hizmeti alabileceği acil durumlarda uzun mesafelere gitmeyeceği bir eğitim ve araştırma hastanesine ihtiyaç vardır. Beylikdüzü Devlet Hastanesi bu amaçla düzenlenmeli ve kadrosu oluşturulmalıdır."

Nüfus 223 bin, yatak sayısı 50
Büyükçekmece Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rahmi Yazıcı ise yaptığı konuşmada "Şuan Büyükçekmecelilerin gittiği hastanede yatak sayısı 50. İlçenin nüfusu ise 223 bin. Yapımı devam eden Büyükçekmece Devlet Hastanesi'nin şu andaki mevcut durumunda inşaat hali devam ediyor. Büyükçekmece Devlet Hastanesi'nin bitim tarihi olarak 2015 olarak ifade edildi. Hatta 30 Ağustos'ta hastaneyi açacağız diye gelen yetkililer beyanda bulundu. Fakat 2016 Nisan ayına açılış ertelendi. Şu anda inşaat halinde gördüğünüz hastane 2016 Nisan ayına kadar yetişecek gibi hiç durmuyor. 18-06-2003 hastanenin temel atma tarihi, iş bitim tarihi en son uzatmalarla 3-4-2016. Bir de Beylikdüzü Devlet Hastanesi var. İsmi Beylikdüzü olsa dahi Büyükçekmece mücavir alanları içerisinde yer alıyor, Beykent'te yapımı devam ediyor. Maketinden de gördüğünüz gibi Beylikdüzü Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak ilk etapta tasarlanan bir hastane. Bizler de o şekilde bekliyorduk. Beylikdüzü Hastanesi'nin bilgi levhasına baktığımızda bizim beklentilerimizden farklı olduğunu görüyoruz. İstanbul Beylikdüzü Devlet Hastanesi 300 yataklı olarak değiştiğini panodan öğreniyoruz" ifadelerini kullandı.

Akçansa istemiyor
Yazıcı konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Sizlere talebimizi açıklayayım. Diyoruz ki 17 bin metre kare üzerine yapılan 250 yataklı Büyükçekmece Devlet Hastanesi daha fazla geciktirilmeden bitirilip hizmete geçsin. Çünkü üzerinde çok ciddi spekülasyonlar yapılıyor. Akçansa Çimento orayı istemiyor, buradan hastaneyi kaldıracaklar farklı bir şey yapacaklar gibi... Süresi çok uzadı. Bu da hepimizi bölgede sağlık konusunda çok ciddi manada ilgilendiren bir konu.  İkinci talebimiz de 40 bin metre kare üzerine yapılan 300 yataklı Beylikdüzü Hastanesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmete geçsin. Devlet hastanesi demek mesai saatleri içerisinde hizmet veren yer demek, eğitim ve araştırma hastanesi ise fiziki olarak daha kapsamlı ve 24 saat hizmet veren bir yer demek."

Sebebi rant
Büyükçekmece'de hastane yapım sürecinin uzamasına siyasi nedenlerin mi yoksa rantın mı sebep olduğuna dair soruya Yazıcı, "Ben siyasi oyun olduğu kanaatinde değilim. Bürokrasinin yavaş çalışmasına bağlı olduğunu düşünüyorum. Rant var mı, rant var. Lobi var mı bu konularla ilgili var. Sağlık sektörü çok geniş olan bir alan dolayısıyla rant ve lobiler var. Devlet hastanesinde bedavaya olabileceğiniz çok basit bir ameliyatı Beylikdüzü'nde bir özel hastaneye gitseniz 10 bin liradan aşağı olamazsınız. Burada hasta olsanız İstanbul'daki hastanelere gider misiniz, yakın diye Beylikdüzü'ndeki hastanelere gidersiniz. Buradaki lobiler mutlaka bunu engellemek isteyeceklerdir" cevabını verdi.

Artık gitmeniz lazım
Yazıcı Akçansa konusuna da değinerek, "Büyükçekmece Devlet Hastanesi ile ilgili Akçansa Çimento'nun rahatsız olduğunu birebir biliyorum, birebir şahidim. Ben de ona sizin yer seçiminiz doğru değil, bir an önce buradan gitmeniz lazım, bölgeye çok ciddi iş imkanları sağladınız ama artık miadınız doldu dedim. Rantın olduğu her alanda lobi var" ifadelerini kullandı. NİHAL ALTINGÖVDE
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AliAltun - 2 yıl önce
Halka hizmeti istemeyeni Rabbime havale ediyorum.
Avatar
ÖMER ERK79 - 12 ay önce
AKÇANSA ÇALISANLARINA VE HİSSEDARLARINA ÖNCELİK VERİLSİN GÜZEL EVLER GÜZEL İNSANLAR....
Avatar
hülya ATSIZ - 10 ay önce
BÜYÜKÇEKMECE MİMAROBA HASTANESİ NE ZAMAN HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAK BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.
Avatar
sonunda - 10 ay önce
sonunda açılacaktır