Rantçılar puslu havayı sever

Büyükçekmeceliler uzun bir aradan sonra yine Albatros'ta bir araya geldi. Albatros’un yeşil kalması için birleşen Diren Büyükçekmece grubu 11 Şubat’ta gerçekleşecek olan Albatros ihalesine karşı çıkarak, “Albatros, belediye tarafından oldu bitti ile tam da bugünlerde satılmak isteniyor. Rantçılar puslu havayı seviyor” açıklamasını yaptı.

Rantçılar puslu havayı sever

İstanbul'un geçmiş yıllardaki sayılı sayfiye yerlerinden ve yeşil alanlarından biri olan Büyükçekmece Albatros’ta, bölge halkı ve belediye arasında 2 yıldır süren gerginlik 11 Şubat'ta yapılacak satış ihalesi nedeniyle yeniden nüksetti. Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün satmakta ısrarlı olduğu alan için biraraya gelen Büyükçekmeceliler, "Her gün ölüm haberleriyle giderek  ağırlaşan ülke gündeminde yer işgal etmek istemezdik. Fakat sessiz kalamazdık. Çünkü uzun süredir satılıp betonlaşmasın diye mücadele ettiğimiz Albatros, belediye tarafından oldu bitti ile tamda bugünlerde satılmak isteniyor. Rantçılar puslu havayı seviyor" diye konuştu.

Hesap yapanlar boş durmadı
Albatros Taksi Durağı'nda toplanan eylemciler yaptıkları basın açıklamasında satılmak istenen alanın şimdiye kadar günübirlik kamp alanı olarak hizmet verdiğine vurgu yaparak, "Yıllarca bakımsız bırakılan yer için rant hesapları yapanlar boş durmamış, imar oyunları ile inşaat izni miktarını bin 300 metrekareden 45 bin metrekareye çıkararak Albatros'u ranta hazırlamışlardır.

Satış için koşulların oluştuğunu düşünen belediye, 2013 yılının Ağustos ayında satış için ihaleye çıkmış bölge halkından gelen yoğun tepkiden dolayı "Alıcı bulunmadığından ihale yapılamamıştır" açıklaması ile satışı ertelemiştir" bilgisini verdi.

Karşısında duracağız
Açıklamanın devamında Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün halka rağmen satıştan vazgeçmediği belirtilerek, "Alanın etrafını jiletli teller ile çevirerek Albatros'u halkın gözünde daha da değersizleştirip "belediyenin her hangi bir mülkü" gibiymiş göstermeye çalıştı. Gezi parkında ranta-betona-despotizme karşı duran bizler tabi ki bütün bunlara sessiz kalamazdık. Neticede belediye başkanı Albatros'u ne zaman satmaya kalksa, bizler karşısında durarak bugüne kadar satışı ertelemeyi başardık" ifadelerine yer verildi.

Oyunun son perdesi
Hasan Akgün'ün rant oyununun son perdesini sahneye koymakla suçlayan eylemciler, belediye meclis üyelerine de tepki göstererek, "Yaklaşık bir yıl önce satışı kolaylaştırmak için Büyükçekmece Belediye meclisinde Albatros'un "Gelir paylaşımı yöntemiyle" satışı hakkında tam yetki veren bir karar çıkartmıştı. Burada şunu da belirtmekte yarar görüyoruz, hakkını yemeyelim, bu karar konu rant olunca ortaklaşan CHP'li ve AKP'li meclis üyelerinin oy birliğiyle alınmış bir karardır. İşte halka karşı alınan bu kararla Büyükçekmece Belediyesi 11 Şubat 2016 Perşembe günü saat 10.00'da Albatros'un satışı için ihaleye çıkıyor" dedi.

Halka kulak ver
Basın açıklamasının sonunda, Belediye Başkanı Hasan Akgün, CHP ve ihaleye girmeyi düşünenlere seslenen eylemciler, "Belediye Başkanı Akgün! Kimsenin seninle şahsi bir sorunu yok. Sen halka rağmen satış kararında ısrar ederek Büyükçekmece halkına ve partine karşı geriye dönülemez zararlar veriyorsun. Halka kulak ver, derhal satış kararından vazgeç. Zararın neresinden dönersen kardır. Belediye başkanının mensup olduğu CHP. Seni zor duruma düşürecek bu ihalenin yapılmasını engellemelisin. Yoksa Gezi dostu bir parti olarak kimseye anlatamayacağın bir duruma düşerek inandırılıcığını kaybedeceksin" tavsiyelerinde bulunuldu.

Direnenlere teşekkür ediyorum
CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker de eyleme katılanlar arasında yer aldı. Yassıada'da yaşanan doğa katliamını hatırlatarak, Albatros'ta yaşananları bu katliama benzeten Şeker, "Böyle bir doğa talanı yine Bahçeşehir Gölet dediğimiz yerde var. Burası da betona teslim edilmek isteniyor. Halkın daha çok yeşil alana, sosyal tesis alanına ihtiyacı var. Bu alanları hep birlikte yaratmak belediyelerimizin görevi, sosyal belediyeciliğin gereğidir" dedi. Nihal Altıngövde
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.