Taksicilerin emeğine göz diktiler!

İstanbul'da son aylarda sayısı hızla artan sarı kamyonetler taksicileri ayağa kaldırdı. Büyükçekmece Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahir Ereke bu kamyonetlerle korsan taşımacılık yapıldığını belirterek, «Taksicilerin ekmeğine göz diktiler» dedi.

Taksicilerin emeğine göz diktiler!

«K» belgeli kamyonet tipi araçlar ile "Taksicilik ve Hafif Yük ve Eşya Taşınır" ibaresi taşıyan kamyonetlerin bazı kişiler tarafından suistimal edildiği belirtildi. Adı geçen araçların korsan taşımacılık yaptığını belirten taksiciler, "Taksilerle aynı renkte olup damalı ve taksi şapkalı olması vatandaşlarımızında onları taksi zannetmelerine yol açıyor, oysaki onlar korsan çalışıyorlar" şeklinde açıklamalarda bulundu.

AVM'lerin önünde bekliyorlar
Taksicilerin bu konudaki şikayetlerine duyarsız kalmayan Büyükçekmece Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahir Ereke ise korsan taksiciliğin şekil değiştirdiğini, son 4-5 aydır İstanbul'da "K" belgeli kamyonet tipi araçlar ile "Taksicilik ve Hafif Yük ve Eşya Taşınır" ibaresi kullanılarak kaçak yolcu taşımacılığı yapıldığının tespit edildiğini vurguladı. Ereke, "Son zamanlarda bölgemizde, ticari taksi esnafının da şikayetleri doğrultusunda yapmış olduğumuz tetkit ve incelemeler neticesinde AVM, yapı market ve taksi duraklarımıza yakın yerlerde "K" belgeli kamyonet tipi (Renault Kangoo, Fiat Doblo gibi) araçlar ile "Hafif Yük ve Eşya Taşınır" ibaresi adı altında yolcu taşımacılığı yapılmaktadır" ifadelerini kullandı.

Taksimetre takıyorlar
Başkan Ereke, "K" belgeli bu tip araçların kullanım amacının belli olduğunu belirterek, "Araçlarının rengini tek tip olarak ticari taksi rengi olan sarı renkte boyamaktadırlar. Araçlarının üstüne (tavana) taksi şapkası takılmakta ve ticari taksiye mahsus olan cam altlarına komple dama işareti yaptırmaktadırlar. Bunlar yetmiyormuş gibi bir de taksimetre takılmaktadır. Bir ticari takside olması gereken ne ise "K" belgeli bu araçlarda mevcuttur" sözleriyle yük taşımacılığı esasıyla yola çıkan bazı araçların taksi gibi insan taşıdığının altını çizdi.

Taksiciler mağdur oluyor
Başlangıçta 1-2 adet olan bu tip araçlar art niyetli kişilerin önderliğinde farklı bir yapıya bürünerek ticari taksi esnafının yapması gereken işleri yaptığını belirten Mahir Ereke, "Ticari taksi esnafı mağdur olmakta ve güvenli, düzenli yolcu taşımacılığına sekte vurmaktadır. Sürtüşmeler yaşanmaktadır. Herhangi bir yaptırım ve ceza-i uygulama yapılmadığından bu ad altında yapılan yolcu taşımacılığı her geçen gün artmaktadır. İnternet ve sosyal ortamlarda örgütlenmeli ve güçlenmek adına yapılan çağrılar ile kişilerin bu tip araçlar alması teşvik edilmektedir. Duraklaşma ve AVM. Çevrelerine yerleşme çalışmaları yapılmaktadır. Taksiciliği olabildiğince çok suistimal eden bu girişimcilerin, amacını çok fazla aştığı ve sektörü içinden çıkılmaz bir hale sokacağı aşikardır" şeklinde konuştu.

Düzenleme yapılacak
Konuyla ilgili yapılan şikayetler doğrultusunda Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKM) tarafından düzenleme yapılacağının altını çizen Büyükçekmece Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahir Ereke, "Suistimal edilen bu uygulamanın ticari taksi taşımacılığını sekteye uğratacağı, ileride telafisi mümkün olmayan ortamlar yaratacağı ve sıkıntıların kaçınılmaz olarak görüldüğünden, amacının dışında kullanılarak "K" belgesi adı altında yapılan taşımacılığın usul ve esasları hakkında bir düzenleme yapılarak amaç dışı kullanımlarında belgelerinin iptali, gerekli cezaların uygulanması, araç renklerinin İstanbul ilimizde ki ticari taksi rengini (sarı ve kırmızı) kesinlikle kullanmamaları, taksimetre takılarak araçların ticari taksi olduğu ve bu tip araçlara takılmaması gerektiğinin Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından bir düzenleme ile giderileceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu. Ereke, "Taksici esnafın mağduriyetinin giderilmesi için gereken tüm girişimleri yaptık. Bu emek hırsızlarına zaman kaybedilmeden 'dur' denilmelidir" dedi.

Korsan araç kullanmayın 
Özellikle sosyal medya hesapları üzerinden bu konu ile ilgili yaptıkları çalışmaları ve taksicileri  eleştiren sarı kamyonet kullanıcıları olduğunun altını çizen Başkan Ereke, "Biz korsanla uğraşıyoruz. Odamıza ve taksici esnafımıza atılan iftiralar, karalamalar var. Bunu yapanlar zamanında taksi şoförlüğüde yapanlar. Biz kamyonetçiliğe saldırmıyoruz, kamyoncu ve kamyonetçi bir çok üyemiz var. Bu arkadaşlar kafasına göre takılanlar grubudur. Korsan emek hırsızlığıdır ve biz bununla mücadele ediyoruz" diyerek "Korsan araç her ne olursa olsun kullanmayın" uyarısında da bulundu. NİHAL ALTINGÖVDE
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.