Tehlike kapıda!

Avrupa Konseyi Kongresi’nde konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün mültecilerin acilen eğitim ve sağlık ihtiyacının giderilmesi gerektiğini söyledi. Akgün aksi takdirde bölgeyi büyük bir tehlikenin beklediğinin altını çizdi.

Tehlike kapıda!

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Fransa'da yapıldı. Kongreye Türkiye'yi temsilen Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün katıldı. Akgün buradaki konuşmasında mültecilerin acilen eğitim alması ve sağlık sorunlarının giderilmesini önerdi. Bunlar yapılmadığı takdirde büyük bir tehlikenin oluşacağını söyleyen Akgün, “Türkiye ve Avrupa bu konuda birlikte hareket etmeli” dedi.

Ağırlıklı olarak mülteciler görüşüldü
Hasan Akgün kongre sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türk milli Delegasyonu olarak Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde ülkemizi en iyi bir biçimde temsil ettiğimize inanıyorum. Ülkemizin uluslararası arenada yalnızlaştırılması girişimlerine asla müsaade etmeyiz.  Ülkemizin çıkar ve menfaatlerinin savunulması bizim başlıca görevimizdir. Kongre boyunca, lobicilik yaparak ülkemiz çıkarlarına yönelik çalışmalar yürüttük. Kongrede birçok konu görüşüldü ama ağırlık mülteciler ile şeffaflık ve yerel demokrasi üzerineydi.  Yerel katılımcılık, farklı kültürlerin bir arada yaşaması, yönetime katılma konularında ciddi görüşmeler oldu. Örneğin temiz ve sürdürülebilir enerjinin geleceği konusunda çok önemli bir karar alındı. Rüzgar ve güneş enerjisi üretimi ile ilgili planlama aşamasında belediyelerin devre dışı bırakılmasının kabul edilemeyeceği karara bağlandı. Merkezi hükümetlerin bu konuda yatırım ve üretim yapmadan önce mutlaka ilgili belediyelerin de katılımını alması gerektiği ve bu hususun hükümetlere bildirilmesi onaylandı. Diğer konu ise, mülteciler ve sorunları idi. Bu konuda biz de söz aldık.”

Acil önlemler alınmalı
Başkan Akgün  ‘Mülteci krizinin gizli yüzü’ üzerine yaptığı konuşmayı şöyle özetledi: “Ortadoğu, Türkiye ve Avrupa ülkelerinin mülteciler konusunda ortak hareket etmesi gerektiğini vurguladım. Çünkü mültecilik bu ülkelerin hepsinin ortak sorunudur. İlgili ülkeler, işbirliği içinde acil, kısa ve orta vadeli ortak programlar uygulayarak mültecilerin entegrasyonunu sağlamalı. Acilen mültecilerin bulundukları ülkelerde eğitilmeleri, iş sürecine katılmaları gerekiyor. Ülkemizin mülteciler perspektifi de bu yönde olmalı. Eğitilmeyen, iş sürecine katılmayan yani yerleşik, entegre hale getirilmeyen mülteciler karanlık odakların, şer güçlerin ağına takılabilir. Eğitimsiz insanın, tetikçi, canlı bomba, uyuşturucu satıcısı olarak karşımıza çıkmasını istemiyorsak eğitmeliyiz, karnını doyurması için desteklemeliyiz. Bizler üzerimize düşen görevi acilen yapmalıyız. “Hukukçu Prof. Dr. Faruk Erem, çok isabetli bir biçimde ‘Suçluyu kazıyın altından insan çıkar…’ demiştir.  Bizim felsefemiz budur. Kimse zevkinden evini - yurdunu terk edip, çoluk çocuk yollara dökülmez. Mültecilik konusunda almamız gereken en önemli ve acil tedbir eğitim ve iş imkânıdır! Bunu sağlayamadığınız zaman kimseyi suçlayamazsınız.” HABER MERKEZİ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.